את הרגע הזה הרב יוסף ליפש לא ישכח לעולם. זה היה ביום ראשון בבוקר, ג' בתמוז תשנ"ד, לפני עשרים ושש שנים. הוא ישב בפגישה עם מנהל בית חב"ד המרכזי בחיפה, הרב משה-דב גינזבורג, לדיון בהצעה שהוא ורעייתו, זוג צעיר, כמה חודשים אחרי נישואיהם, ישמשו שלוחים בקריית אליעזר בחיפה. ואז, באמצע השיחה הלבבית, התקבלה הבשורה הקשה והמרה מניו-יורק.

השניים קפאו. איש מהם לא הצליח להוציא הגה מפיו. המונח 'רעם ביום בהיר' קיבל מוחשיות. הם קמו, אינם יודעים מה לומר ואיך להגיב. "היינו בהלם מוחלט. היה ברור לשנינו שהפגישה מסתיימת", משחזר הרב ליפש.

הסיפור האמיתי

האברך הצעיר עלה למטוס, בדרך לניו-יורק. בחצר הרבי פגש לבבות שבורים וכאב עצום. "המחשבה המקורית שלנו הייתה לצאת לשליחות אחרי החגים", הוא מספר. "אבל בעקבות מה שקרה החלטנו, אני ורעייתי, להקדים ולצאת מייד אחרי בין המצרים".

וכך, בעוד הפרשנים, המומחים והחוקרים יושבים באולפנים ו'מנבאים' את קריסת מפעל השליחות של הרבי, הזוג ליפש הציג את הסיפור האמיתי: לא עוצרים אלא מגבירים תנופה. כמותם עשו אלפי זוגות בעשרים ושש השנים האחרונות. הם הרחיבו את מפעל חייו של הרבי לממדים אדירים.

הבקשה נענתה

"כשבאנו לחיפה היו בעיר ארבעה שלוחים", מתאר הרב ליפש, "וכיום פועלים בה קרוב לשלושים, בכל שכונות העיר. אנחנו רואים עוד ועוד זוגות צעירים, שמעולם לא ראו את הרבי, יוצאים לשליחות עם כל הלהט, למקומות הנידחים ביותר בעולם. זה בלתי-נתפס".

שנה לאחר בואם לשכונה התרגש הרב ליפש לשמוע מתושבת השכונה כי חצי שנה קודם לכן כתבה לרבי שרצונה להתחזק בשמירת המצוות והיא מחפשת שיעור תורה, אבל בשכונתה אין בית חב"ד. "חצי שנה לאחר מכן בקשתה נענתה באורח פלא", מחייך הרב ליפש. "כיום היא ובני משפחתה חלק בלתי-נפרד מהקהילה".

ה'מיוחד' שנהפך למותג

בקריית אליעזר מתגוררות כשמונת-אלפים משפחות. בית חב"ד מעורב בחיי התושבים, משמחות ועד אירועי אבל. לצד הפעילות השגרתית הרב ליפש ורעייתו מקיימים פעילות מרגשת עם משפחות של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. בנם, שניאור-זלמן, הוא אוטיסט. "עד גיל שבע לא דיבר", מספר אביו. "מאז שהתחלנו לעזור למשפחות אחרות, ראינו התקדמות גדולה מאוד אצלו. כיום שניאור הוא מותג בקריית אליעזר. בבית הכנסת הוא מקבל לעיתים את הזכות לפתוח את ארון הקודש והוא שותף בסידור המקום. הפעילות שלנו כוללת ייעוץ, הכוונה, ארגון נופשונים, בר-מצווה ועוד, במסגרת 'יד לילד המיוחד'. ברבות השנים סייענו למאות משפחות בחיפה וברחבי הארץ".

השליחות, שהחלה בג' בתמוז תשנ"ד, עוברת גם לדור הבא. שבעת ילדיהם שותפים בשליחות: "אנחנו וילדינו זמינים תמיד לכל צורך, גשמי ורוחני, של תושבי השכונה".

למעלה: הרב ליפש אצל הרבי. למטה: בפעילות ל"ג בעומר השנה

קטגוריה: ,