התלהבתי כל-כך, ובאותו רגע אמרתי לעצמי שיבוא יום ואדפיס בעצמי ספר כזה שממנו יופיע בית המקדש"

ימי בין המצרים הם תקופה עמוסה מאוד אצל ר' יצחק אברהמי, תושב נתניה. הוא מדלג בין גני ילדים, בין סדנאות למבוגרים ובין פעילויות לבני נוער, ומשתף את כולם בתכנים על בית המקדש.

האמן ר' יצחק (38) חי באורח מעורר השראה את עניין הגאולה. "מאז שאני זוכר את עצמי", הוא מספר, "בית המקדש תמיד היה שם. הספרים של מכון המקדש, עם האיורים הנפלאים, שבו את ליבי מגיל רך. במשפחתנו אוהבים לעסוק באמנות, וגם אני נדבקתי בחיידק הזה. בילדותי הייתי מרבה לצייר את בית המקדש. יום אחד ניגש אליי אחד המורים ואמר לי: 'יצחק, יש לך כישרון, המשך לצייר, ויום יבוא ויבנו את בית המקדש ויצטרכו אמנים, ובטח תתקבל לעבודה'. האמירה הזאת של אותו מורה האירה לי פתאום באור מיוחד את כל נושא הציור".

טירה יוצאת מהספר

בחיי היום-יום ר' יצחק, יליד בית א-ל, משמש רב-גן בנתניה. הוא סובב בין גני ילדים לאורך מעגל השנה ומקיים עימם פעילויות אמנותיות, המשלבות תכנים יהודיים. הנושא הקרוב לליבו הוא בית המקדש.

"לפני כמה שנים", הוא משחזר, "נתקלתי בספר שהודפס בגרסת פופ-אפ. אני פותח את הספר, שעסק בסיפור מימי הביניים, ופתאום יוצאת ממנו טירה ענקית מרהיבה. הייתי בהלם. לא הבנתי איך הדבר אפשרי. התלהבתי כל-כך, ובאותו רגע אמרתי לעצמי שיבוא יום ואדפיס בעצמי ספר כזה שממנו יופיע בית המקדש. הרגע הזה הביא אותי ללמוד את התחום".

העלויות היקרות וההפקה המורכבת דחו את הוצאת הספר, אבל העיסוק האינטנסיבי שלו בנושא המקדש ורצונו להלהיב את קהל שומעיו, ובפרט ילדי הגנים, ניצחו את האתגרים. בשנה שעברה זה קרה סוף-סוף: הופיע ספר פופ-אפ, המגיש את סיפורו הציורי והייחודי של 'שער ניקנור'. "עבדתי על הספר בפועל שנה שלמה. כתבתי, ערכתי, ציירתי, תכננתי, עיצבתי – עד הירידה לדפוס".

עדות מרגשת של בן שבעים

ספר הפופ-אפ היה בעבור ר' יצחק עוד כלי להגיש את חוויית בית המקדש לילדים. "כשהבאתי לילדי הגנים בפעם הראשונה את הספר", הוא מספר, "ראיתי את התלהבותם כשבית המקדש יצא אליהם מהספר. אז הבנתי את העוצמה של הכלי הזה".

התגובה שריגשה אותו במיוחד התקבלה מאדם מבוגר דווקא: "יהודי בן שבעים, שנולד וגדל בארה"ב, סיפר לי שבהיותו ילד קנה ספר פופ-אפ ולא הפסיק להסתכל בו. חלום חייו היה להפיק ספר כזה על בית המקדש, אבל לא הייתה בארץ הטכנולוגיה המתאימה. הוא מאושר לראות שהגשמתי את חלומו".

המבט הנלהב של הילדים

ההתמחות הייחודית הזאת הביאה אותו להכניס את שיטת התצוגה הזאת גם להצגות בבתי הספר. "הכנסתי את הספר בתפאורת ענק מתקפלת. אני רואה את המבט הנלהב של הילדים כשבית המקדש קופץ להם בענק מול העיניים. כל ילד מרגיש פתאום חיבור לבית המקדש ומתפעל".

תחושות מעורבות ממלאות את ליבו בימים האלה: "ודאי שבימים האלה מרגישים את הצער על חורבן בית המקדש. ועם זה, בימי בין המצרים הציפייה שלי לבניינו של בית המקדש השלישי גוברת והולכת. יש לי אמונה חזקה וציפייה איתנה שבימים אלה נזכה כבר לראות את בית המקדש. לא בכדי נאמר על הימים האלה שדווקא הם 'ייהפכו לששון ולשמחה'. הלוואי שנזכה תיכף ומייד לראות את בית המקדש השלישי בבניינו".

קטגוריה: ,