בישיבת 'נחלת יוסף' בשבי חברון זו כבר מסורת מרגשת: בכל שמונה חודשים בערך התלמיד אורי-יצחק שחור מסיים את הש"ס. הוא כבר עשה זאת שתים-עשרה פעמים (!) בתוך חמש שנים. אבל אורי-יצחק (22) אינו סתם תלמיד בישיבה. הוא סובל משיתוק מוחין מאתגר במיוחד, וההישג הלימודי שלו חסר תקדים בכל קנה מידה.

הוא בן בכור במשפחה בת שמונה ילדים, במושב שדה יעקב בעמק יזרעאל. כשבגר כאב לו במיוחד הנטל שהוא גורם להוריו. ואז קיבל מסר של עידוד מהרב ארז לוי, רב המושב אבני איתן בגולן. "הרב אמר שהנכות באה מפני שהגוף לא היה יכול לעמוד בגדלות של הנשמה שלו ונשבר", מספר אורי-יצחק. המשפט הזה פתח לפניו דרך ראייה חדשה על מצבו.

הקב"ה לוקח ונותן

השיחה עם אורי-יצחק מתנהלת באיטיות. כל משפט נאמר לאט. ועם זה הוא ממוקד ומשמיע משפטים בהירים, מעוררי השראה. אנחנו נעזרים בחברו הטוב, ומי שמלווה אותו בשנים האחרונות בישיבה, ראם ברנשטיין. הידידות בין השניים מרגשת, והם מרעיפים מחמאות זה על זה. "בלי הליווי לא יכולתי להגיע לאן שהגעתי", מסביר אורי-יצחק. "גוף ונפש הולכים יחד. ראם אמר לי משפט שמאוד מחזק אותי: נכים הם אנשים שיש בהם כוחות ועוצמות רוחניות לא-רגילות".

מאז נכנס ללמוד בישיבה, בראשות הרב יהושע-מרדכי שמידט, הוא פורח. הישיבה עשתה מאמצים כבירים להנגיש אותה לצרכיו הייחודיים של הבחור. "אני נכה, אבל הקב"ה חנן אותי בזיכרון", אומר אורי-יצחק. "אם ה' לוקח משהו מאדם, הוא נותן לו משהו אחר במקומו. אני זכיתי בכוח הזיכרון. אני לומד בערך עשרים דפי גמרא ביום, וזוכה לסיים את הש"ס בכשמונה חודשים".

שולף מייד

הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע, העיד שמדובר בגאון, וחברו ראם מספר שכל דבר ששואלים אותו בגמרא, הוא מייד יודע לומר את הציטוט המדויק והיכן הוא כתוב. לאורי-יצחק אין חברותא, גם בשל מוגבלות הדיבור, אבל בעיקר לנוכח ההספק המהיר שלו.

גם אחרי שתים-עשרה פעמים שזכה לסיים את הש"ס תחושות השמחה וההתלהבות מתחדשות בליבו. "כל סיום מסכת ובטח סיום ש"ס זה סיפוק גדול. בכל פעם אני מגלה דברים חדשים. החזרה על הש"ס שוב ושוב מביאה אותי להעמיק בלימוד עוד יותר", הוא מטעים.

לא לוותר

עם הישגים לימודיים מרשימים כל-כך, לא מפתיע לשמוע מאורי שהוא לומד בימים האלה לקראת קבלת הסמכה לרבנות עיר, והוא גם כותב ספר: "זה ספר שמגיש מדרשים לפרשיות השבוע, משולבים ברגשות מהחיים שלי. כתיבת הספר יצאה לדרך אחרי שראם אמר לי שהגיע הזמן להפיץ לציבור הרחב את התורה שלמדתי".

המסר של אורי-יצחק לציבור כולו הוא שלא לוותר על שום ילד: "אחד ממסיימי הש"ס בישיבתנו, בעת האחרונה, הוא נער צעיר שעד כיתה ז התקשה בלימוד. האתגר הוא לא לוותר על הקושי, אלא להוציא מכל אחד ואחד את הטוב ביותר שיש בו".

נפש גדולה. אורי-יצחק עם ראש הישיבה

קטגוריה: ,