המטיילת הישראלית סיימה את ביקורה החפוז בבית חב"ד בסלטה שבארגנטינה. השליחה חיה טוויל העניקה לה ערכת נרות שבת של פמוטים ונרות. המטיילת משכה בכתפיה וסירבה בנימוס, כאומרת: זה לא מדבר אליי.

השליחה לא ויתרה. ברכּוּת שאלה אותה אם היא יודעת מה עומד מאחורי ערכת הנרות. המטיילת התעניינה. השליחה סיפרה לה שזו ערכה שהוכנה בידי הורים מישראל, שבתם הקטנה רוזי נפטרה בהיותה בת שנתיים וחצי. המטיילת התרגשה. כעבור כמה שעות שיגרה לשליחה תמונה שלה מכינה את הנרות להדלקה בדירתה.

לאורה של רוזי

"רוזי אהבה את השבת" – במילים האלה נפתח העלון של המיזם 'לאורה'. אלפי פמוטים מעוצבים, נוחים לנשיאה בתיק ומותאמים במיוחד לנסיעות וטיולים, יוצאים מהארץ למדינות רבות סביב הגלובוס. מאחורי המיזם, שנולד לפני כארבע שנים, עומדת משפחת פרידמן מקריית שמואל, שיזמה אותו לעילוי נשמת בתה – לאה-רוזא.

"אחרי שרוזי נפטרה", מספרה האם, חני, "רציתי לעשות משהו לעילוי נשמתה. קראתי על 'מבצע נרות שבת קודש', שיזם הרבי מליובאוויטש. במקביל בת משפחתי גילתה כי יש חסר בנרות שבת לבנות שיוצאות ל'טרקים' ארוכים. רוזי שלי אהבה מאוד את המצווה, הדליקה ובירכה, אף שהייתה רק בת שנתיים. היא גם נפטרה פתאום בשבת. החלטתי לאמץ את המבצע".

חשיבה מאחורי הערכה

מה שהחל כטפטוף היה לנחשול עולמי. "הגענו במרוצת השנים למדינות כמו הודו, סין, מקסיקו, איטליה, נפאל, אוגנדה, בוליוויה, אוסטרליה, קפריסין, ארגנטינה, ניו-זילנד, רוסיה, פנמה ועוד", היא מספרת בסיפוק.

חשיבה רבה הייתה מאחורי הערכה. "היה חשוב לנו שהיא תהיה קלה ונוחה לנשיאה בכל תיק. הקפדנו על הקומפקטיות של הפמוט ובתוכו הנר, שיהיה קליל ונוח מאוד. לאורך השנה בעלי ואני יוצרים קשר עם בתי חב"ד ומעבירים אליהם את הערכות בלי תשלום".

דרישת שלום מהבת

בכל פעם חני מתרגשת לקבל דרישות שלום מאירות מרחבי העולם. היא משתפת אותנו בצילומים של מטיילות שצילמו את הנרות מוכנים להדלקה בנקודות מרוחקות בעולם, ולצידם מילות הזדהות עם סיפורה של רוזי. "מנהלת בית ספר ממלכתי קיבלה את הפמוט בטיול אי-שם, ומרוב שהתחברה והתרגשה, יצרה איתנו קשר כדי לחלק את הערכות לתלמידותיה שיוצאות למסע לפולין".

בעבור חני, המיזם הוא דרישת שלום מתמדת מרוזי. "נשים ונערות רבות מתרגשות מהסיפור. מקצתן ממשיכות להדליק גם בשובן לארץ. זו הדרך שלי לעשות משהו בשביל רוזי. כשאני מקבלת הודעה על אישה שקיבלה את הערכה והתרגשה, נערה שהתחילה להדליק, תמונות של נשים מקבלות או מדליקות – אני מרגישה שזו הדרך שלי להתחבר לרוזי. זו בעיניי דרישת שלום ממנה".

הערכה המאירה, לעילוי נשמתה של רוזי

קטגוריה: ,