לאחר מחלוקת ארוכה בין בית הנבחרים - הבית התחתון של הקונגרס האמריקאי שנשלט בידי הרפובליקנים לבין הבית העליון - הסנאט שנשלט בידי הדמוקרטים לא הצליחו הצדדים להגיע להסכמה על התקציב של הממשל הפדראלי בשל המחלוקת על החמורה בנושא תכנית הבריאות החדשה של אובמה שזכתה לכינוי "אובמה-קר".

על פי החוקה האמריקאית כל חוק צריך לעבור את אישור שני הבתים כדי להתקבל ואילו הרפובליקנים שמנסים לעקר את חוק הבריאות של אובמה ניסו להעביר כמה הצעות תקציב שנדחו על ידי הסנאט הדמוקרטי שבעד התכנית.

כתוצאה מחוסר ההסכמה החל משבע בבוקר שעון ישראל, משותק הממשל הפדראלי ומעל מיליון וחצי עובדים יצאו לחופשה כפויה בשל היעדר תקציב מסודר להעסקתם. הנפגעים הם בין היתר עובדי הגנים הלאומיים של ארה"ב, כולל פסל החירות. השירותים החיוניים ביותר, כגון הצבא ופקחי הטיסות, ימשיכו לפעול כרגיל. מחלקת המדינה האמריקנית תמשיך לקלוט בקשות לאשרות שהייה והנציגויות של ארה"ב בעולם יוסיפו לתת שירות לאזרחים אמריקנים. בעקבות ההשבתה לא יפורסם ביום שישי הקרוב דו"ח התעסוקה נתון כלכלי מכריע בארה"ב. על פי כמה הערכות, השבתת הממשל בוושינגטון תעלה למשק האמריקני כ-300 מיליון דולר ביום דבר שכבר השפיע על הבורסה האמריקאית וגרמה לירידות שערים.

הרפובליקנים מאשימים את אובמה שטענתם לא עשה דיו כדי להגיע איתם לפשרה מתאימה שתרצה את כל הצדדים ולדבריהם הוא היה עסוק בענייני החוץ של ארה"ב תוך כדי הזנחת ענייני הפנים. אובמה מצידו האשים את הרפובליקנים בחוסר אחריות ואמר כי הם אשמים במשבר שיפגע באזרחים. בדבריו אלו ניסה אובמה ללחוץ על הקונגרס שצפוי לעמוד לבחירות בעוד שנה ואילו ייתפסו כאלו שפגעו באזרחים הם צפויים לאבד את שליטתם בבית.

ההשבתה מאירה את אובמה שוב באור שלילי ומציגה אותו בעיני העולם כנשיא חלש שלא מצליח להתגבר על הבעיות הפנימיות בביתו דבר שפוגע במעמדו וביכולתו להתערב בענייני מדינות אחרות. חולשתו של אובמה מביאה לדברי הפרשנים גם את האיראנים לרכב על הגל ולנסות למשוך את הזמן במשחקי משא ומתן שלא יובילו לשום מקום ובינתיים הצנטריפוגות האיראניות ימשיכו להסתובב במלא המרץ כשלאובמה אין את האומץ וכח המנהיגות המספיק כדי לעצור אותן בזמן.

בתמונה בניין הסנאט האמריקאי, באדיבות הסנאט

קטגוריה:

תגיות: , , ,