הקואליציה העולמית לה ציפתה ארה"ב הולכת ונעלמת למול עיניו של אובמה, לאחר בריטניה שם הפרלמנט החליט על הימנעות מתקיפה, גרמניה כצפוי הודיעה שלא תשתתף בתקיפה על סוריה. גם ממשלות יוון ואיטליה הודיעו כי לא ישתתפו בקואליציה נגד משטרו של אסד.

מי שנותן רגע של קורת רוח לאובמה הוא הולנד נשיאה של צרפת שאמר הבוקר בראיון בעיתון לה-מונד שארצו ממשיכה בתכניות התקיפה בסוריה למרות ההחלטה הבריטית
"הטבח הכימי שקרה בדמשק לא יכול לעבור בשתיקה" אמר הולנד. הוא הוסיף כי התגובה צריכה להיות ברורה וחזקה אך סירב לומר מעבר לזה כשהוא מציין כי " כל האפשרויות עוד פתוחות".

רוסיה שמתנגדת לתקיפה בסוריה ברכה על החלטת הפרלמנט הבריטי שדחה את התקיפה כך דווח על ידי רשת אל ג'זירה. יועץ הקרמלין אמר שרוסיה ממשיכה במאמצים להגיע לפתרון דיפלומטי ולמנוע מתקפה על סוריה. הוא הוסיף כי "האמריקאים לא הראו לנו את המודיעין שלהם שמוכיח תקיפה, אנו לא מאמינים לזה".

כזכור, אתמול בלילה בסביבות השעה 11 שעון ישראל הפסיד ראש ממשלת בריטניה בהצבעה בפרלמנט הבריטי, ההחלטה שכנראה תביא את אי התערבותה של בריטניה במערכה נגד אסד ניצחה ב -13 קולות בלבד את עמדתו של ראש הממשלה שדגל בתקיפה.

קמרון ההמום אמר בפנים חתומות מיד לאחר ההצבעה כי הפרלמנט משקף את דעת העם הבריטי, והעם הבריטי כפי הנראה לא רוצה התערבות צבאית בסוריה. קמרון הוסיף כי הוא עדיין חושב שיש צורך בתגובה חריפה על התקיפה בסוריה אך הוא יכבד את רצון הפרלמנט.

ההפסד היה מפתיע יחסית בשל העובדה שהבריטים היו מאלו שדחפו בצורה החזקה ביותר את האמריקאים לשקול תקיפה עוד בטרם בוושינגטון היו מוכנים לדבר על התערבות צבאית. אך מתברר שהשאלות שעלו במהלך הימים האחרונים בשל היעדר ה"אקדח המעשן" הביאו לבסוף להימנעות הבריטית. טוני טרברס מנהל המחלקה למדיניות בבית הספר לכלכלה בלונדון אמר לסוכנות הידיעות AP כי קמרון טעה בחישוביו כאשר העמיד את הנושא לבחירת הפרלמנט כאשר אפילו במפלגתו הנושא לא היה חד משמעי.

במידה ופקחי האו"ם שעכשיו בודקים בכמה מעבדות באירופה את הממצאים מהזירה בה ביקרו, יחליטו כי מדובר בתקיפה כימית ברור שגם הבריטים ישובו לנושא הצבאי וישתפו פעולה עם האמריקאים, בינתיים כולם בהמתנה.

קטגוריה:

תגיות: , , ,