יהודי בגדד וארגוני יהדות בבל מבקשים ממשלת ארצות הברית את הספרים של הקהילה היהודית שנמצאים בידי הצבא האמריקאי בזרועת המודיעין שלו ונמצאים בשיקום, ממשלת בגדד דורשת אותם לבגדד בחזרה.

הרב יעקב בן חיים מרבני ועסקני יהדות עיראק אמר ל"כל האמת" הבוקר כי הספרים האלו שייכים לקהילה היהודית וליהודים ועל ממשלת ארצות הברית להחזיר את הספרים לידי היהודים.

גורמים בפנטגון מבקשים ממשלת ארצות הברית גם כן להחזיר את הספרים ליהודים, מטה המודיעין של צבא ארצות הברית משקם ומשחזר את הספרים, ולפי דברי הרב יעקב בן חיים עשרות ספרים של הבן איש חי שנמצאים וכתובים בכתב ידו של הבן איש חי נמצאים באוסף, "אין שום ספק שממשלת עיראק בראשות סאדם חוסיין גנבה את הספרים מבתי הכנסת של היהודים ויש שם אוצר נדיר של כתבי יד" אומר הרב בן חיים.

למעלה מ-3000 ספרים נמצאים בידי האמריקאים ועל פי הידוע הספרים שימשו את קהילת עיראק במשך 500 שנה ומקומם הוא בישראל במוזיאונים ובמכוני השימור. גורמים בכירים בישראל ובהם שר הביטחון לשעבר פואד וכן מרדכי בן פורת פועלים בסיוע משרד החוץ מול הצבא האמריקאי יחד עם ארגונים הקשורים ליהדות בבל והם מתכוננים לפעול במרץ עד אשר יוחזרו הספרים.

השר לשעבר, משה הלל, מיוצאי עיראק ומראשי הקהילה והמחתרת היהודית בעיראק אמר הבוקר בראיון בגלי צה"ל כי הספרים חייבים לחזור ליהודים כפי שגם ממשלת גרמניה בזמנו החזירה אוצרות ששייכים ליהודים.

קטגוריה:

תגיות: ,