שש שנים עברו מאז, אבל כאשר שי גליק משחזר את האירוע הוא עדיין נשמע נסער. גליק שירת אז במילואים, בעיצומו של מבצע 'צוק איתן', ונחשף לתערוכת הסתה נגד חיילים, ביוזמת ארגון הנתמך בידי קרנות זרות. התערוכה הוצגה, לא פחות ולא יותר – בבית ארגון שאמור לסייע למשפחות השכול, בפתח-תקווה.

גליק לא האמין למראה עיניו. "בשעה שחיילים שלנו נהרגים מוצגת הסתה כזאת, ועוד במקום שנועד לתמוך במשפחות השכול?! זה כמו להסית נגד יהודים בבית כנסת. מבחינתי זה היה קו אדום". הוא נכנס לאתר של עיריית פתח-תקווה, ושיגר הודעות במייל לכל חברי המועצה, שבהן הביע את הזעזוע שלו. למחרת קיבל תגובות מחברי המועצה שהתערוכה הוסרה.

כך נולד 'בצלמו'

זו הייתה יריית הפתיחה שהולידה את ארגון 'בצלמו'. בתוך ים של ארגונים הדואגים לזכויות המחבלים ולפגיעה בחיילי צה"ל, במימון זר, ארגונו של גליק משמיע קול אחר. "בצלמו פועל להגן על זכויות האדם של כלל אזרחי ישראל, ברוח יהודית", מכריזה כותרת הארגון.

גליק, חרדי בן 32, תושב בית שמש ואב לארבעה ילדים, עובד לפרנסתו בהייטק. הוא גדל במשפחה ליטאית, אבל שואב השראה מהעולם החסידי. מייד אחרי הקמת הארגון הצטרפו אליו עוד מתנדבים, יהודים וגם ערבים. "אנחנו דואגים לזכויות אדם, וגם ערבים מבינים שהפעילות שלנו עוזרת להם", מסביר גליק.

הסתה במסווה 'תרבות'

הארגון אינו מוכן להתרגל למציאות שתיאטראות מקבלים מימון רשמי מהמדינה, ומהללים מחבלים ומסיתים נגד חיילים. הוא גם לא מוכן לקבל מצב ששדרים מנצלים את הבימה הציבורית להסתה נגד דתיים וחרדים. או ששופט בבית המשפט העליון משגר תנחומים למשפחת מחבל. אלה דוגמאות לדברים שבהם טיפל אישית ורשם הישגים.

את ההוכחה לשינוי שחולל אפשר לקבל דווקא ממבקריו, המכנים אותו 'הצנזור', מכיוון שהצליח לבטל 'אירועי תרבות' שבעצם היו כסות להסתה אנטי-ישראלית. "כבר שנים שגליק מצליח בהינף מקלדת לבטל אירועים, לסגור מוסדות, לפרק פסטיבלים, לצנזר תערוכות ולארגן מחאות המוניות", קונן אחד העיתונאים.

לשנות את השיח

גליק ומתנדביו נלחמים בדיוק באותן שיטות של הארגונים המתהדרים בתואר 'זכויות אדם'. "כשמישהו אומר מילה על ערבים – ראו כמה ארגונים נזעקים. אבל על דברי הסתה נגד יהודים, מי בדיוק מדבר? המושג 'זכויות אדם' הפך אצלנו לשם נרדף לזכויות של אויבים. החלטנו לשנות את השיח", הוא אומר.

כשביקשנו ממנו לציין את ההישג הגדול ביותר שלו, הפתיע: "פנתה אלינו עולה מרוסיה, המתגוררת במגדל העמק. יש לה בן אוטיסט, בן תשע, שהיה אמור לקבל סייעת, אבל נאמר לה שלא נמצאה בעבורו סייעת. הילד נשאר בבית, ובתוך זמן קצר נזקק לטיפול נפשי. כשהובא המקרה לידיעתנו פנינו מייד אל העירייה ובתוך שעתיים נמצאה סייעת. אני בוחר דווקא במקרה הזה, כי לעזור לילד בן תשע זה הדבר הגדול ביותר".

גאה בביטול מופעי הסתה ושנאת ישראל. גליק

קטגוריה: ,