כשאתה רואה את הטבע מקרוב, אתה חש עד כמה אין הוא מובן מאליו, אלא בעצם נס אלוקי גדול"

כשהוא שוהה בחוץ לארץ אין הוא מצלם צילומי טבע, אבל בארץ שחר כהן הוא ממצלמי הטבע הנחשבים. "יש בי אהבה לתיעוד הטבע בארץ", הוא אומר. "אני חושב שיש לנו זכות לחיות בארץ ישראל, שיש בה טבע מגוון ועשיר. יש לנו גם מדבר, גם ים, גם בקעות. אלה תנאי שטח ייחודיים".

אנחנו מתפעלים מתמונה מרהיבה, ואיננו מעלים על הדעת כמה עבודה הושקעה בצילומה. הוא מספר לנו כיצד ארב יום שלם מול מערת שועלים במדבר, כשהוא שוכב במסתור שהכין מבעוד מועד וכולו מכוסה בגדי הסוואה. "הרגעים הטובים לצילום השועלים הם בזריחת השמש ובשקיעתה", הוא מסביר. "בשעות האלה יש התאורה היפה ביותר בבריאה, ואלה גם הרגעים שבהם בעלי-החיים האלה פעילים. כשחם בחוץ, הם מסתתרים". בַּסוף המאמץ השתלם והתמונה שחיכה לה נלכדה במצלמתו.

"אני רק שליח"

"אני רק שליח של בורא עולם, שמראה לבני-האדם את נפלאות הבריאה", אומר שחר בענווה. הוא צלם עתיר פרסים, שצילומיו זוכים פעם אחרי פעם בתחרויות יוקרתיות. מה אתה עושה בשעות המתנה ארוכות כל-כך? אנחנו שואלים. הוא רגיל לשאלות האלה.

"אני מאזין הרבה לשטח. קורא פרקי תהילים בסיוע פנס קטן", מגלה שחר. "מדי פעם בפעם אני משגר לאשתי מפה עדכנית, שתדע איפה בדיוק אני נמצא ותהיה רגועה". הוא בן 54, תושב נווה צוף בבנימין, אב לשבעה, ובעת האחרונה גם אימצו ילד. "רק בזכות אשתי שתומכת בי אני יכול להשקיע כל-כך בצילומי הטבע הייחודיים האלה".

הפגישה עם הפוסק

הוא נולד כילד 'צפוני' ברמת אביב. "גדלתי בבית לא-דתי ובאווירה לא-דתית", מספר שחר. "למדתי בתיכון לאמנויות. בצבא עסקתי במודיעין שדה, ולמדתי היטב את עבודת ההסוואה". מומחיות זו תסייע לו בהמשך במלאכת צילומי הטבע.

רגע מכונן אחד הפך את אורח חייו. "לאחי היה קשר קרוב עם הפוסק הרב שלמה-זלמן אוירבך", חושף שחר את סיפורו התקרבותו לחיי תורה ומצוות. "יום אחד הציע לי אחי לבוא אל הרב. הוא אמר לי: תחשוב שאתה בא לפגוש את נשיא המדינה. התלהבתי, אבל בבואי לביתו ראיתי יהודי פשוט וצנום, שכל חייו לימוד התורה. נפגשתי עימו לשיחה אישית ואמרתי לו שיש לי כמה חששות משמירת המצוות. הרב הציע לי לקבל עליי שלושה דברים: שמירת שבת, הנחת תפילין וזהירות בצניעות. הקפדתי על כך באדיקות, וזה החזיק אותי מאוד ושמר עליי. בחתונתי חבשתי כיפה, ומאז היא שם".

המלצה: להתבונן בטבע

לעולם צילומי הטבע נקשר מתוך היכרות עם צלם הטבע הוותיק יוסי אשבול. "הארץ שלנו ממוקמת בדיוק בציר נדידה ייחודי של ציפורים. בכל עונת מעבר חולפות מעלינו חצי מיליארד ציפורים. זה מקנה לנו אפשרות לצילומים מיוחדים".

שחר אומר כי עבודת הצילום מקרבת אותו לבורא. "כשאתה רואה את הטבע מקרוב, אתה חש עד כמה אין הוא מובן מאליו, אלא בעצם נס אלוקי גדול. אני ממליץ לקוראים להתבונן בטבע. תראו עולם ומלואו, תגלו את בורא העולם גם מבעד לפרפר. אין כמו נפלאות הבורא".

קטגוריה: ,