יש לנו נשק לנצח את עמלק !
הרב שמואל אליהו | הלכה יומית ז’ תמוז תשפ”ב
כולנו מכירים את התופעה שבה נערים ולפעמים גם מבוגרים משועבדים לסרטים שהתוכן שלהם הוא קלוקל, והם יודעים שהוא קלוקל, אבל הוא מושך את ליבם והם מבזבזים לא רק את זמנם אלא גם את נפשם.
חכמינו אמרו שזו הייתה עצתו של בלעם. הוא לוקח מאיתנו את כח הדיבור שלנו, ובמקום “הַקֹּל קוֹל יַעֲקֹב וְהַיָּדַיִם יְדֵי עֵשָׂו”. אנחנו רואים הקול קול בלעם והידים ידי פנחס שהורג את זמרי ברומח ואת בלעם בחרב.
חכמינו הסבירו כי ההיפוך הזה נגרם בגלל שישראל זילזלו בכח הדיבור שהיה להם והשתמשו בו להתלונן ולהתמרמר במי מריבה, כשהם נחלשו בדיבורם, גם משה נחלש בדיבור ומכה את הסלע במקום לדבר.
מאז שבלעם לקח את הכח הפלאי הזה אליו, רוב כלי הדיבור, העיתונות והתקשורת, הקולנוע והתיאטרון, הספרות והאומנות משמשים את ההפקרות ואת העריות. את התבוללות ואת הכפירה. עד שאנחנו חושבים ש”כל בעל כשרון ספרותי, וכל משורר מפורסם, מוכרח הוא להיות כופר ופושע ישראל למפרע”.
כותב הרב קוק “את מגדל תרמית זה אנו חייבים להרוס”. אנחנו חייבים להחזיר את הכוחות הללו אלינו, בסופו של דבר באמצעות הדיבור אברהם משפיע על התרבות האנושית, משה מנצח את פרעה, מלמד תורה ומשפיע אור לכל העולם. גם דוד בתהילים משפיע על כל העולם בכח השירים בתהילים שלו.
כך גם יהיה בעתיד, השפעה על העולם בכח הדיבור, “וְשָׁפַ֤ט בְּצֶ֙דֶק֙ דַּלִּ֔ים וְהוֹכִ֥יחַ בְּמִישׁ֖וֹר לְעַנְוֵי־אָ֑רֶץ וְהִֽכָּה־אֶ֙רֶץ֙ בְּשֵׁ֣בֶט פִּ֔יו וּבְר֥וּחַ שְׂפָתָ֖יו יָמִ֥ית רָשָֽׁע” (ישעיהו פרק יא, א-ה). מכוח הדיבור הזה בא תיקון גדול לעולם כולו. “לֹא יָרֵעוּ וְלֹא יַשְׁחִיתוּ בְּכָל הַר קָדְשִׁי כִּי מָלְאָה הָאָרֶץ דֵּעָה אֶת ה’ כַּמַּיִם לַיָּם מְכַסִּים” (שם ט).
כותב הרב קוק זצוק”ל כי אנחנו חייבים לרכוש בחזרה את הכוח הזה. ביצירה ובכתיבה, בשירה ואומנות כך נציל את הנוער מהשפעות התרבות הזרה.
“בַּעֲווֹנוֹתֵינוּ הָרַבִּים רַבִּים מֵהַצְּעִירִים הוֹלְכִים וְנִפְתִּים אַחַר חֶלְקַת לָשׁוֹן נָכְרִיָּה שֶׁל בְּנֵי פָּרִיצֵי עַמֵּנוּ”.
וכך הוא כותב “לִכְבוֹד אַחֵינוּ הַצְּעִירִים הָאֲהוּבִים תּוֹפְשֵׂי הַתּוֹרָה הַיּוֹשְׁבִים עַל אַדְמַת הַקֹּדֶשׁ, שָׁלוֹם. הִנְנִי כּוֹתֵב לֹא מִפְּנֵי שֶׁיֵּשׁ לִי כֹּחַ לִכְתֹּב אֶלָּא מִפְּנֵי שֶׁכְּבָר אֵין בִּי כֹּחַ לְדוֹם”. אל תפחדו מעוצמת העיתונים, התקשורת, הספרות והאומנות של החול את תרגישו את עצמכם קטנים מולם. “לָמָּה הִנְנוּ הוֹלְכִים כֹּה שַׁחִים, מְקֻמָּטִים, נִזְחָלִים וְנִרְעָדִים, וַאֲנַחְנוּ בֶּאֱמֶת הִנְנוּ צְרִיכִים וְחַיָּבִים לִהְיוֹת מְלֵאֵי אֹמֶץ וְנֶאֱזָרִים בִּגְבוּרָה, אֵין עֹז אֶלָּא תּוֹרָה”.
חייבים לכתוב דברי אור ואמונה כי “הָעֵט כָּבַשׁ לוֹ אֶת הָעוֹלָם, הוּא רוֹדֶה בְּמַחֲשָׁבוֹת, בְּרִגְשֵׁי הַלֵּב, וְגַם בְּמַעֲשִׂים, בְּבִטְחָה הוּא עוֹשֶׂה דַּרְכּוֹ, חִצִּים שְׁנוּנִים וּמִדְּקָרוֹת חֶרֶב בִּמְנוּחָה הוּא שׁוֹלֵחַ. הֲיַעְלֶה עַל הַדַּעַת, שֶׁאָנוּ רַשָּׁאִים לְחָשׁוֹת וְלֹא לִקְנוֹת לָנוּ אֶת הַנֶּשֶׁק הַמּוֹדֶרְנִי הַזֶּה?”.
בנשק הזה ננצח את עמלק “כל פיתוחו של כשרון הדיבור וההסברה הספרותית, סופו להביא לידי התעודה הנבואית של הפיכת שפה ברורה לכל העמים, לקרוא כולם בשם ה'”.
אמן ואמן.

קטגוריה: ,