בימי הקורונה הקבוצות שהוא מוביל מוגבלות לעשרים משתתפים, וכמובן מתוך ריחוק חברתי וחבישת מסיכות, אבל גם עכשיו באים מבקרים מתל-אביב לראות את העולם החרדי של ירושלים, בהדרכת מורה הדרך יוסף שפייזר. "פה הם מגלים סולם ערכים שונה", הוא מתאר את תחושות אורחיו. "בעולם שלהם מי שעושה יותר כסף זוכה למעמד גבוה יותר, ואילו כאן מעריכים את מי שלומד יותר".

שפייזר מנסה לחבר את קהלו לעולם המושגים החרדי. "אני מסביר להם שלימוד התורה אינו 'פיקניק' אלא דורש עמל והשקעה. גם בהיבט הכלכלי לציבור הזה יש תפיסה שונה. אין כאן מירוץ אחר מותגים. רבים נוסעים בתחבורה ציבורית. החיים בצניעות הם ערך".

לא מכירים את ירושלים

שפייזר (37), ירושלמי שישה דורות, מדריך קבוצות כבר יותר מעשור ברחבי הארץ, אבל ירושלים עומדת בראש מעייניו. "אני חש סיפוק לחבר אנשים לירושלים", הוא אומר. "הסבים שלנו, כל הדורות הקודמים, השתוקקו לעלות לירושלים. והנה, אנחנו כאן, ברוך השם. צריך להנחיל אותה ללבבות".

לדבריו, אנשים לא באמת מכירים את ירושלים. "גם מי שבאים בקביעות להתפלל בכותל, לא בהכרח מכירים את העיר. הם הלכו פעם בדרך עולי הרגל? ביקרו באתרים הארכיאולוגיים שבהם ממצאים מימי המקדש? הביטו בתצפיות מהר הזיתים? זה עולם ומלואו!".

סטיגמות מתנפצות

שפייזר מתלהב כשהוא מתאר את חוויית המפגש עם העולם החרדי של ירושלים. "באים לכאן אנשים שלא ראו בחייהם חרדי מקרוב, וכל הידע שלהם שאוב מהתקשורת. המפגש משאיר אותם המומים. פתאום החרדי הזעוף מהמרקע מאיר להם פנים".

הסיורים מתחילים בקברי אדמו"רי גור. "המבקרים רואים את המתפללים במקום, ואני מספר להם על עולם החסידות. בהמשך אנחנו מבקרים בישיבות, בשטיבלאך, בחנות המוכרת טלפונים כשרים, במשרדי גמ"ח, בחנות בגדים צנועים, ומקנחים במסעדה עם אוכל יהודי טוב. בכל תחנה כזאת אנו מתקבלים על-ידי תושבים אדיבים, שמספרים על חייהם. למשל, בחנות הבגדים מתפתחת שיחה על הביגוד הצנוע".

שלוש המלצות

שפייזר נותן לכם שלוש המלצות לטיולים בירושלים בימים האלה: "לא לוותר על סיור בעיר דוד. בעת האחרונה נפתח בה מסלול של 'עולי הרגל', המתאים גם למשפחות עם ילדים. מומלץ להשתתף במיזם הסינון הארכיאולוגי. זו חוויה מרתקת לסנן עפר שהוצא מהר הבית ולגלות פריטים היסטוריים. ויש 'שביל המעיינות', שמתחיל ליד המושב אורה, ועובר בכמה מעיינות מקסימים. צריך כמובן להצטייד במים, לחבוש כובע שמש וכל מה שצריך לטיול בטבע".

שפייזר מדבר על הארץ בהתרגשות. "כמי שמכיר את עולם הטיולים בחו"ל, אני אומר לכם שהנוף של ארץ ישראל אינו משתווה לשום מקום. אני אישית אוהב לטייל באזור מדברי, ובמיוחד במצפה רמון. שם אתה לבד עם הבורא. אבל חשוב שתתייעצו עם מדריך טיולים, כדי למקסם את הטיול שלכם".

צאו לטבע. שפייזר עם תיירים בירושלים

קטגוריה: