הרב אורי זוהר התחיל את יומו בשלוש וחצי לפנות בוקר. גילוי התניא הסב לו אושר רב. "בתניא הוא מצא את שאהבה נפשו", מתאר החברותא שלו, הרב דן טיומקין

במוצאי שבת מברכים סיוון בא הרב דן טיומקין לביתו של הרב אורי זוהר ללימוד הקבוע שלהם. זה היה לימודם האחרון בחברותא. "הרב זוהר נראה חלש יותר, חיוור יותר", הוא משחזר. "לא נבהלתי, כי כבר היו לו מצבים דומים בעבר והוא התחזק. הוא היה חד, פיקח ושנון, כתמיד".

שעות לימוד רבות עשה הרב טיומקין בשנים האחרונות במחיצת הרב אורי, בביתו שבשכונת רוממה בירושלים. בכל מוצאי שבת, זמן קצר אחרי צאת הכוכבים, נהגו השניים להתעמק בלימוד התורה. הם למדו ספרי מוסר וקבלה, ולפני כמה שנים הגיעו לספר התניא.

תמיד עם מנוע טורבו

הרב טיומקין (45), אב לחמישה וסב לשלושה, מתגורר בשכונת בית וגן בירושלים. הוא גדל בבית ישראלי טיפוסי, ולפני עשרים ושש שנים החל לצעוד בעולם התשובה. הוא נכנס לישיבת סלובודקה ולמד תורה לעומק. במרוצת השנים נחשף גם לתורת החסידות וגילה את אוצרותיה.

"הקשר עם הרב אורי נוצר לפני כעשרים שנה, ומאז אני מחובר אליו", הוא מספר לנו השבוע. "למדנו בכל שבוע כמה שעות יחד, וכעבור זמן מיסדנו את החברותא וקבענו לה זמן קבוע". קשה לו לדבר על החברותא בלשון עבר. "עדיין אינני מעכל. הרב אורי היה האדם הצעיר ביותר שהכרתי. הוא השתתף בכל השמחות המשפחתיות שלי. תמיד היה עם מנוע טורבו ואנרגיות מדהימות. התענג כל פעם מחדש בלימוד התורה, התרגש מכל חידוש כילד קטן".

מצא את שאהבה נפשו

טיומקין מספר שהרב אורי התחיל את יומו בשלוש וחצי לפנות בוקר, ולמד ברציפות כל היום. גילוי התניא הסב לו אושר רב. "כשהתחלנו ללמוד את התניא, הרב אורי מצא את שאהבה נפשו", מתאר החברותא. "פרק לב בתניא, המדבר על אהבת ישראל לכל אחד ואחד, שימח אותו ומילא אותו. הוא למד בהתפעמות את ההסברים על הנפש האלוקית והנפש הבהמית, והתחבר לשאר המושגים בתניא, המנתחים את נפש האדם ואת דרכי ההתמודדות של האדם בחייו".

טיומקין מסביר שהרב אורי היה בעל גישה תובענית מאוד לחיים. "הוא דרש מעצמו וגם מאחרים. תורת החסידות האירה את עיניו שלא כל מה שהוא תובע מעצמו, הוא יכול לתבוע מאחרים. הגילוי הזה ריכך אותו והעניק לו יכולת לקבל באהבה גם את מי שאינו עומד במדריגה רוחנית נאותה".

שהבוסר יהיה עסיסי

"הייתה לו רגישות גדולה מאוד לאנשים, ובפרט לבעלי תשובה", מוסיף טיומקין. "הוא הקדיש להם זמן רב, וחש צורך להעלות את הדברים על הכתב. הוא ביקש ממני לכתוב ספר שירחיב את המשנה החסידית בתחום החינוך. הספר יצא לאור ושמו 'בוסר המלאכים' (להורדת הספר ללא תשלום: Bosserm.com). משמעות השם היא, שגם הבוסר יהפוך להיות עסיסי ומתוק, אם הגישה שלנו תהיה נכונה".

היו להם שיחות מעמיקות. רבות מהן צילם בווידאו. "פעם אחת שאלתי אותו אם הוא לא מתגעגע למוזיקה, והוא ענה: 'הגמרא שרה לי, קומי רוני בלילה'. אבל הוא עודד אמנים ליצור ולהופיע. הוא עצמו עבד קשה לברוח מפרסום וכבוד, ובעזרת רעייתו התמסר כל-כולו לתורה. עם זה, תמיד היה מתייסר שלא עשה דיי למען זיכוי הרבים, אף שפעל רבות".

החברותא מבקש לחתום במסר אחד שליווה את חייו של הרב אורי: "הרב תמיד היה אומר – כשאתם מתפללים, אל תתפללו רק בעבור עצמכם. היו שליחי ציבור. בקשו מבורא העולם משיח וגאולה. אל תוותרו. כשליחי ציבור, טען, יש לנו כוח גדול יותר". והוא מסיים: "אין לי ספק שהרב אורי נמצא במקום טוב, מליץ יושר על כולנו ומוסיף לפעול שנזכה כולנו לגאולה השלמה".

בוסר המלאכים. הרב אורי זוהר והחברותא שלו הרב דן טיומקין

קטגוריה: ,