ידיעה מטרידה במיוחד פורסמה הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות" לפיה אחד הנושאים העיקריים ששמה לה הממשלה הנוכחית מטרה להלחם בהם הוא נושא העלמות המס - ואחת הדרכים בהן היא מתכננת להלחם בנושא היא צמצום השימוש בכסף מזומן.

על פי הידיעה, צוות בראשותו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, ובהשתתפות מנהל רשות המסים משה אשר, מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו וגורמים נוספים, יגבש תוך 90 יום המלצות ליישום הגבלת השימוש בכסף מזומן במשק.

הכוונה היא לצמצם מתן וקבלה של תשלום בכסף מזומן וקביעת חובת דיווח על תשלום כזה. בנוסף, כך מדווח, תוקם ועדת משנה בראשות נציג בנק ישראל, שתציג מתווה למהלך הדרגתי להפחתת השימוש בכסף מזומן.

על פי הדיווח הצוות המדובר אף ישקול לאסור על בעלי דוכנים, פיצוציות, חנויות ונהגי מוניות ואוטובוסים לקבל תשלום במזומן. אמצעי התשלום יצטרכו להיות כרטיסי אשראי או דרך הסלולארי. הידיעה עוררה סערה רבה ברשת כשהתחושה הכללית היא של גלישה לפרטיות האזרחים, "האם אהיה חייב לעשות כרטיסי אשראי כדי לנסוע באוטובוס?" תמהו רבים.

בפועל אלו שמשלמים במזומן הם אלו העניים יותר שחלקם נמנע מעשיית כרטיס אשראי כדי לפקח בצורה הדוקה יותר על מסגרת התקציב החודשי, אנשים אלו הם גם אלו שמשתמשים בתחבורה ציבורית, הרעיונות החדשים יכריחו אותם להשתמש בכרטיסי אשראי שאינם תואמים את התנהלותם הכלכלית.

מיכאל לסרי אחד הגולשים הציע הצעה מקורית ומעניינת "לעשות זאת בלי לחדור לפרטיות. וזה פשוט בכל ארבע שנים או כל שנתיים להחליף את כל השטרות עם תאריך קובע בבנק פיננסי או בנק הדואר. לדוגמה ב תאריך 1.1.2016 כל שטרות ה 200 ש"ח הופכים מצבע כתום לצבע כחול בתאריך 2.1.2016 כל הכתומים הופכים לנייר טואלט הפושע עם המזוודה הופך ללא רלוונטי כי הוא צריך להצהיר ולנמק מאיפה הבוכטות כך לא נצטרך לרדוף ולגייס חוקרי מס אז אולי זה יצריך העסקת 100 עובדים במפעל הדפסת שטרות והטבעת מטבעות אבל זה יחסוך ויכניס המון כסף לקופת המדינה לאורך זמן".

השאלה העולה האם הטירוף הזה יגיע לשלב מעשי או שבדומה למס המגוחך שתוכנן  - מס נסיעה, שכזכור בוטל על ידי השר כץ יום לאחר שיצא המכרז ל"קופסאות שחורות" שהיו אמורות למדוד את הקילומטרז'. ייתכן כי גם פה המחאה הציבורית תרתיע את הוועדה מלהכריז על תקנות שיגבילו את חופש השימוש במזומן ויכריחו את האזרחים לפרנס את חברות האשראי.

 

קטגוריה:

תגיות: