יל המחאה האדיר שהתפרץ כהר געש בעקבות דברי סגן ראש העיר תל-אביב על הרחקת דוכני תפילין מבתי הספר, הפתיע רבים. גורמים אנטי-דתיים כבר השמיעו בעבר הצהרות כאלה ואחרות נגד ערכי היהדות, והן לא עוררו תגובה מיוחדת. מה קרה הפעם?

מתברר שציבור גדול מאוד בארץ חש שהוא נתון למתקפה רב-זרועית גוברת והולכת על יהדותו ועל ערכי הבסיס של העם היהודי. יש כאן רצף של דברים, שאולי אין קשר ישיר ביניהם, אבל יחד הם מצטרפים למסה קריטית.

סרטון התקפה על הטהרה. אוטובוסי השבת. סתימת פיות לאישי ציבור שמנסים להגן על ערכי המשפחה היהודית. החלטות בג"ץ להתיר לתומכת טרור להיבחר לכנסת ולמנוע החזרת שוהה בלתי-חוקית לאפריקה (בנימוק הזוי, שמשמעותו המעשית פתיחת הארץ למיליוני אפריקנים, מצרים וכדומה). מתקפות בלתי-פוסקות על היהדות מצד כל מיני ארגונים וגופים, שהמכנה המשותף לכולם הוא תקצוב נדיב של מקורות זרים.

מחאת התפילין

הציבור הרחב מרגיש מחנק גובר והולך. ההצהרה על הרחקת דוכני התפילין מבתי הספר, כאילו היו עמדות למכירת אלכוהול וסמים – הייתה הקש ששבר את גב הגמל. הלבה הרותחת שהתפרצה ביטאה את המחאה של ההמונים נגד המתקפה הזאת על זהותם ועל יהדותם.

בדיעבד, מעז יצא מתוק. פתאום התברר עד כמה עם ישראל, רובו ככולו, מחובר למסורת, מכבד את התפילין, רוצה להרגיש יהודי גאה. שטף התמונות והסרטונים שעלו לאוויר ממלא אותך התרגשות.

ראשי ערים שהודיעו על הצבת עמדות תפילין ברחבי העיר. תלמידי תיכון שביקשו וקיבלו אישור להציב דוכני תפילין בתיכונים. אישי ציבור שיצאו אל דוכני התפילין והצטלמו בגאווה מעוטרים בתפילין. אנשים שתרמו כסף לקניית תפילין בעבור מקומות העבודה שלהם. אמנים מפורסמים שיצאו לדוכני התפילין והצטרפו לזיכוי הרבים.

הנהמה האדירה הזאת נקלטה היטב גם בבניין עיריית תל-אביב. ראש העיר מיהר להתראיין ולהבהיר כי "אין איסור חדש ואין הנחיות חדשות", וכי ברחבי העיר פזורים מאות דוכני תפילין באישור העירייה (מה שנכון). הוא אף אמר כי "כל חסיד חב"ד שרוצה לבוא לבתי הספר, באישור כמובן, ולהרצות על הנחת תפילין – מוזמן לעשות זאת".

אמונה בעם ישראל

ראש העיר השמיע עוד הצהרה חשובה: "אני חושב שחשוב ביותר שכל ילד וילדה יכירו את מורשתם, בלי קשר לשאלה אם הם דתיים או לא. וזה כולל את הכרת התפילות, החגים, הטקסים – וגם תפילין". נקווה שהדבר יבוצע וערכי היהדות אכן יונחלו לילדי ישראל בתל-אביב.

עם זה, אל נשלה את עצמנו. כל המערך המסועף של הגופים והארגונים שצצו בשנים האחרונות, על שלל שמותיהם, הפועלים להחלשת יהדותה של המדינה ולקידום אג'נדות רדיקליות – אינו מתכוון להיעלם. לכל היותר הללו יכופו מעט את ראשם מפני הגל הגועש, כדי לשוב ולכרסם בערכי היהדות, המסורת והחיבור לארץ.

אבל אנחנו מאמינים בכוחות החיוביים הקיימים בעם היהודי, ובמיוחד בדור הצעיר. כאשר יענו אותו – כן ירבה וכן יפרוץ!

אישי ציבור בדוכני התפילין. בכיוון השעון: הזמר קובי פרץ; אמיר אוחנה, שר המשפטים; איתן שוורץ, דוב

קטגוריה: ,