בחודש האחרון נחום מליק, החזאי הראשי בחברת 'מטאוטק', נדד מערוץ תקשורת אחד למשנהו ונדרש להסביר את אירועי מזג האוויר הסוערים שפוקדים אותנו בחורף הזה. עשרות שנים הוא משמש חזאי מזג אוויר וקנה לו מעמד של איש מקצוע בכיר.

ההתחלה הייתה בימי לימודיו בתיכון. מליק (53) התלהב מסערות, מגשמים, מריבוי עננים ומתופעות הטבע הכרוכות במזג האוויר. "התחלתי לקנות ספרים שעסקו במטאורולוגיה ולמדתי את התחום באופן עצמאי", הוא מספר. עם גיוסו שובץ ביחידת החיזוי של חיל האוויר, ושם שימש חזאי בפועל.

קשרים למעלה

הכיפה שעל ראשו מזמנת לו תגובות מעניינות. "בשנים של בצורת אנשים אומרים לי: נו, אולי תנסה לעשות משהו? לך יש יותר קשרים למעלה", הוא מחייך. אבל הוא גם נדרש לשאלה, איך משתלבות התפילות לגשם עם הגישה המקצועית, הרואה בגשם תוצאה של אירועי מזג אוויר טבעיים.

מליק אומר שההפך הוא הנכון: "דווקא חזאי יודע עד כמה אירועי מזג האוויר אינם צפויים, והם למעשה בידו של הקב"ה. אנחנו מנסים להעריך, על סמך תוכנות מיוחדות ומודלים שונים, איך הטבע יתנהג בימים הקרובים, וגם בזה אני תמיד יודע שאין תחזית מדויקת במאת האחוזים. מאה אחוז זה רק הקב"ה".

צומת של שלוש יבשות

באיזה טווח זמן יכולה התחזית להיות מדויקת? מליק אומר שבעבר היו נותנים תחזית לשלושה-ארבעה ימים בלבד, ואילו כיום אפשר לתת תחזית לשבועיים הקרובים. ואולם אחוז הדיוק קָטֵן ככל שמרחק הזמן גדול יותר. "כיום גם מנסים בתחילת החורף לתת מעין תחזית כללית לכל העונה והערכה כללית אם אנחנו לקראת חורף גשום או לא", הוא אומר. "התחזיות האלה מדויקות בשיעור של כשישים אחוזים. לתפילות שלנו ולאמונה יש מקום נכבד".

לדבריו, חיזוי מזג אוויר בארץ ישראל אינו שגרתי: "אנחנו ממוקמים בצומת של שלוש יבשות – אפריקה, אסיה ואירופה. בקצה הדרומי יש לנו אזור מדברי ובקצה הצפוני שלג בחרמון ונחלים שוצפים".

ועכשיו לתחזית

מליק מציע לחשוב על מה שקורה מעלינו. "אנשים רואים ברקים ושומעים רעמים, ולא קולטים שמעליהם יש כעת עננים ענקיים, לעיתים בעובי של שבעה קילומטר. לחשוב שענן ענק שכזה חולף כעת מעלינו, זה מפעים".

והאם בימינו, כאשר המידע המטאורולוגי ומפות הלוויין זמינים לכל אחד, עדיין יש צורך בחזאי? מליק מחייך: "רק חזאים יודעים לשקלל את כל המידע, מתוך הבנת הניואנסים, ולהציג את התמונה הקרובה למציאות", הוא אומר, "וגם בין החזאים יש לפעמים חילוקי דעות בניתוח המידע והמפות". ואי-אפשר בלי לשאול אותו לסיום, מה המגמה לקראת המשך החורף. "ההמשך בעזרת השם נראה טוב", הוא משיב וחוזר לעבודתו.

"ההמשך בע"ה נראה טוב". מליק בשטח

קטגוריה: ,