הבוקר הותר לפרסום כי סוכן מודיעין איראני, שנשלח לישראל על-ידי משמרות המהפכה האיראנים נעצר בשדה התעופה וברשותו נמצאו בין היתר צילומים של שגרירות ארה"ב בישראל.

בחקירתו בשב"כ תיאר העצור האיראני-בלגי, עלי מנצורי, שנכנס לישראל בזהות בלגית תחת השם אלכס מנס, את תהליך גיוסו והפעלתו ע"י גורמי ביון איראנים. האיראני גויס ע"י היחידה למבצעים מיוחדים של משמרות המהפכה האיראנים שהיא הגוף האחראי לפיגועי טרור רבים ברחבי העולם ביניהם כפי הנראה הפיגוע בבורגס ובבנין הקהילה היהודית בארגנטינה.

בחקירתו בשב"כ תיאר העצור האיראני עלי מנצורי, שנכנס לישראל בזהות בלגית תחת השם אלכס מנס, את תהליך גיוסו והפעלתו ע"י גורמי ביון איראנים. העצור - איש עסקים, אזרח בלגי ממוצא איראני, גויס על ידי משמרות המהפכה באיראן ונשלח לישראל, כדי להקים בה חברות עסקיות, שיוכלו לשמש בסיס לפעילות חשאית של מנגנוני השלטון האיראנים, כנגד אינטרסים ישראליים ומערביים. בתמורה לפעילותו הובטח לו סכום של מיליון דולר.

שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל / לה"ב 433 יאחב"ל, עצרו בליל ה-11 ספטמבר , אזרח בלגי בשם Alex Mans, בעת שניסה לצאת מישראל, דרך נמל התעופה בן גוריון. בחקירתו עד כה בשב"כ התברר כי העצור-הבלגי, יליד 58, הוא ממוצא איראני ובעל אזרחות איראנית. שמו המקורי הוא עלי מנצורי והוא הגיע לישראל, בשליחותם של גורמי מודיעין איראנים לביצוע משימות שונות.

מנצורי נולד וחי עם משפחתו באיראן עד 1980. לאחר מכן הוא עבר לתורכיה ובה התגורר עד 1997 אז החל את עסקיו. על רקע פעילותו העסקית קיבל מנצורי ויזה שאפשרה לו להתגורר בבלגיה. בהמשך, ב- 2006 קיבל גם אזרחות בלגית לאחר שנישא לאזרחית בלגית (ממנה התגרש לאחר מכן). באותה שנה החליף את שמו לאלכס מאנס כדי לטשטש את זהותו האיראנית.

מנצורי סיפר בחקירתו בשב"כ כי ב- 2007 שב לאיראן ומאז פעל להרחבת פעילותו העסקית באיראן, בלגיה ותורכיה. במהלך שנים אלה התגורר לסירוגין באיראן, תורכיה ובריסל ונישא בשנית, הפעם לאזרחית איראן. אזרחותו האירופאית ופעילותו העסקית סימנו אותו כיעד אטרקטיבי לגיוס מצד גורמי המודיעין האיראנים. לאורך השנים, נוהלו עימו מגעים מצד גורמי שונים במנגנוני השלטון ובראשית שנת 2012 קיבל הצעה מפורשת, לפעול מטעמם, מול מדינת-ישראל.

הפעלתו של מנצורי בישראל בוצעה לדבריו של החשוד ע"י היחידה למבצעים מיוחדים של כוח-קדס, אשר בראשה עומדים חאמד עבדאללהי ומג'יד עלוי. מעליהם עומד קאסם סלימאני, מפקד כוח-קדס של משמרות המהפכה.

איראן ניסתה להסתייע בעצור, גם במאמציה לעקוף את האמברגו בתחום הסחר והעברות הכספים. העצור הספיק לבקר שלוש פעמים בישראל, תוך שהוא משתמש בזהותו הבלגית. הוא ניסה לפתח קשרים עסקיים וחוזים עם בעלי עסקים בתל אביב . מנצורי הונחה ע"י מפעיליו להקים בישראל תשתית עסקית שתספק מסווה לפעילות המודיעין האיראני בישראל ותשמש את הגורמים האיראנים לצרכים שונים, באזור זה. לצורך זה. על פי החשד הקמת החברות העסקיות נועדה לשמש מסווה, לפעילות מודיעינית נרחבת ולפעילות טרור , מצד המנגנונים האיראניים.

מנצורי ביקר כאמור בישראל פעמיים בעבר, ביולי 2012 ובינואר 2013, לביקורים קצרים בשליחות מפעיליו במודיעין האיראני. בעת מעצרו נתפסו אצלו צילומים רבים של אתרים שונים בישראל, חלקם אתרים המעניינים את גורמי המודיעין האיראניים, כגון בניין השגרירות האמריקאית ברחוב הירקון בתל אביב.

מנצורי סיפר עוד, כי הונחה על ידי מפעיליו לטשטש את הגעותיו לאיראן אליה נהג להגיע לאחר ביקוריו בישראל, לצורך דיווח למפעיליו ועל מנת לקבל את תדרוכם. מפעיליו האיראניים של מנצורי קיוו כי זהותו הבלגית תאפשר לו לעקוף את מערך הבידוק הישראלי הקפדני בנמל התעופה בן גוריון אך מסתבר כי מנצורי היה על הכוונת של המודיעין הישראלי כבר זמן רב.

לא ברור עדיין מה היה "שוויו" של מנצורי, ממה שהתפרסם לא מדובר במידע מסווג יותר מידי מעבר לתמונות שכל אדם כמעט יכל לצלם אותם. נראה כי מדובר בדג רקק חסר ניסיון בדומה לפרשית "החרדי המרגל" גם אז התברר כי מדובר בסערה בכוס של מים ובחולה נפש שלא סיכן באמת את ביטחונה של ישראל.

קטגוריה:

תגיות: , ,