הנשיא אובמה התייחס בסוף השבוע לנושא האיראני וטען שהערכת המודיעין האמריקאית כי לאיראן יש שנה ויותר עד להגעה ליכולת יצור פצצת אטום. הוא הוסיף כי הערכה זו שונה מהערכת גורמי המודיעין הישראלים שמעריכים שרק כחצי שנה תספיק לאיראנים.

"אני מבין את הדאגה של נתניהו וישראל מהדיבורים האיראניים שכן האיראניים עזרו לחיזבאללה וחמאס שירו רקטות על ישראל, אבל אני אמרתי לנתניהו שהמטרה בסנקציות היא להביא את האיראנים לשולחן הדיונים בצורה רצינית כדי שנוכל לבדוק עד כמה באמת רציניים האיראניים ואם אפשר להמנע מהתערבות צבאית דבר שהוא גם אינטרס של הישראלים" אמר אובמה בראיון לסוכנות הידיעות AP.

דבריו של אובמה משקפים את המחלוקת שעומדת כרגע בין הממשל האמריקאי שחש שיש לו עוד זמן כדי לבדוק את הערוץ הדיפלומטי אל מול הלחץ הישראלי והטענה שהזמן כבר אזל וחלון ההזדמנויות לפעולה צבאית קצר ביותר.

מי שנעלב מדבריו בימים האחרונים של אובמה הם האיראניים. שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס בראיון לרשת ה-CNN לדבריו של אובמה בנוגע לפעולה צבאית אפשרית באיראן.

"התאכזבתי כשאובמה השתמש בשפה מעליבה כלפי העם האיראני", אמר ג'וואד זריף בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית איסנא. "אני חושב שעל אובמה לשאת ולתת עם איראן על בסיס של כבוד הדדי", הוסיף. לדבריו, "לא דנים עם מדינה אחרת באופן מכובד על ידי איומים והפחדות. העם האיראני מגיב באופן מאוד שלילי לכך.

דובר איראני נוסף שהתייחס לנושא היום היה המנהיג העליון של איראן האייתולה חמינאי שהגדיר את האיומים הישראלים כ"מגעילים" והאשים את האמריקאים כ"נשלטים על ידי רשת ציונית בינלאומית".

קטגוריה:

תגיות: , ,