ימיה המפוארים של מפלגת העבודה, שבעברה הייתה השולטת הנצחית בישראל עברו חלפו, עד שהיום היא אינה צלע הכרחית ואבן משקל בממשלות האחרונות, יש שתולים התרסקות זו ביו"ר זה או אחר שהכשילו את המפלגה, אבל האמת חייבת להיאמר, מפלגת העבודה היא מפלגה ש"אוכלת את ראשיה", מנהיגיה מתחלפים במהירות שקשה לעקוב ולהיזכר באיזה שנה מי הוביל את המפלגה, וזה הנתון העיקרי שהוביל או יותר נכון דרדר את המפלגה, למקומה או אי מיקומה במפת הפוליטיקה הישראלית.

יו"ר המפלגה' שלי יחימוביץ', הצליחה במעט לשקם את המפלגה המתפוררת שהשאירו לה קודמיה, אבל עדיין היא רחוקה מלהיות מה שהייתה. לכן הפריימריז על פניו נראה כמשעמם ולא רלוונטי, כפריימריז במפלגת מר"צ או בל"ד..

אלא עקב השינויים במאזן הפוליטי והבריתות שנשברו והוחלפו: בנט-לפיד או לפיד-ליברמן, ולאור קריאת הצדדים זה לזה לפרוש מהקואליציה, הבחירות במפלגת העבודה נעשות ליותר רלוונטיות מתמיד, אם תיבחר שוב היו"ר הנוכחית שלי יחימוביץ' לכהונה נוספת לא צפויים זעזועים מיוחדים, אך אילו יבחר בוז'י הרצוג ההערכה המתקבלת מהראיונות שנעשו עמו, יותר ממה שלא נאמר, ניכרה העובדה שהוא מילא פיו מים על השאלה אם יצטרף לממשלת נתניהו ולא כמקבילתו יחימוביץ שמתנגדת חריפות למהלך זה תוך טענה שקווי יסוד של ממשלת נתניהו-לפיד אינם עומדים בקנה אחד לעמדותיה הסוציאל-דמוקרטי בכל הנוגע לעניינים הכלכלים. לעומתה בוז'י ינסה כפי הנראה לנצל את הטיימינג, ולהפוך לשותף בעל משקל בקואליציה, להיות הצלע השלישית ולהוציא את יש עתיד או הבית היהודי, מהמשולש המוביל.
ביום חמישי ההכרעה תיפול, בידיהם של חמישים אלף מתפקדי העבודה שיכריעו האם יתנו קדנציה נוספת ליחימוביץ', שבפעם הקודמת גברה על מי שהכניסה לפוליטיקה ולמפלגת העבודה עמיר פרץ (כיום בתנועה של ציפי ליבני),  דבר שיביא את העבודה להמשיך במצעה הפוליטי שמאל-כלכלי, וללא התערבות כמעט במהלך המדיני. מנגד המועמד בוז'י הרצוג שיש שמכנים אתו ה"חנון" ויש ה"נסיך", תלוי איזה צד שואלים, שזוכה לתמיכה רחבה מח"כים בולטים במפלגה, כאיתן כבל ואראל מרגלית, גם ראש העיר תל אביב רון חולדאי שבעבר תמך ביחימיביץ', מאמין שאת המפלגה יצליח בוז'י להנהיג טוב יותר. גם בסיבוב הקודם ב-2011  התמודד הרצוג על ראשות המפלגה ונבחר למקום השלישי, אבל אנשיו במפלגה טוענים, שהיום הוא חזק מתמיד ואז עקב התמודדותו של עמיר פרץ הוא זכה רק במקום השלישי והמכובד, אבל כיום שההתמודדות היא רק בינו לבין יחימוביץ' ניצחונו מובטח.
בסיטואציה כזו נראה שנתניהו יחליפו באחת משותפותיו הנוכחיות, ויבחר במפלגה שתתן לו יותר אשראי להתנהל להנאתו, שהרי בין כך הברית הקדושה בין הבית היהודי ליש עתיד התפוררה, והכוח יחזור אליו, נתניהו מחכה ליום בו הוא כבר לא יהיה מוכרח לקבל את כל דרישותיהם. לכן מבחינת נתניהו הפריימריז הזה כ"כ רלוונטי ובעל משקל, וסביר להניח שהוא יעקוב אחריו בעניין. אף שבשטח מתפקדי העבודה נראים רדומים ואינם מתעניינים כ"כ בבחירות הללו, גם נתניהו וגם לפיד ובנט יהיו מרותקים ויצפו לתוצאות,  כמעט כמו המתמודדים, שלי ובוז'י.
כאמור הבחירות יערכו ביום חמישי, וקולות הבוחרים ייספרו אל תוך הלילה, אם הפער בין השניים יהיה גדול כבר בלילה נדע מי יהיה יו"ר המפלגה.

קטגוריה:

תגיות: ,