בשעה שהקיטוב החברתי בארץ מגיע לשיאים חדשים, פטירת הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) איחדה לרגע את כל חלקי העם. הודעות הספד נרגשות יצאו מנשיא המדינה וראש הממשלה ועד חברי כנסת ממפלגות השמאל; מעיתונאים הנטועים בימין, ועד אנשי תרבות שעמדותיהם בקצה השני. אפשר היה להרגיש שהנפטר הצליח לגעת בכל אחד ואחד מהם.

הרב עדין לא היה אדם קונוונציונלי, וגם השפעתו אינה תחומה במשבצות המקובלות. גם סיפור חייו אינו שגרתי. נער צעיר, בעל מוח גאוני, שנולד למשפחה לא-דתית, מחפש את האמת. הוא הולך לשיעורי תורה, מגיע לישיבת חב"ד בלוד ומתחבר לעבודת ה' הפנימית ברוח החסידות. הוא משלים במהירות פערים בלימוד התורה, ובה בעת רוכש השכלה כללית רחבה.

מפעל חיים של הנגשה

החיבור עם הציבור הרחב מצית בו בעֵרה אדירה להנגיש את התורה להמונים. עוד בטרם מלאו לו שלושים התחיל להוציא את המהדורה המהפכנית של התלמוד, עם התרגום והביאור הייחודיים שלו. מפעל ענק זה נחתם לפני עשרים שנה, בטקס חגיגי ומרגש.

במקביל הוציא סדרות מבוארות של התנ"ך, הרמב"ם, ספר התניא ועוד, לצד עשרות ספרים שכתב במגוון רחב של תחומים – מ'מבוא לתלמוד', דרך מדריך למתפלל ועד 'שלושה-עשר עלי השושנה', נושאים בתורת הסוד. עבודתו הספרותית הרחבה באה תוך כדי היותו נשיא ישיבות ייחודיות שייסד בארץ והישיבה הראשונה שנוסדה במוסקווה אחרי נפילת מסך הברזל.

העולם מצדיע

הרב זכה להערכה עצומה בעולם הגדול. המגזין 'טיים' היוקרתי הגדיר אותו "אחד האנשים המשכילים ביותר במאה האחרונה". עם סיום ביאור התלמוד סקר העיתון 'ניו-יורק טיימס' את מפעלו בכתבת ענק. "כאשר הרב הצעיר עדין שטיינזלץ יצא למשימה של תרגום טקסטים יהודיים עתיקים של התלמוד לעברית מודרנית", כתב העיתונאי, "לא היו מחשבים ביתיים, ואף אדם לא נחת עדיין על הירח. השבוע, בגיל 73, הוא סיים את הפרויקט. יום עבודה ממוצע של שטיינזלץ נמשך 17 שעות".

קשר מיוחד היה לו עם רבו, הרבי מליובאוויטש. הרבי עודד מאוד את מפעליו התורניים, וכאשר הרב עדין הציג לפניו את העומס העצום המוטל עליו ושאל על מה לוותר, נענה כי ...עליו לקבל עוד משימה, וזו תסייע לו להצליח בכל השאר. בשנת תש"נ (1990) הציע לו הרבי לשנות את שם משפחתו, ובעקבות זאת החליף את שטיינזלץ לאבן-ישראל.

להמשיך, לא לנוח

הרב עדין סיפר לא אחת כי הדיבור או הכתיבה על הרבי כרוכים בקשר רגשי עמוק, שעושים את המשימה קשה בעבורו. "הרבי מעולם לא הניח לאנשים לשבת ולנוח, לצאת לחופשה או לגמלאות, אלא תמיד תבע והמריץ, וגם אצלו עצמו לא היה כלל מושג של מנוחה", כתב. "הנקודה הזאת היא, לדעתי, חלק מהעניין של הליכה לקראת משיח. לשם כך כל אחד ואחד צריכים להטות שכם, ותמיד להמשיך הלאה בכל התוקף".

הרב נטמן בחלקת חב"ד בהר הזיתים בירושלים. בניו ממשיכים את מפעליו הספרותיים הגדולים.

הערכה חוצת מגזרים. הרב עדין אבן-ישראל

קטגוריה: ,