בְהַר צִיּוֹן תִּהְיֶה פְלֵיטָה וְהָיָה קֹדֶשׁ

אחרי מלחמת העולם הראשונה היה רגיל החפץ חיים לומר פסוק מספר עובדיה (א' י"ז): "וּבְהַר צִיּוֹן תִּהְיֶה פְלֵיטָה וְהָיָה קֹדֶשׁ וְיָרְשׁוּ בֵּית יַעֲקֹב אֵת ‏‏‏מוֹרָשֵׁיהֶם". משמעות הפסוק היא שמי שיימלט להר ציון יינצל. עוד כתוב בפסוק הזה כי בני ישראל יזכו לכבוש את אלה שכבשו אותם בעבר.
הרב כהנמן סיפר כי גם הוא שמע את הפסוק הזה מהחפץ חיים. הוא פגש את החפץ חיים בסוף ימיו, כשהיטלר כבר עלה לשלטון בגרמניה והאנטישמיות הציפה את אירופה ביתר שאת וביתר עוז. החפץ חיים הרבה לדבר על המוראות הממתינות לעם ישראל. כשהרב מפוניבז' שאל את החפץ חיים מה יקרה ליהודים, ענה לו החפץ חיים כי כתוב: וּבְהַר צִיּוֹן תִּהְיֶה פְלֵיטָה וְהָיָה קֹדֶשׁ. הרעה לא תגיע לארץ ישראל.
בעקבות הדברים של החפץ חיים עלה הרב כהנמן לארץ ישראל וייסד כאן את ישיבת פוניבז' בבני ברק. ולא עוד, אלא שעל חזית בניין ישיבת פוניבז' בבני ברק מתנוסס הפסוק מספר עובדיה: וּבְהַר צִיּוֹן תִּהְיֶה פְלֵיטָה וְהָיָה קֹדֶשׁ. להורות שבזכות הפסוק הזה הוא עלה לארץ ישראל והקים את הישיבה.
מתברר כי כמו החפץ חיים, גם הרב זצ"ל הזכיר את אותו פסוק כדי להרגיע ולומר שהעתיד שלנו מובטח כאן בארץ ישראל.
סיפרה מירב עמור, בת הרב זצ"ל: תמיד כשבאו לאבא הרב זצ"ל ואמרו לו: הרב, מה יהיה? יש פיגועים, קורים דברים קשים - הרב היה מעודד, אומר לא לדאוג וחוזר על אותו פסוק: "וּבְהַר צִיּוֹן תִּהְיֶה פְלֵיטָה וְהָיָה קֹדֶשׁ". מי שבארץ ישראל הוא מוגן ולא צריך לפחד. כולם עוד יגיעו לפה.

קטגוריה: ,