יותרו ויותר פרטים מותרים לפרסום על מנהרת הטרור שנמצאה בשבוע שעבר על ידי כוחות הביטחון. המנהרה שפתחה האחד היה בעזה פתחה השני היה תחת גן ילדים בקיבוץ גן השלושה. להערכת גורמי הביטחון היא נבנתה במשך כשנה וחצי-שנתיים בצורה מקצועית על ידי חיזוקי בטון.

רוחבה של המנהרה 18 מטר, רוחב שמאפשר העברת כמה עשרות מחבלים לפיגוע בתחומי ישראל ח"ו. אורכה של המנהרה 1.7 ק"מ אחת הארוכות שהתגלו על ידי צה"ל. בתוך המנהרה היו קווי חשמל ותקשורת וכל מה שנדרש כדי לבנותה כראוי. על פי עטיפות המזון שנמצאו בתוך המנהרה משערים כי בנייתה הסתיימה לפני כחודשיים שלוש והיא המתינה לעת פקודה.

במערכת הביטחון חוששים כי המנהרה הזו היא רק חלק מהערכות החמאס בעזה כדי לפגוע בישראל. על פי ההערכות יש עוד כמה מנהרות כאלה ובמערכת הביטחון משקיעים מאמצים מיוחדים כדי לחשוף אותן ולהרוס את התשתיות שלהן.

בניגוד לפעם הקודמת לפני כעשרה חודשים אז נתגלתה מנהרה מעט קצרה יותר 1.3 ק"מ על ידי מי הגשמים הרבים שחשפו את פתחה של המערה הפעם מדובר בחשיפה שנגרמה על ידי פעילות כוחות הביטחון. הצבא הודיע כי בעקבות מציאת המנהרה תיעצר העברת חומרי הבניין לרצועה כיוון שהוכח שהם משמשים לבסוף למטרות טרור במקום לצרכים אזרחיים.

החשש הוא כי מדובר בהסלמה של הפעילות הטרוריסטית בעזה אך יש לזכור כי מדובר במנהרה שהעבודה עליה נמשכה לפחות שנה וחצי וכפי הנראה מדובר בהכנה תשתית לאופציית טרור אם כי לא בהכרח מידית.

צילום: דובר צה"ל

קטגוריה:

תגיות: ,