באדיבות הקול היהודי
מימין: בנצי גופשטיין בבר מצוה בכותל עם ילד יהודי שחולץ מכפר ערבי. משמאל: ילד ומחבל ברצועת עזה (צילומים: להב"ה,

מג'די פתחי,tps)מימין: בנצי גופשטיין בבר מצוה בכותל עם ילד יהודי שחולץ מכפר ערבי. משמאל: ילד ומחבל ברצועת עזה (צילומים: להב"ה, מג'די פתחי,tps)
תופעת ההתבוללות הקשה בין יהודיות לערבים מביאה שוב ושוב למצבים מורכבים שנראים כאילו יצאו מתסריט של במאי פרוע.

כזה הוא סיפורו של ראמי אלעמודי, שהשבוע הוגש נגדו כתב אישום בגין מגע עם סוכן חוץ וגילוי החלטה לבגוד, וזאת לאור קשר עם מפעיל סוכנים של חמאס.

אלעמודי הוא יהודי שגדל ברצועת עזה. לפני כשלושים שנה אמו ניהלה קשר עם ערבי מרצועת עזה וכשהיה כבן חצי שנה עזבה את הרצועה.

בשנתיים האחרונות הוא בקשר הולך וגובר עמה, ובסיוע ארגון "יד לאחים" יצא לפני כחדשיים מרצועת עזה, קיבל אזרחות, והודיע על פתיחת חיים חדשים.

בחמאס אין ארוחות חינם. כאשר שמעו כי ישראל אישרה לאלעמודי להיכנס לשטחה, החליטו להפעילו לטובתם. עשרה ימים לפני שיצא מהרצועה, פנה "אבו פאדי" לאלעמודי כשזה שהה סמוך לבית מרקחת חאן יונס. איש החמאס אמר לאלעמודי כי הוא יודע עליו הכל וכי הוא רוצה שישמור על עצמו כשיגיע לישראל.

למחרת שוחחו השניים שוב כאשר אלעמודי הגיע לפגישה ללא מכשיר סלולארי כדי למנוע מעקב, והנחה אותו כיצד לעמוד איתו בקשר לאחר שיכנס לישראל. ואכן נטען כי אלעמודי קנה מכשיר נייד נוסף ומכשיר טיפש, ויצר קשר עם מפעיל החמאס.

כך יושב כעת בכלא ביטחוני אסיר יהודי שגדל שלושים שנה כערבי, ומואשם בעבירות ביטחוניות.

ראמי אל עאמודי עם כתב חדשות 12 אהד חמו בעת שיצא מרצועת עזה (צילום מסך חדשות 12)

"דמעות בעיניים"
האירוע הזה אינו בודד. לפני כמה חודשים הצליחו בארגון להב"ה להכניס מרצועת עזה נעריה יהודיה ואת התינוקת שלה. האם-סבתא, התחתנה עם ערבי לפני כעשרים שנה וברצועת עזה נולדו ילדיה. בשלב מסוים הצליחה להימלט עם חלק מהילדים אך האחרים נותרו.

גם במקרה זה המגעים להשבת הילדים היהודים לוו בחששות כבדים שנגעו לאינטרסים של חמאס, ולילדים עצמם שגדלו כמוסלמים ברצועת עזה בחמולה הקשורה לחמאס.

אירוע נוסף שנמצא כרגע בכי טוב התרחש הבוקר ברחבת הכותל המערבי של הר הבית. נער בן 13 הוכנס בעול תורה ומצוות. הנער יצא יחד עם אמו מכפר ערבי בסיוע של ארגון להב"ה לפני כשמונה שנים, ולאחר מאמצי שיקום לא פשוטים, הגיעו בארגון ובמשפחה לרגע המרגש.

"להוציא אשה מכפר זה מורכב", סיפרה ענת גופשטיין מלהב"ה.

"היציאה זה שלב ראשון, השיקום של אישה עם ילדים זה החלק הקשה, והוא קשה מאוד. לצערי יש בנות שנשברות, גם אמו של הילד כמעט שהתייאשה שנשברה ורצתה לחזור לכפר, אבל אנחנו לא נתנו לה להישבר. אהבנו אותה ואת הילדים, נקשרנו אליהם ועטפנו אותם. עשינו הכול על מנת שהיא תשאר איתנו ולא התייאשנו ממנה לרגע. כי בעם ישראל יש ערבות הדדית. עם ישראל זה משפחה אחת גדולה".

גופשטיין מתארת את הרגעים של הבר מצוה היום. "היום ראינו שהמאמצים המרובים שעשינו לא היו לשווא. כשילד כזה אומר: "אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו", "והבדילנו מן הטועים" הדמעות בעיניים והתרגשות גדולה. הרגע הזה היה שווה את כל המאמץ, ונתפלל שכמו שזכינו לחגוג לו את בר המצווה, בעזרת ה' נזכה ללוות אותו בחופה", היא אומרת.

נער הבר מצווה עם בנצי גופשטיין מארגון להב"ה בכותל המערבי של הר הבית (להב"ה)

"כשהילד ראה חיילים הוא זרק עליהם אבנים"
פרשות אלו מלמדות על המצוקה בה נמצא הדור השני והשלישי להתבוללות. מדובר באלפי ילדים וצעירים, שחלקם כלל אינם יודעים שהם יהודים. אחרים לא יודעים את המשמעות, וחלקם אף הופכים לרדיקאליים יותר בכדי להוכיח את נאמנותם שכן הם סובלים מהצקות בחברה בה הם חיים בשל יהדות אמם.

באסלאם הדת נקבעת על פי האב, אך לפי היהדות הם יהודים. חלקם, כמו דניאל שאת סיפורו הבאנו בהרחבה בראיון בקול היהודי, מגלים זאת רק בשלב מאוחר אם בכלל.

"החיים אחרי הכפר אינם קלים", מסבירה גופשטיין. "השינוי קשה בעיקר לדור השני עם הזהות החצויה. הדור השני להתבוללות הוא דור מורכב, בין שני עמים, בין שני תרבויות מתנגשות. בעיה דתית ולאומית, מבחינתם זה ממש לישון עם האויב.

כשהילד הזה היה קטן, בשבוע הראשון לחילוץ, הוא ראה חיילים והתחיל לזרוק עליהם אבנים", היא מספרת. "ברוך ה' הילד הזה גדל כיהודי והוא מרגיש חלק מעם ישראל. אך מי שחושב שאין גבול לאהבה לא רואה את המורכבות והסבל של הדור השני".

קטגוריה: ,