בחור ישיבה נסע באוטובוס לירושלים ושכח את התפילין באוטובוס. כל הניסיונות למצוא את האבידה עלו בתוהו. עברו חודשיים ואז הגיע דבר האבידה לידיעת ששי קרקו. "התחלתי לברר, וגיליתי שהאוטובוס שבו הבחור נסע נמכר לחברה ערבית, והוא כעת במוסך בטייבה", מספר קרקו. "אני דובר ערבית. צלצלתי למנהל המוסך וביקשתי שיואיל בטובו לעלות לאוטובוס ולבדוק אם יש חפץ כלשהו על המדפים. הוא הסכים, וכעבור זמן קצר הדהים אותי בבשורה שמצא את התפילין בסוף האוטובוס".

אם לא נתקלתם בשמו של קרקו (66), תושב ירושלים, נראה שלא איבדתם דבר מה בתחבורה הציבורית בעשור האחרון. עד לפני כשנה שימש ממונה על פניות הציבור באגד, ונהפך לשם נרדף למשיב אבידות. גם אחרי שיצא לגמלאות הוא מנצל את כישוריו וקשריו לאיתור אבידות שנעלמות באוטובוסים ולהשבתן לבעליהן.

46 אלף שקלים

האבידה בעלת הערך הכספי הגבוה ביותר שהצליח להחזיר הייתה לפני כמה שנים. ל"מ, תושב בית שמש, נסע באוטובוס מבית שמש לירושלים ובכיסו מעטפה ובה 46 אלף שקלים, להפקדה בבנק. כשירד מהאוטובוס גילה כי המעטפה אינה עימו.

הוא מיהר למחלקת אבידות של אגד בעיר, ושם פגש את קרקו. "האיש הרגיע אותי והזמין אותי לחדרו", תיאר ל"מ במכתב שפרסם. בתוך דקות אותרה המעטפה. "קרקו לא נח ולא שקט עד שווידא שהסכום חזר לידיי".

הסוד: הקשבה

גם היום, אחרי צאתו לגמלאות, הוא מקבל מדי שבוע יותר ממאה פניות על אבידות. מביתו, בלי מחשב ועם קושי בראייה, הוא מצליח לעשות את הלא-ייאמן. "אני זוכה להשיב 95 אחוזים מהאבידות שמבקשים ממני למוצאן", מספר קרקו. "זו פעילות שנמשכת כל השבוע, גם ביום שישי. עד היום איתרתי קרוב לארבע-מאות זוגות תפילין שאבדו. היה פעם מקרה שנשכח תוכי בכלוב ואיתרתי אותו"...

סודו של קרקו מתחיל בהקשבה. "קודם כול אני מקשיב ומשתדל לקלוט כל פרט. ואז אני מציע לפונה לומר את מאמר חז"ל שנודע כסגולה למציאת אבידה: 'אמר רבי בנימין הכול בחזקת סומין עד שהקב"ה מאיר את עיניהם'. מייד אחרי-כן אני מתחיל לעשות את הבירורים. פעמים רבות הלכתי בעצמי לאוטובוס המבוקש לחפש את האבידה. יש לי קשר טוב עם חברות התחבורה, גמ"חים של אבידות, תחנות משטרה וגורמים נוספים, שנרתמים לסייע".

סבתא מודאגת מטורונטו

והנה סיפור חובק עולם: "פנתה אליי אישה מטורונטו שנכדה איבד תפילין באוטובוס לחיפה", הוא מספר. "התברר שהאוטובוס הזה כבר המשיך לאילת. יצרתי קשר עם הנהג, והוא בדק ומצא שהתפילין שם. מייד פניתי אל נהג אחר שיוצא מאילת לירושלים, וביקשתי שייקח איתו את התפילין. מירושלים התפילין הועברו לאוטובוס שנסע לחיפה, וכבר באותו ערב הנכד קיבל אותן בחזרה".

קרקו מבקש להודות לכל שותפיו במשימה זו, ומצהיר כי ישמח לטפל בכל פנייה ובקשה (מספרו: 0544467877), כל עוד הקב"ה ייתן לו כוחות.

מסירות ואכפתיות גם בגמלאות. קרקו

קטגוריה: