אחד הסיפורים הגדולים של מערכת הבחירות הזאת הוא סיפורה של מפלגת "בני תורה" שהתמודדה לרושיות המקומיות בירושלים בני ברק ומודיעין עילית והכניסה נציגים בשלושתם. כזכור לפני כשנה וחצי פוטר עורך יתד נאמן דאז - נתי גרוסמן מתפקידו בשל חילוקי דעות בינו לבין דעותיו של הגראי"ל שטיינמן. גרוסמן טען כל העת כי הוא מסתמך על דעותיו של הגר"ש אויערבאך אך לאחר מהלך משפטי מבריק פוטר גרוסמן מהעיתון.

מיד לאחר מכן הוקם על ידו העיתון המתחרה "הפלס" שהפך להיות שופרו של הגר"ש בנושא גיוס בני הישיבות ונושאים נוספים הקשורים ללבו. לאורך כל התקופה נמצא העיתון בחרם פרסומי כאשר כל חברות הפרסום נמנעות מלפרסם בו מחשש לחרם צרכנים חרדי נגדן ואיומים מופנים לכל חברה או אפילו עסק קטן המהין לפרסם בעיתון. "הפלס" לא דורך במקום ובשנה וחצי האחרונים הפך לעיתון עתיר מוספים מושקעים ואיכותיים ברמה הגבוהה ביותר הן מבחינת הכותבים והן ברמת החומר הכתוב.

מנכ"ל העיתון, לבין, הוביל מהלך אסטרטגי חכם כאשר החל לחלק את העיתון בירושלים בימי שישי ללא עלות ובכך הגביר את התפוצה אליו באופן משמעותי ומשך מפרסמים מהשוק הירושלמי שנהנים מהתפוצה הרחבה של העיתון ומעצם העובדה שאנשים לוקחים אותו לביתם בשל תוכנו האיכותי.

לאורך כל התקופה טענו במפלגת יהדות התורה שמדובר בעיתון קיקיוני שאין לו קוראים וכי לגר"ש אויערבאך אין באמת השפעה על הציבור החרדי וכי הוא דורש כוח שלא מגיע לו. בבחירות לכנסת כמעט התמודדה מפלגת נצח באופן עצמאי אך לבסוף וויתר הגר"ש על העניין. בבחירות המקומיות החליט הגר"ש להתמודד ובעצם להעמיד את כוחו למבחן הקלפי. מסתבר למפרע כי מדובר בכוח לא מבוטל שיקשה על המפרסמים להתעלם ממנו. עוד הוכח כי הציבור החרדי אינו פועל כעדר אחד וכי ישנן דעות שונות שיש להתחשב בהן.

אלא שעל ההצלחה הגדולה מעיבה תקרית מביכה שלא ברור עדיין מה המניע האמיתי מאחוריה. אתמול בלילה פרץ אברך מקרית ספר לביתו של הגראי"ל שטיינמן ותקף אותו פיזית תוך כדי שהוא צורח עליו ומקלל אותו. שנים מבאי ביתו של הרב שהיו במקום השתלטו על התוקף והעבירו אותו לידי המשטרה. הרב הישיש בן ה-98 נפצע קל בתקרית המחרידה ובב"ב החלו להאשים את "בני תורה" בהסתה כנגדו שגרמה לבסוף למעשה הנפשע. גורמים בעיר שלא יכלו לשאת את הצלחת הרשימה ניסו לפגוע בה באמצעות קישור שמה לפגיעה בגראי"ל.

במהלך היום התקהלו אנשים רבים ליד ביתו של הגראי"ל ברחוב חזון איש 5 בב"ב קראו תהילים וערכו עצרת ספונטנית. מביתו של הגר"ש אויערבאך מיהרו באופן בהול לגנות את האירוע החמור ולטענתם מדובר באדם הלוקה בנפשו שאינו קשור אליהם.

הרב בועז נקי מבאי ביתו של הגר"ש ואחד הבכירים במפלגת בני תורה מסר הודעה ארוכה בנושא שאת תוכנה תוכלו לקרוא פה:

"זעם הלם ותדהמה, מהניסיון הנפשע והנואל לפגוע בזקן גדולי הדור מורינו הרב שטיינמן. אין מלים לתאר את הזעזוע ממה שנעשה בביתו של הגאון הגדול בעל איילת השחר.
וגם אגב שאותו תוקף, לפי דברי המשטרה ידוע כאדם עם בעיות נפשיות, עם כל זאת ראוי הדבר מאחר ונשמע לכל גינוי אפשרי, בכל פה.

אני מבקש להבהיר, שדבר זה אינו קשור בשום צד ואופן ל'בני תורה'. האומלל חולה הנפש הנ"ל, היה נגד מפלגתנו, ונאבק בנו באלימות רבה, כאשר קרע לנו חומר של 'זך' בקריית ספר בצורה גסה וברוטלית, והפריע לפעילים שלנו בקריית ספר מקום במגוריו.

ביתו של אותו האיש מקושט בעשרות מודעות ג', אין איתנו מי יודע להבין ולאבחן בעיות ומחלות נפש כאלו, אבל יש עלינו חובה לגנות.

מי שמנסה חס וחלילה חס ושלום, לנסות לשייך זאת למחלוקת בין גדולי ישראל, ידע שהוא רשע ומוציא שם רע גמור. אין דרכינו - שהיא דרך התורה - לנהוג באלימות כלפי אף אחד, למרות האלימות הרבה שספגנו במערכת הבחירות האחרונה. וספגנו! גם אני אישית.

אנא אחי, אל תאשימו בני תורה ותלמידי חכמים בדבר שאינו מדרכם. הגינוי שאנו מגנים הוא פשוט וברור, כי עצם שמיעת הדבר יכולה חס ושלום ליצור בליבנו משהו מן המשהו של הרגל של אלימות.

שוב ושוב נשנן לנו ולילדנו, אלימות אינה דרכינו היא מוקצה מחמת מיאוס וגועל. מורינו הרב אוירבך אמר כבר לפני חצי שנה ויותר, שהוא נוהג להתפלל שלוש תפילות ביום לרפואת מורינו ורבינו הגאון הגדול זקן הדור הרב שטיינמן שליט"א.

אנו נוסיף ונתפלל להחלמתו המהירה ולחיזוקו בכל מידה נכונה, ועלינו כל בני התורה בארץ ישראל להתפלל שנזכה שמחלוקות בין גדולים, יישארו בגדר אילו ואילו דברי אלוקים חיים ושום מעשה שטן או משובות נעורים לא ייקחו למקומות לא רצויים.

כמו שהזכרתי, דבר זה יצא מבית מדרשם של אחרים, ולא מבית מדרשינו. אנו מוחים גם על הניסיון הנואל לשייך זאת להסתה מצידינו, מעולם לא הסתנו, ביקשנו והתחננו שייתנו לנו לומר את דבר רבותינו וללכת בשיטתם.

אותו האיש התוקף, לומד בכולל שגם הוא מזוהה עם ג' ולא עם זך. בריאותו הנפשית מעוררת, וזו הזכות היחידה שאנחנו יכולים ללמד על עושה מעשה מושחת ונפשע שכזה.
החותם בכאב ובזעזוע ובתפילה לה' שיחזק וירפא את מורינו בעל 'איילת השחר' לאורך ימים טובים. ושנזכה לגאולה שלימה ולהרמת התורה וגדוליה.".

במהלך הצהריים פורסמה הודעה על תפנית בפרשת התקיפה בחזו”א 5 ! העסקן מרדכי דוד אדלר מקורבו של הגר”מ קסלר, פרסם בשם הרב קסלר רבה של מודיעין עילית עירו של התוקף ”אין שום קשר לבחירות האברך הסובל מבעיות נפשיות נלחם בכל כוחו למען ג' ונטרפה עליו דעתו בשעות הלחץ של התוצאות ונסע לחזק את הגראי”ל והכריז כי הוא משיח בן יוסף ויגאל את עם ישראל, מבקשים לא לעשות שום פעולה כדי שלא לפגוע במשפחה הסובלת גם ככה כבר 10 שנים"

צפו בתמצונות מהעצרת הספונטנית ליד ביתו של הגראי"ל. קרדיט צילום: אהרן והב, חדשות 24

עצרת ליד בית הרב שטיינמן

2עצרת ליד בית הרב שטיינמן

עצרת ליד בית הרב שטיינמן 3

עצרת הרב שטיינמן

קטגוריה:

תגיות: , , , ,