מי זה שניאורסון?" – החוקר הרוסי מציג את תמונת הרבי מליובאוויטש (הקודם) לפני האסיר החסיד, היושב מולו על שרפרף עץ קטן, בחדר אפלולי. שפתיו של החסיד חתומות. לכל מילה שיוציא מפיו, לכל מבע בפניו, תהיה משמעות בתיק החקירה. מה ישיב?

הקטע הזה מופיע בסדרה דרמטית חדשה, 'שמי ברזל' שמה, המופקת על-ידי שומרי תורה המבקשים לנצל את כישרונם לקדושה. מי שהוביל את ההפקה הוא הבמאי והסופר יחזקאל לנג (49) מירושלים. זו תהיה הפעם הראשונה שמסירות נפשם של החסידים לשמירת היהדות ברוסיה תוצג בסרט איכותי ומושקע.

הסיפור שלא סופר

לנג נולד במונטריאול, וגדל בבית שבו לא שמרו שבת. בבגרותו היה לבמאי קולנוע, וסרטיו שודרו בערוצי תקשורת מובילים בעולם. לפני כשלושים שנה פגש את הרבי מליובאוויטש, ובתוך כך התגלגל לאחד מבתי חב"ד באזור מגוריו. כך נחשף לעולמה של היהדות והחל להתקרב. מסירות נפשם של החסידים ברוסיה ריתקה אותו.

את הפרויקט הוא עושה מתוך תחושת שליחות. "יש הרבה סרטים על השואה, אבל אפילו לא אחד על ההתמודדות של היהודים בימי הקומוניזם. עכשיו הגיע הזמן", הוא אומר. "בשואה רצחו את הגוף היהודי, ואילו הקומוניזם רצח את הנפש היהודית וגם את הגוף".

תחקיר וצילומים

השלטון הקומוניסטי העריץ פעל לדכא את הדת, וכמעט לא היה כוח שהיה יכול לעמוד כנגדו. אבל הרבי הקים וניהל מחתרת חסידית, שפעיליה עסקו בהפצת היהדות ובשימור הגחלת היהודית על אף גזירות השלטון. "הסדרה תביא את סיפורם המדהים", מתלהב לנג. "למרות הסכנה האיומה והרדיפות הבלתי-פוסקות הם לימדו יהודים רבים בסתר, בנו מקוואות, ערכו בריתות מילה, אפו מצות בהיחבא. זה לא ייאמן. עכשיו, בפעם הראשונה, הסיפור הזה הופך לסרט.

"בשנתיים האחרונות התמסרתי לפרויקט הזה", הוא מספר. "הספקתי לחקור את ההיסטוריה של היהודים בימי שלטון סטלין, לכתוב את התסריט, לבנות צוות הפקה ולצלם את הסרט (שנעשה בשיתוף עם בית הספר לקולנוע 'תורת חיים' ביד בנימין)".

אתגר האמונה בחושך

לדבריו, אחת הנקודות המאתגרות המוצגות בסרט היא האמונה בקב"ה בחושך הגדול: איך חסיד מצליח להאמין בדרכו, כשהכול סביבו נגדו? איך הוא מוסיף להאמין במלוא הלהט כשהוא רואה שדרך רשעים צלחה?

האמונה הזאת מרגשת את לנג. "יש אין-ספור קולנוענים יהודים, אך למרבה הצער, אלה שמייצרים סרטים דרמטיים בעלי תוכן יהודי, מעטים מאוד. היהודים נהדרים בהצגת סיפוריהם של אחרים, וחלשים מאוד בהבאת הסיפור של עמם. לדעתנו הגיע הזמן לספר את הסיפור שלנו. נביא את הסיפור המדהים של הגבורה היהודית ברוסיה הסטליניסטית ליהודים בעולם כולו".

לספר לעולם. לנג וצילומי הסדרה

קטגוריה: ,