צעיר חרדי יושב בתל-אביב עם איש כלכלה בכיר מאוד. הפגישה עוסקת בשאיפה לתת פתרונות לחרדים שמעוניינים להשתלב בעולם ההייטק. במהלך הפגישה נכנסת למקום אישיות פוליטית שרוכבת על קמפיין 'חרדים לא עובדים'. הלה שואל את הבכיר במבט תמה: "מה לך ולחרדי הזה?". האיש עונה לו: "מה שלא עשית במשך שנים למען שילוב חרדים בכלכלה, הצעיר הזה עושה עכשיו". הפוליטיקאי חייך במבוכה ונעלם.

הכירו את משה פרידמן (40), מייסד 'קמאטק'. בשנים האחרונות הצליחו הוא ושותפו לגייס את צמרת תעשיית ההייטק לטובת הציבור החרדי, ובכלל זה חברות הענק גוגל, מיקרוסופט, אינטל, אפל, אמזון, וייז ועוד. בעיתונות הכלכלית דורג ברשימת מאה אנשי השנה. יש המכנים אותו 'הרב פירר של ההייטק'.

מרכז הייטק בבני-ברק

הקשרים האלה סללו את הדרך להקמת קבוצות פיתוח של מאות חרדים בתוך החברות הגדולות, מתוך התאמת סביבת העבודה לאורח חייהם. לצד זה סייע להקמת חברות ענק בבעלות חרדית, ששוויין מוערך במאות מיליוני דולרים. הוא מפעיל מרכז הייטק בבני-ברק, שאליו באים ראשי חברות הייטק בישראל.

פרידמן מדגיש שוב ושוב שערך לימוד התורה הוא בקדמת הבמה בעבורו, והסיוע שהוא ואנשיו מעניקים ניתן למי שאילוצי הפרנסה מביאים אותו (או אותה) להחלטה לצאת ולהתפרנס בתחום ההייטק, בהיתר רבותיהם.

יכולות לימוד וחשיבה

לפני עשר שנים עולם ההייטק היה כמעט סגור בפני אדם חרדי. "מצאתי עולם מנותק, רחוק מאוד מכל מה שקשור לאורח החיים שלנו", מספר פרידמן. "לא היו עובדים חרדים בכירים ובטח שלא מנהלים חרדים. התחלתי להקים את הסטארט-אפ שלי ונתקלתי בקשיים רבים. הבנתי שבלי ארגון שיעזור לצעירים חרדים לפתוח דלתות, האתגר חסר סיכוי".

לדבריו, ההייטק מתאים מאוד לכישוריהם של בוגרי ישיבות. "יכולות הלימוד, החשיבה וההתפלפלות שיש להם מעוררות לא אחת השתאות בצמרת ההייטק. כל הדיבורים על לימודי ליב"ה הם ססמאות למטרות פוליטיות. הצעירים החרדים משלימים במהירות את הידע החסר להם, באמצעות שירות שאנחנו מעניקים, ומצליחים להמריא בלי שום בעיות".

יושבי קרנות

פרידמן אומר שבמהלך העשור פנו אליו יותר מאלף יזמים חרדים. "לכחמישים מהם הצלחנו לעזור בגיוס השקעות ועוד. כיום הם מעסיקים בעצמם כשבע-מאות עובדים. צעיר חרדי הציג לפנינו רעיון לפיתוח טכנולוגי. בתוך שבוע הפגשנו אותו עם צמרת החברות הטכנולוגיות, ואחת מהן השקיעה סכום גדול בפיתוח שלו. או חרדי שגילה יכולות גבוהות בתחום פצחנות מחשב, והגיע למקום ה-22 ברשימת ההאקרים העולמית. הפגשנו אותו עם בכירים בעולם ההייטק והשגנו בעבורו משקיעים".

במפגשיו עם אנשי ההייטק הוא משלב גם יידישקייט. "ערכנו סיום מסכת לראשי הייטק, וכשאמרתי 'מודה אני לפניך... ששמת חלקי מיושבי בית המדרש ולא שמת חלקי מיושבי קרנות', קפצו כמה מהם והעירו בחיוך: 'רגע, אבל אנחנו מנהלי קרנות'...".

רותם את הראש היהודי. פרידמן (צילום: ישראל ברדוגו)

קטגוריה: ,