להוציא את הגלות מתוכנו
לזכרו של הרב דוד נקש זצוק"ל
הגאולה של עם ישראל מתחילה בעליה לארץ. כל בנין הארץ ובנין ירושלים בא אחר כך. כל הפלא של הארץ שנותנת פריה, כל המים הטהורים הכל בא אחר כך. לכן כל הנביאים מדברים עליה. לכן בתפילה אנחנו מזכירים אותה כמה וכמה פעמים. לכן חוגגים את פסח ביום שבו עם ישראל יצא מגבולות מצרים, למרות שהיציאה הזו היא לא תחילת התהליך וגם לא סופו.
מפורסמת האמרה שיותר קל להוציא את היהודים מהגלות מאשר להוציא את הגלות מהיהודים. לכן היציאה מארץ מצרים לקחה רק שנה, אבל להוציא את מצרים מהראש של היוצאים לקח למשה ארבעים שנה. "זָכַרְנוּ אֶת הַדָּגָה אֲשֶׁר נֹאכַל בְּמִצְרַיִם חִנָּם אֵת הַקִּשֻּׁאִים וְאֵת הָאֲבַטִּחִים וְאֶת הֶחָצִיר וְאֶת הַבְּצָלִים וְאֶת הַשּׁוּמִים". (במדבר יא ה).
גם בימינו מפורסם כי הרבה אנשים שעלו לארץ במסירות נפש חזרו לגלות בין אם היא מדינת מצוקה ובין אם היא מדינת רווחה. אומרים ששליש מהעולים חוזרים לארצות מוצאם ואין דבר שמונע עליה יותר מהיורדים החוזרים לארצות מוצאם. כמה יאוש זורעת משפחה אחת של חוזרים.
ההקדמה הזו באה לספר על מעלתם של האנשים שמשתדלים לקלוט את העולים בארץ ישראל. אחד המיוחדים שבהם הוא הרב דוד נקש שהקים קהילה גדולה לעולים בנתניה. מוסדות חינוך ולימוד וסיוע וקליטה בעשר אצבעותיו. עזר להם להיקלט במקום שמבין את השפה, בנה להם קהילה, בית הכנסת, שיעורי תורה, עזר להם להיקלט בשוק העבודה, תמך בהתמודדות עם הילדים. הקל על היסורים שבהם נקנית ארץ ישראל.
הרבה שאלות הלכתיות היו לרב נקש והוא היה מביא אותם לפתחו של מו"ר אבא זצוק"ל שהיה נכנס לליבם של השואלים ועונה לו על כל שאלה ושאלה. הרב דוד רשם את כל אלפי התשובות שקיבל, ולימים פרסם חלק מהם בספר שמונח על שולחני תדיר, לרוב חיבתו.
הרב דוד נקש זצ"ל נפטר לבית עולמו בראש השנה תשפ"ג. מהפסוק ספר "אַשְׁרֵי כָּל חוֹכֵי לוֹ" (ישעיהו ל) למדו חכמים שיש ל"ו צדיקים בעולם שמחכים להתגלות ה' בארץ ישראל למרות הקשיים. הפסוק הזה נאמר על אלה שיחיכו לה' ולא ירדו למצרים בגלל קשיים אלו אוחרים. וזו הייתה פעולתו של רבי דוד זצוק"ל.

קטגוריה: ,