כפי שסיכמנו במאמר הקודם

חומר נחשב לאלרגני [גורם לאלרגיה] אם:

1. האדם מרגיש יותר טוב כשהוא נמנע ממנו.

2. האדם מרגיש חולה או הרעה כשהוא חוזר ונחשף אליו.

3. אין שום גורם אחר שניתן ליחס לו את הסימפטומים.

על שתי הקריטריונים הראשונים צריך שתהיה אפשרות לחזור מספר פעמים כדי שנהיה בטוחים שזה לא במקרה. אולם יתכן שלא יהיה שפור גם אחר הפסקת חומר אלרגני אחד בלבד, אם ישנם יותר מחומר אחד שגורם לחולי. ויהיה צורך להפסיק את כולם. ד"ר ראפ מומחית לאלרגיה ומחלוצי השיטה לטפול באלרגיות בשיטת הרפואה האקולוגית [סביבתית], המשילה את זה לנעל שנעוצים בו 8 מסמרים שאם ינעלו אותו ודאי יגרום לצליעה ואפילו אם יוציאו מסמר או יותר עדיין בעל הנעליים ימשיך לצלוע וזאת עד אשר יוצאו כל המסמרים .

רבים מפסיקים מזון אחד בלבד ואומנם אם הם רגישים רק או בעקר אליו, יחול שפור בהרגשתם אך אם הם רגישים למספר מזונות כפי שזה קורא לעיתים קרובות לא יהיה שום שנוי לטובה והם יסיקו מסקנה מוטעית שהם לא רגישים למזון שהופסק .

כלל חשוב נוסף הוא שיש צורך להפסיק את המזון למספיק זמן לפני, שאפשר לבדוק האם יש רגישות אליו, אחרת לא מקבלים תגובה בכלל או שהתגובה לא ברורה מספיק, אפילו במזונות שרגישים אליהם מאד.

זה אחד הגורמים החשובים שבגללם רבים כולל רופאים שלא יודעים את העיקרון הזה לא מצליחים לגלות את המאכלים שהם אלרגיים אליהם. ההסבר לכך הוא שיש צורך לרוקן את המעיים והגוף מהמזון האלרגני  לפני שיורגש שפור בהרגשה ולפני כן אין טעם לעשות "TEST" לרגישות, וזה יכול לקחת כחמישה ימים או יותר [למי שיש עצירות ]. מאידך, אם מחכים יותר מדי זמן לפני שבודקים את המזון לרגישות ,התגובה עשויה להיות חלשה ואפילו חסרה בפעמים הראשונות .

אחת הבעיות הקשות בתפריט המודרני זה תוספות המזון הרבות בכל המאכלים המוכנים והמתועשים. כל מזון מוכן וארוז מכיל לפעמים עשרות מרכיבים חלקם מוכרים ורובם לא. זה כולל      MSG[מונו-סודיום גלוטאמט שיכול לגרום נזק לתאי העצב במוח], וחומרי טעם וצבע טבעיים ומלאכותיים שבאים לשפר את הטעם והמראה של מזון באיכות ירודה שאחרת לא ימצאו לו קונים. למשל חלבון צמחי שעבר הדרוליזה, שלפעמים מוצג כתוסף טעם טבעי שהרי מקורו מן הצומח, מיוצר בתהליך של הוספת חומצה ואחר כך סודה קאוסטית לנטרל את החומצה, חומרים אלה ואחרים מוספים למזונות כמו טונה בשמורים ועד מזונות לתינוקות. הטיעון של תעשיית המזון שגלוטמט מהדם אינו יכול לחצות את המחיצה של קרום המוח מטעה. יש  חלקים במוח שאינם מוגנים על ידי המחיצה והחלק הקרוי הפוטלמוס רגיש במיוחד לנזק מהגלוטמט שבMSG. בנוסף ישנן מחלות רבות המחלישות את המחיצה למוח כמו יתר לחץ דם, סוכרת, שטפי דם קטנים וגדולים במח, חבלת ראש, מלטפל-סקלרוזיס, גידולי ראש, כמוטרפיה והקרנות לראש, דלקות זיהומיות במח, חלק מהתרופות ואלצהיימר, וככל שהגיל מתקדם מחיצת המח מגינה פחות ופחות .

ואם נחזור לאלרגיות \רגישויות תתכן רגישות לאחד או יותר מהתוספים ולכן בזמן שנבדוק רגישויות למזונות יהיה עלינו להפסיק לגמרי את המזונות המכילים תוספים,וגם אחר כך מומלץ לכל שוחרי הבריאות למעט בהם ככל האפשר .

דיאטת ההשמטה [אלימינציה]

ובכן ניגש לחלק המעשי שמורכב משני שלבים :החלק הראשון דיאטת השמטה ,והחלק השני החזרת המזונות שהופסקו בצורה שיטתית .במאמר הנוכחי נעסוק בשלב הראשון.

הדיאטה מורכבת בעקר, מירקות ,פירות ,בשר ודגים, שתית מים ומותר גם תה צמחים בלבד, וזה בשל שכיחות נמוכה יותר של אלרגיה למאכלים האלה. כמובן אם מישהו יודע או חושד שישלו בעיה עם אחד המאכלים הנ"ל עליו להימנע מהם בזמן הדיאטה. התפריט הראשוני הזה הוא פשרה. להלכה היה צריך לצום עד אשר הסימפטומים נעלמים[ואמנם יש אנשים רבים שמרגישים מצוין בימי הצום אף יותר מאשר בימים רגילים]. אך למעשה זו שיטה לא מומלצת לרבים בשל תגובות חזקות למזונות בעייתיים כשחוזרים אליהם  וקושי לחזור לתפריט בטוח ומאוזן. לחלק מהאנשים אסור גם לצום כמו לחולי סוכרת, ילדים ונשים הרות, אנשים במצב תזונתי ירוד וכן בעיה נפשית כגון סכיזופרניה, וניתנת רק לאנשים נבחרים ותחת פקוח רפואי אחראי.

הצלחת הדיאטה מותנית בהצמדות לדיאטה במאה אחוז וללא פשרות עד שכל הסימפטומים נעלמים וזאת אחרי ארבעה עד חמישה ימים, תלוי במהירות הפנוי של המזון ממערכת העיכול. לפני כן יתכנו כמה ימים של הרגשה לא טובה בדומה למתמכרים שמפסיקים את הסם. החוכמה בזה היא שאין יותר רגישויות נסתרות וכל מזון שרגישים אליו יגרום לתגובה ברורה בהתאם למדת הרגישות. לעתים קרובות האנשים מופתעים מאד מהתגובה למאכל שקודם אכלו יום יום ולא חשדו שהוא גרם בעיה.

מי שמתקשה או לא יכול לעשות את הדיאטה הזו [כדאי להתאמץ], יכול להתפשר על תפריט ללא מוצרי חיטה, תירס, ביצים, חלב, קפה, סוכר, שמרים, פירות הדר, בוטנים ורצוי גם להימנע מעגבניות, תפוחי אדמה וכל מזון שנאכל לעיתים קרובות. וכמובן כל מזון חשוד.                           יש להמשיך את הדיאטה שנבחרה עשרה עד ארבע עשרה יום אלא אם כל הסימפטומים נעלמו כבר אחרי חמישה ימים ,כי אז אפשר לגשת לשלב הבא.

להולכים במסלול המלא יש להימנע  מכל הדגנים, תירס ,ואורז בכל צורה, מכל מוצרי החלב, ומכל המשקאות מלבד מים, להפסיק עישון [מחצית מהסובלים ממיגרנות וכאבי ראש ירגישו שפור ניכר במצבם ללא עישון], להפסיק סוכר ותחליפי סוכר כולל דבש, סטיביה, אספרטם, סכרין וכו, ללא ביצים, בשר עוף, פירות הדר-תפוזים לימון אשכוליות וכן, וכמובן ללא שום מזון מוכן, מתועש  וארוז         בכל דיאטה יש להימנע מתרופות לא חיוניות, ויטמינים, קפה וטבק, כולם יכולים להכיל מזונות אלרגניים.

מה מותר לאכול?

בשר בקר, כבש הודו, ציפורים, אווזים,

דגים אפויים בבית בצורה הטבעית ביותר,

כל הפירות חוץ מפירות הדר,

כל הירקות,

אגוזים טבעיים למיניהם למי שחושב שאין לו בעיות מהם מותרים בתור ברירת מחדל,

אוכל מטוגן לצורך הדיאטה מותר אך לא בשמן תירס או סויה,

מלח ופלפל לטבול מותרים,

עשבי טבול מותרים,

אין הגבלה בכמות האוכל, כך  שאין סיבה להישאר רעבים.

במאמר הבא נראה מה לעשות אם הדיאטה הצליחה בס''ד כלומר, שהסימפטומים נעלמו.

ד"ר לייפר משה הוא מומחה לרפואת ילדים ועוסק גם ברפואה סביבתית/אקולוגית ובטיפול באלרגיות על פי השיטה האמריקאית של ד"ר ראפ.
ניתן ליצור קשר: leifermoshe@gmail.com

קטגוריה:

תגיות: ,