בני המשפחה התכוננו בהתרגשות לחגיגת בר-המצווה, ואז העיר ביתר נכנסה לסגר. איך חוגגים עכשיו את הכניסה למצוות? אב המשפחה, ר' משה-דוד כהן, נהג אוטובוס של חברת 'קווים', החליט להפוך את הלימון ללימונדה.

"אמרתי לבני, שניאור-זלמן", מספר האב, "שאקח אותו למסוף של התחנה בעיר, ונרים שם 'לחיים', חגיגה זמנית קטנה". זו הייתה הטעיה לחגיגה האמיתית שרקם לו. חתן בר-המצווה עלה לאוטובוס ובתחנות עלו עוד ועוד חברים ובני משפחה. "באולם הותרה כניסה של עשרה אנשים, ובאוטובוס – שלושים; אז החלטנו לחגוג לו באוטובוס. בתחנות עלו וירדו גם מורים שלו, ונשאו דברים לרגל האירוע. זו הייתה שמחה בלתי-נשכחת. התגלגלנו בעיר יותר משעתיים. אני בטוח שבני לא ישכח כל חייו את החגיגה הייחודית הזאת"...

נוסעים לבית המקדש

נוסעיו של הנהג החסידי לא ממש יופתעו לשמוע על הסיפור. מאז תפס את הגה האוטובוס, לפני כמה שנים, הפך אותו לניידת של מצוות ומעשים טובים. אוטובוס שכולו מאור פנים ואהבת הזולת. זה מתחיל בחיוך, הצעה לכוס מים קרים, עלון 'שיחת השבוע' או 'ממתק לשבת' לילדים ועוד. לאורך הנסיעה הוא משמיע ניגונים חסידיים ומשרה אווירה של רוגע ושמחה.

את נסיעת הבוקר מעירו, ביתר, לירושלים הוא פותח בהכרזה: "בוקר טוב וברוכים הבאים לנוסעי קו 298... אני מזכיר למי שנוהג לומר את תפילת הדרך, כי כעת יצאנו מביתר. לשירותכם, יש כאן בקבוקי מים בתוך המקרר בקדמת האוטובוס. אם יש נוסע שמוכן להיות 'שר המשקים', זה בטח יקל על הנוסעים, שפחות יתביישו. עִזרו לי לכבד את הנוסעים המכובדים ושִמרו על הניקיון. מאוד מקווים שנצטרך לשנות תוך כדי הנסיעה את המסלול, ומשיח צדקנו יבוא, וניסע ישירות לבית המקדש. שיהיה לכם יום טוב ויום מוצלח".

אחרי ארבעים שנה

"נהג רגוע", מטעים כהן, "גורם שגם הנוסעים יהיו רגועים. אני מרגיש שבכל נסיעה אני מסייע לדבר מצווה. מעולם לא חלמתי שבאוטובוס אפשר לעשות כל-כך הרבה חסדים".

מאור הפנים שלו משפיע גם על נהגים אחרים. במסוף האוטובוסים הוא מציע להם להניח תפילין, ונתקל בסיפורים מרגשים. כך היה עם אנטולי, בן 53, איש צוות טכני ב'קווים'. "כשהצעתי לו להניח תפילין", מספר כהן, "תגובתו הייתה שהוא 'לא דתי ולא צריך'. התברר שמעולם לא הניח. בהמשך התרצה. מיהרתי לקנות מארזי עוגיות ובקבוקי משקה, וחגגנו לו בר-מצווה באווירה מרוממת ומרגשת".

נוסעים יקרים

בחורף השנה פגש כותב השורות את כהן נכנס לציון הרבי מליובאוויטש ובידו שקית עמוסת מכתבים. "אלה מכתבי בקשות של נוסעים", שיתף. "לפני טיסתי סיפרתי לנוסעים על נסיעתי הצפויה, ובכל נסיעה נתנו לי עוד ועוד מכתבים. הנוסעים שלי יקרים לי, ואני דואג להם לא רק בגשמיות".

קו האוטובוס שלו משנה את צביונו לפי מעגל השנה. בחודש אלול יתקע בשופר. בחנוכה ישמיע שירי חנוכה ויתלה קישוטים מאירים. "מהתגובות וממכתבי התודה שכותבים לי אני רואה כמה החום והיחס האישי חשובים לאנשים", הוא מסיים.

הנהג שלנו. חגיגה באוטובוס ותקיעת שופר באלול

קטגוריה: ,