החנוכייה תודלק אחרי 84 שנים
חיים יהודים

החנוכייה תודלק אחרי 84 שנים

"נדליק את החנוכייה בבית הכנסת שממנו נגנבה ב'ליל הבדולח', לצד האירוע הקהילתי הגדול בבניין האופרה העירוני, ונסגור מעגל"

באולם האופרה העירוני בעיר נירנברג שבגרמניה אמור להתקיים בנר שני של חנוכה אירוע מרגש: הדלקת נרות החנוכה בדיוק באותו אולם שבו התאספו הנאצים ימ"ש בימי האימה של השואה לערבי בידור, בעוד היהודים הובלו להשמדה. החנוכייה המוזהבת והעתיקה שבה יודלקו הנרות היא חנוכייה היסטורית שבעת האחרונה סגרה מעגל מצמרר.

הכול התחיל לפני קצת יותר מחודשיים. הרב אליעזר חיטריק, שליח חב"ד ורב קהילה בעיר נירנברג, קיבל הודעה מתושב העיר, על רצונו להשיב לקהילה היהודית חנוכייה שגנב דודו מבית הכנסת היהודי האורתודוקסי בנירנברג ב'ליל הבדולח'. באותו לילה, בט"ז במרחשוון תרצ"ט (9-10.11.38), הועלו באש בתי כנסת רבים בגרמניה בידי פורעים, ובהם בית הכנסת המרכזי בנירנברג, הסמוך לבניין האופרה העירוני.

הווידוי של האחיין הגרמני

הרב חיטריק (44) הופתע והמתין בדריכות לשובה של החנוכייה ולא פחות מכך ביקש לשמוע מה בדיוק עבר עליה ב-84 השנים שחלפו. לפני כמה שבועות קיים התושב את הבטחתו ושיגר את החנוכייה ששרדה את שריפת הענק בבית הכנסת.

"לפני חודשים", כתב האחיין של הגרמני שנטל את החנוכייה, במכתב שצירף, "הבטחתי לך שאשלח לך את החנוכייה שלקח דודי מבית הכנסת הבוער שלכם בנירנברג ב-1938, בליל הפוגרום של הרייך. דודי אז היה בן 10, ושילם על הגניבה הזאת במכות שאביו נתן לו". במכתבו האחיין מגלה כי אביו של דודו "דרש את החזרת המנורה לשכנים היהודים, אך הקהילה ברחה, נעלמה והושמדה". למעשה החנוכייה נשארה בידי בני המשפחה.

"נדליק את החנוכייה בבית הכנסת שבו נגנבה". הרב חיטריק

מפגש מרגש בשווייץ

האחיין הגרמני מגולל את מה שהוביל אותו להשיב את החנוכייה. "במקרה", סיפר במכתבו לרב חיטריק, "פגשתי בעת האחרונה משפחה יהודית, שהיא במקורה מנירנברג. המפגש התקיים בציריך שבשווייץ. במהלך המפגש שמעתי על ההיסטוריה של המשפחה הזו, בזמנים הנוראים של הדיקטטורה הסוציאליסטית. המפגש הזה גרם לי להחליט להחזיר את החנוכייה למקום שאליו היא שייכת".

בסיום מכתבו כותב האיש כי היה שמח "אם החנוכייה הזו וסיפורה יתקבלו כאות של שלום ופיוס", והוסיף: "אני מאחל לך ולקהילתך בנירנברג שלום וברכות".

להשיב את האור שנגזל

בחנוכה השנה יציין הרב חיטריק שמונה-עשרה שנים לשליחותו. השבת החנוכייה והמכתב הבלתי-שגרתי גרמו לו התרגשות רבה. "הסמיכות של קבלת החנוכייה למועד שבו ציַינו 84 שנים לליל הבדולח ריגשה אותנו מאוד", אומר הרב חיטריק, המשמש רב הקהילה האורתודוקסית 'עדת ישורון'. "העיתוי מצמרר במיוחד, לאחר שבעת האחרונה קיבלנו תמונות מחרידות משריפת בית הכנסת שלנו באותו לילה. השנה נדליק את החנוכייה בבית הכנסת שממנו נגנבה, לצד האירוע הקהילתי הגדול בבניין האופרה העירוני, ונסגור מעגל".

אחרי פרסום הסיפור בא עוד שכן גרמני לרב חיטריק ובידו פמוט עתיק. "הוא סיפר סיפור דומה על סבהּ של אשתו, שלקח את הפמוט מבית הכנסת הבוער, וביקש להחזירו לידי הקהילה", מספר הרב חיטריק. "יש חשיבות רבה וסמליות רבה להשבת הגזילה. וזה למעשה כל התפקיד שלנו כאן – להשיב את אור היהדות לכל מי שהאור הזה נגנב ממנו במרוצת השנים".

קטגוריה: ,