לאור הביקוש הרב בשנים האחרונות, ארגון ‘איחוד הצלה’ בשיתוף קופ"ח לאומית ומורי הוראה מביה"ד של מרן הגאב"ד הגאון רבי ניסים קרליץ שליט"א הקימו קו הלכתי מיוחד בשפות שונות אשר בו יינתן מענה להלכות הנוגעות לחולה ביום הכיפורים * יו”ר הארגון, הרב זאב קשש: ” שיתוף פעולה חשוב זה נעשה כחלק מהדאגה הכוללת ב'איחוד הצלה' לבריאות הציבור, ומהווה נדבך נוסף בפעילות הברוכה הנעשית כל ימות השנה בליווי והנחיית הציבור בתחומים של רפואה והלכה ובפרט למען ציבור החולים שלא יכנסו לסכנה"

הימים הנוראים בפתח, ואיתם עולות השאלות הנוגעות בענייני דיומא, ובעיקר עניינים הלכתיים בנוגע לצום יום כיפור. מתנדבי 'איחוד הצלה' שפועלים בכל השנה וכך גם ביתר שאת בימים אלו, העלו בשנים באחרונות את הנושא הכאוב בהם הם נפגשים בימים אלו, כשרבים מהציבור אינם מכירים את ההלכה על בוריה, ואינם מודעים להנחיות ההלכתיות אף בחולים שיש בהם סכנה. לאור זאת, במהלך השבוע הקרוב, יפעיל בית ההוראה שבנשיאות מרן הגאב"ד הגאון רבי ניסים קרליץ שליט"א, בשיתוף עם ארגון 'איחוד הצלה' וקופ"ח 'לאומית', מוקדים מיוחדים במסגרתם ניתן יהיה לקבל מענה הלכתי רפואי ע"י רבנים ורופאים לכל שאלה הלכתית ורפואית.
המקרים הרבים שנתקלים מידי שנה, הם בחולים החוששים שצום יום הכיפורים יכול לפגוע חלילה בבריאותם, ואשר הם חייבים להתייעץ על כך עם רופא האם וכיצד מותר להם לצום, ומה הדין באשר ללקיחת התרופות ביום זה. וכידוע במצבים כאלו אסור להסתמך על פסקי הלכה שקיבלו בשנים קודמות, וכל שנה מחויבים לשאול מחדש את הרופא כיצד לנהוג. וכן אינו דומה מקרה רפואי אחד למשנהו, וכל חולה הוא נידון הלכתי בפני עצמו, בהתחשב בנתונים הרפואיים האישיים, לכן חובה על כולם כאמור להתייעץ עם רופא ומורה הוראה.
מכיוון שהציבור הרחב רגיל לראות במתנדבי "איחוד הצלה" כסמכות רפואית, ובמקרים רבים אף פונים אל המתנדבים בשאלות סבוכות המצריכות פסק הלכה ממורה הוראה. לכן, בשנים האחרונות 'איחוד הצלה' הארגון מקיים שיעורי הלכה בסניפים השונים ואף מפרסם למתנדבים קובץ הלכות לקראת הימים הנוראים בפרט ובענייני חגים ומועדים בכלל, בכדי שיוכלו לתת מענה לא רק לענייני רפואה דחופה, אלא גם לשאלות בענייני דיומא. "פעמים רבות מקבלים מתנדבי הארגון שאלות בנושאים הללו, משום שהציבור רואה במתנדבי 'איחוד הצלה' ככתובת בנושאים רפואיים והלכתיים כאחד, לכן אנו רואים לנכון לתת לכל מתנדב בארגון את מקסימום הידע ההלכתי לו הוא זקוק על מנת שיוכל לסייע לכלל הציבור", מסבירים באגף ההלכה בארגון.

בשנה שעברה אגף ההלכה של 'איחוד הצלה' יזמו והפיצו במאות אלפי עותקים קובץ הלכות מפורט, המאגד בתוכו את כל העניינים הקשורים לחולה שיש בו סכנה, הנצרך לאכול ביום זה. את הקובץ ההלכתי ערך חבר ועד ההלכה בארגון, הרב נפתלי הלפרין שליט"א, ועבר הגהה על ידי הגאון רבי שריאל רוזנברג שליט"א - מרבני 'איחוד הצלה'. כמו"כ הקובץ זכה לעידודם וברכתם של כלל חברי ועדת הרבנים של 'איחוד הצלה', הגאון רבי עזריאל אויערבאך שליט"א, הגאון רבי יהודה סילמן שליט"א והגאון רבי אריה דביר שליט"א.
לקובץ 'דיני חולה ביום הכיפורים' שפורסם בשנה שעברה היה ביקוש רב מעבר לצפוי, ובשנה האחרונה אף פנו בבקשה לאגף ההלכה של 'איחוד הצלה' לתרגם את הקובץ לשפות נוספות. הרב יעקב רוזנברג שליט"א מנהל אגף ההלכה, ריכז את נושא חו"ל, ובימים אלו מפיצים את הקובץ בשפות עברית, אנגלית, ספרדית וצרפתית, בבתי הכנסת ובריכוזים יהודיים במדינות רבות ברחבי העולם.

בנוסף, השנה באגף ההלכה של 'איחוד הצלה' יזמו בשיתוף עם 'קופת חולים לאומית', ובתי ההוראה בנשיאות מרן הגאב“ד הגאון רבי נסים קרליץ שליט“א, הפעלת 'קו ההלכה' לטובת כלל הציבור וללקוחות כל קופות החולים, אשר יפעל בימים רביעי וחמישי, ז' - ח' תשרי, בין השעות 19:00-22:00. מענה בשפות זרות ביום רביעי, באנגלית בין השעות: 19:00-20:00 בצרפתית בין השעות: 20:00-21:00 ומענה בשפה הספרדית בין השעות: 21:00-22:00. המספר לפניות ל'קו ההלכה': 0722-722-350, כמו כן הוקם מוקד מיוחד לקבלת פניות הציבור ולהזמנת קובץ ההלכות 24 שעות ביממה ומספרו: 03-6001411.

kippur1

קטגוריה: