לאחר המבוכה שפקדה את ישראל, מפעילה המדינה לחץ על בכירי האיחוד האירופי כדי לדחות את פרסום ההנחיות החדשות של האיחוד בנושא ההתנחלויות: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום בערב (רביעי) עם נשיא הנציבות האירופית, חוזה מנואל בארוסו, והביע בפניו דאגה מהמהלך שיוצר תקדים מסוכן. גורמים ישראלים ציינו כי נתניהו הבהיר לבארוסו שפרסום ההנחיות ברשומות ביום שישי הקרוב יפגע במאמצים של שר החוץ האמריקאי קרי לחדש את תהליך השלום וביקש לדחות את המהלך. השניים קבעו להמשיך ולשוחח בנושא.

ההנחיות החדשות צפויות להתפרסם כאמור ברשומות ביום שישי הקרוב ולהיכנס לתוקף החל מהאחד בינואר 2014. לפי ההנחיות ייאסרו כל מימון, השקעה פיננסית, מענק, מלגה או פרס מצד סוכנויות וקרנות של האיחוד האירופי לגופים ישראלים הקשורים במישרין או בעקיפין להתנחלויות. כמו כן קובעות ההנחיות כי בכל הסכם בין ישראל לבין האיחוד האירופי יש לכלול סעיף שלפיו ההתנחלויות בגדה המערבית, מזרח ירושלים ורמת הגולן אינן חלק ממדינת ישראל וממילא אין יכולות לבצע בהם פרויקטים משותפים.

במקביל לשיחה בין נתניהו לבארוסו שוחחה שרת המשפטים ציפי לבני, הממונה על המגעים עם הפלשתינים מטעם הממשלה, עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, וביקשה ממנה לדחות את פרסום ההנחיות. "בנסיבות האלה, בהן אנחנו בעיצומם של מגעים לפתיחת המו"מ, חשוב שהאירופאים יאפשרו לישראל ולפלסטינים לקבוע את הגבול במו״מ במקום לקבוע אותו בהחלטות חד צדדיות של האיחוד האירופי", אמרה לבני לאשטון בשיחה טלפונית. "הקפאת יישום ההחלטה תתרום לפתיחת המשא ומתן".

השיחה עם בארוסו באה לאחר סבב שיחות רחב ששוחח נתניהו עם שורה של מנהיגים אירופים, וביקש מהם לסייע בדחיית הפרסום. בין המנהיגים אליהם פנה היו נשיא צרפת פרנסואה הולנד, ראש ממשלת יוון אנטוניס סאמארס, ראש ממשלת מלטה ג'וזף מוסקט וקנצלר אוסטריה ורנר פיימן. בנוסף, שוחח נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, וביקש את עזרתו.

על פי הדיווחים נתניהו אמר לבני שיחו כי ישנם במזרח התיכון נושאים דחופים ובוערים יותר הקודמים לעיסוק בהתנחלויות, כמו מלחמת האזרחים בסוריה ותכנית הגרעין האיראנית. לדברי בכירים ישראלים, כמה מעמיתיו של נתניהו סיפרו לו כי כלל לא ידעו בעצמם על קיומן של ההנחיות החדשות, או על הכוונה לפרסם אותן כבר ביום שישי הקרוב.

בישראל עדיין לא ברור כיצד לא ידעו בטרם עת על פרסום ההנחיות החדשות ובעצם למדו עליהם מהתקשורת, יש המאשימים את התנהלות משרד החוץ ללא שר בראשו דבר שיכול לפגוע בהתנהלות התקינה של המשרד. אך טענה זו עדיין אינה מספקת.

אתמול התראיין נתניהו ראיון לעיתון הגרמני "די וולט" ומתח ביקורת חריפה על החלטת האיחוד האירופי. ראש הממשלה טען כי המהלך פוגע במאמציו של מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלשתינים. "במשך שנים האירופים הצרו על כך שהאמריקאים אינם מעורבים מספיק בתהליך השלום, ועכשיו, כשהם כן מעורבים, הפעולה הזאת של האיחוד האירופי חותרת תחת מאמציהם ותחת הסיכוי לחדש את המשא ומתן". נתניהו ציין עוד כי המהלך האירופי "גורם לישראלים לאבד אמון בניטרליות של אירופה בנוגע לתהליך השלום. זו דרך התנהלות שגויה". ראש הממשלה הוסיף כי ישראל לא תאפשר שגבולותיה ייקבעו באמצעות לחץ כלכלי מבחוץ, אלא רק על ידי משא ומתן.

קטגוריה:

תגיות: , ,