כשההיסטוריון הצבאי, רס"ן (במילואים) ועורך הדין קובי סגל אסף את החומרים בעבור ספרו העוסק בסוכנים הכפולים, סימן לעצמו את יהושע וכלב, שלמראית עין נראו כמשתתפים במזימת חבריהם, וברגע האמת קראו אל בני ישראל שלא להקשיב לעמיתיהם, אלא להאמין בכוחו של הקב"ה לגבור על עמי כנען.

סגל (56), תושב כרמי יוסף וחבר פעיל בקהילה התורנית ביישוב, עמל שלוש שנים על ספרו החדש 'סוכן כפול', שאותו הוא מגדיר מעין אנציקלופדיה לתופעת הסוכנים הכפולים. על פני יותר מארבע-מאות עמודים הוא סוקר את התופעה משחר ימי ההיסטוריה ועד ימינו.

רבי בראש רשת ריגול

מה לעורך דין ולמרגלים? "בעולם המשפט אני פחות מתעסק בתיקים, אלא מתעניין בבני-אדם", מסביר סגל. "יש בי רצון לחקור מה קורה מאחורי הקלעים, ברמה האנושית. מהמקום הזה יצאתי לחקור ולהבין את המערך הנפשי של הסוכן הכפול".

סגל מביא בספרו דוגמאות לסוכנים כפולים בתנ"ך ובהיסטוריה היהודית: "גיליתי הפתעות, כמו למשל, רבי שניאור-זלמן מלאדי, מייסד חסידות חב"ד, שהפעיל רשת סוכנים שעזרה לרוסיה במלחמתה מול נפוליון. אנחנו לא רגילים להסתכל על רבי כעל מי שמפעיל רשת ריגול, אבל כשאתה צולל לנבכי פעילותו אתה מגלה רעיונות מקוריים, שאחר-כך הרוסים עצמם אימצו אותם".

יהדות בקורס קצינים

האם אדם מאמין יכול להיות סוכן כפול, ולרמות בעצם כל הזמן את מפעיליו? סגל מסביר: "לפעמים הסוכן הכפול נאלץ להקריב את ערך הנאמנות, לטובת ערכים מקודשים יותר. למשל, יוכבד ומרים, שגויסו בידי פרעה למימוש מזימתו, נהפכו לסוכנוֹת כפולות כשהצילו את התינוקות של בני ישראל. או יהודית בת-מררי, שקנתה את אמונו של המצביא הוֹלוֹפֶרְנֶס והרגה אותו".

אחת ממסקנותיו של הספר, שהופיע בהוצאת 'המרכז למורשת מודיעין', היא שאין חדש תחת השמש. "מה שמלמדים בקורסים הטובים ביותר כבר קיים בתורה", קובע סגל. "אפשר ללמוד את פרשת השבוע ולגלות חוכמות רבות". בהקשר זה סגל מספר כי ביקר בקוריאה וגילה שהקוריאנים הפכו את לימוד הגמרא לחלק מקורס הקצינים שלהם. "ומה אצלנו?", הוא שואל בעצב.

אין תחליף לאדם

ועוד תובנה: "אין תחליף לריגול האנושי, שיודע לא רק לעקוב, אלא גם לעבד את המידע ולהנגיש אותו למפעילים. 'אסון התאומים' התרחש בין השאר משום שהסתמכו יותר מדיי על הטכנולוגיה ופחות על סוכנים בתוך ארגוני הטרור. לקח לאמריקה שנים רבות לבנות מחדש מערך מודיעיני אנושי".

העבודה על הספר חידדה אצל סגל לקח חשוב: "עם כל התפתחות הטכנולוגיה, שמשנה את העולם, הנשמה לא השתנתה, אלא היא נשארת כפי שבורא העולם יצר אותה. כשאתה מנסה להבין את כוונותיו של הזולת, אתה צריך לבוא מתוך חשיבה על הנעשה בנפש האדם".

סגל וספרו. ערך הנאמנות מול הצלת חיים

קטגוריה: ,