זה היה בסיור של מנהלי מוסדות חינוך בכירים מאזור הצפון. אחד המנהלים אמר: "מנהל בית ספר שאינו יודע את שמות כל תלמידיו – צריך להקטין את בית הספר שלו". ר' דני לוי, מנהל בית ספר חב"ד בנוף הגליל (בעבר נצרת עילית), הגיב מייד: "אנחנו גם נגדיל את בית הספר וגם נזכור את שמות כל התלמידים".

והוא לא התבדח. 35 שנים שימש מנהל בית ספר חב"ד בעיר, ולאורך כל המחזורים זכר את שמות כל תלמידיו. "לתלמיד חשוב מאוד לחוש שהמנהל זוכר את שמו", אומר המנהל הוותיק, שבשנה שעברה פרש לגמלאות. הפרישה הייתה למעשה לפרוטוקול בלבד. מדי בוקר הוא בא לעבודה, רק בלי תואר 'מנהל'. מייעץ, מסייע ומעניק טיפים מניסיונו.

בעקבות המלחמה

דני נולד בתוניס. גדל בנהריה ובכפר-סבא. לחם במלחמת יום הכיפורים, ובעקבות המלחמה התחזק רוחנית. מפגש עם המשפיע החסידי הרב ראובן דונין הפך אותו לחסיד חב"ד. הוא נמשך לעשייה החינוכית והתחיל כממלא מקום בבית ספר חב"ד בנצרת עילית. בשנת תשמ"ה (1985) מונה למנהל.

בהנהגתו נהפך בית הספר למוסד החינוכי הגדול ביותר בעיר, עם 350 תלמידים. משפחות מגוּונות בוחרות לשלוח אליו את ילדיהן, ממשפחות מסורתיות ועד חרדיות. שלוש מטרות עמדו כל השנים לנגד עיניו: שהתלמידים יבואו שמחים לבית הספר. שיתחנכו למידות טובות. שהלימודים יהיו ברמה הגבוהה ביותר.

הסוד: יחס אישי

בית הספר שדני ניהל הוא אחד מ-61 בתי הספר של 'אוהלי יוסף יצחק ליובאוויטש', רשת החינוך שהקים הרבי מליובאוויטש על שם חותנו, אדמו"ר הריי"צ (רבי יוסף-יצחק), לאחר הסתלקותו בי' בשבט תש"י (1950). בבתי הספר האלה, וב-458 גני הילדים של הרשת, מתחנכים רבבות תלמידים, מכל גוני הציבור, ונהנים מהרוח החסידית האוהבת והחמה המנשבת בין כותליהם.

בית הספר שניהל דני הוקם לפני כחמישים שנה, כמענה לגל העלייה מגיאורגיה, וברבות השנים נעשה מבוקש בקרב כל שכבות הציבור בעיר. "היחס האישי לכל תלמיד, הרוגע והשלווה, המסירות של הצוות והמקצועיות – זה סוד ההצלחה שלנו", אומר דני.

אין שביתות

בשנים האחרונות סגר דני מעגל, עם כניסתה של תלמידה שסבתא-רבתא שלה למדה בבית הספר, בימיו הראשונים. "במרוצת השנים קיבלתי דרישות שלום רבות מתלמידים שלנו, שתופסים משרות רמות בתחומים רבים", הוא אומר בגאווה ומוסיף: "שואלים אותי איך הצלחתי להתעדכן עם הדור החדש, להתרגל לעידן הטכנולוגיה. התשובה פשוטה: נעזרתי בצעירים, עברתי קורסים, התאמנתי".

בבית הספר שלו לא היו שביתות. "חטפתי הרבה מהסתדרות המורים", הוא מחייך, "אבל הם הבינו שאצלנו אין שביתות. כל המורים, שיכלו לנצל את יום השביתה, באו בשמחה לבית הספר. כי כשאתה חדור מטרה, אין שביתות ואין פרישה לגמלאות".

קטגוריה: ,