לפני כמה שנים הציעו לי לשחק בסרט על רצח רבין. בדקתי את התסריט וגיליתי שאני נדרש לשחק דמות שמציגה רבנים באור שלילי”

אנשי ההפקה לא ידעו את נפשם. הכול כבר היה סגור לקראת יום הצילומים לתשדיר בעבור אחד משירותי הבריאות הגדולים בארץ, במסעדה ביפו. “מה הכשרות של המסעדה?”, שאל אחד השחקנים הראשיים, אדם פרופ. אנשי ההפקה ביררו וחזרו עם התשובה: “למסעדה אין כשרות”. השחקן הודיע נחרצות: “אני מצטער, אבל לא אוכל להצטלם במסעדה שאין לה כשרות”.

אין זו הפעם הראשונה שפרופ, שחקן ויוצר שומר תורה ומצוות, נאלץ לוותר על תפקידים מפתים. “כיהודי ירא שמיים אינני יכול לקבל כל תפקיד”, הוא אומר. “הוצע לי למשל להשתתף בתכנית פופולרית בתקשורת. ההצעה ירדה מהפרק מפני שבתכנית הזאת משלבים קטעי זלזול בערכים יהודיים. לפני כמה שנים הציעו לי לשחק בסרט על רצח רבין. בדקתי את התסריט וגיליתי שאני נדרש לשחק דמות שמציגה רבנים באור שלילי. דחיתי את ההצעה”.

הצלם מקים יישובים

לפני חמישים שנה עלה פרופ (57) מקנדה, עם בני משפחתו. הוא גדל בפתח-תקווה והתחנך במסגרות דתיות וחרדיות. בצעירותו חווה טרגדיה אישית, כשאחיו בן האחת-עשרה נהרג, לאחר שנקבר בתוך מפולת חול.

חזון הגאולה משך אותו מגיל צעיר להיות פעיל בארגוני המקדש ולהפוך לצלם הבית שלהם. לצד אלה היה שותף בבניית יישובים ביהודה ושומרון מאפס ממש, עם גנרטורים, מכלי מים ואמצעים דלים אחרים. בין היתר היה שותף בהקמת גרעין יריחו והיישוב צופים בשומרון, שבו התגורר כעשרים שנה. כיום הוא מתגורר שוב בפתח-תקווה, עיר ילדותו.

לעבור לצד השני

החלום לשחק תמיד היה בו. “מגיל קטן הייתי מעין ליצן של הכיתה”, הוא צוחק. “גייסו אותי לכל הפקה בית-ספרית. בבגרותי הייתי גרפיקאי וצלם וידאו שנים רבות, אבל תמיד הפריע לי לשבת לבד מול מחשב. רציתי להביא לידי ביטוי את כישרון המשחק. לפני כמה שנים זכיתי להגשים את חלומי ולעבור לצד השני של המצלמה”.

הוא רואה במשחק שליחות: “באמצעות המשחק אפשר להעביר מסרים ערכיים וחינוכיים בדרך עוצמתית ורבת השפעה. לכן אני בורר היטב את התכנים שמוצעים לי. אני יכול לשחק רק דמות שאני מאמין בה. גם הדרך החווייתית שבה השחקן מעביר את התכנים עושה רושם הרבה יותר משיעור או הרצאה. וגם הקשר הבלתי-אמצעי בין השחקן לצופה יוצר חיבור אישי גם למסר”.

המשחק של דוד המלך

הוא מתרגש במיוחד מהופעות בגני ילדים שמשולבים בהם בעלי מוגבלויות. “אלה ילדים שלא קל להם לשבת בשקט ולהקשיב, ודווקא המשחק מרתק אותם וגורם להם לשמוע ולקלוט”, הוא אומר.

פרופ אומר שבחוגי משחק לנוער הוא שואל את התלמידים מי היו השחקנים הטובים בעולם היהודי. “הם מתחילים להזכיר שמות של שחקנים בני דורנו, ואז אני מראה להם שגם אישי התנ”ך השתמשו בכלי המשחק. למשל, אברהם אבינו עם הפסלים מול תרח. ודוד המלך ששיחק משוגע מול אכיש מלך גת, עד שזה אמר ‘חֲסַר מְשֻׁגָּעִים אָנִי?!’. מתברר שהמשחק איננו משחק כלל וכלל”.

קטגוריה: ,