בכנס 'משפט התורה במדינת ישראל' שנערך השבוע בירושלים, בו השתתפו בין היתר הרב דב ליאור, הרב קובי יקיר, עו"ד שמחה רוטמן, עו"ד משה פולסקי ועוד, תפסנו לראיון קצר את עורך הדין אורי צפורי, יו"ר התא המשפטי בתנועת דרך חיים.

"התפקיד של מערכת המשפט הוא לא לכפות על הציבור ולנעול אותו. היא לא יכולה לעשות את זה כי זה יוצר עימות בלתי נמנע. התפקיד של מערכת המשפט הוא לאפשר לעם לממש את עצמו".

עו"ד צפורי מבקש להסביר לטעמו את הבעיה במערכת המשפט כיום. "מערכת המשפט בארץ לקחה תפקיד הפוך. לא לעזור לעם לממש את עצמו אלא להגביל אותו עם נורמות שמייבאים ממקום אחר".

אמנם משפט התורה הוא שעומד בראש מעיינו של עו"ד צפורי, אך עם זאת הוא מדגיש שוב ושוב כי הדבר יכול לצמוח אך ורק מהציבור. "בסוף, מה שמעניין זה שהמדינה ככלל תונהג על פי משפט התורה. השאלה היא איך עושים את זה".

"שמענו היום בכינוס הרבה דברים יפים על בתי דין לענייני ממונות. על כמה רשתות שקמו ומנסים לפתח כמה סוגיות שלא נידונו בעבר כדי לתת מענה לאנשים בכל מיני סכסוכים. דברים יפים ששמענו היום. וודאי שזה הדבר העיקרי והמרכזי. חלק מהדיון פה היום היה לראות איך מערכת המשפט היא בעצם מאויימת".

הירשמו לתפוצת הווצאפ של הקול היהודי >>
הירשמו לניוזלטר שלנו >>
הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>
"למה בעצם בית המשפט לקח מבתי הדין לממונות אפשרות להוציא פסקי דין, אלא צריך לחתום על שטר בוררות וכו'?", שואל עו"ד צפורי ועונה, כי "בסופו של דבר היא מרגישה מאוימת. היא מרגישה שיש כאן ציבור שמעוניין במשפט אחר והוא נוטש אותה וזה מאיים עליה".

"כחלק מהמאבק הזה היא מנסה להגביל באמצעות כל מיני מושגי שסתום ובחינת פסקי הדין והאם הם מתאימים לתקנות הציבור ולערכי היסוד של השיטה בכדי להצר" קובע צפורי.

"בסוף, גם המאבק נגד מערכת המשפט הוא בא כדי לרווח, לתת אפשרות למשפט התורה לגדול בצורה טבעית. לא בצורה שתביא לידי עימות. כשאתה מנסה להגביל ולהצר את הציבור אתה מייצר עימות".

"כשאתה מנסה להצר את הציבור הזה, מנסה להגביל אותו, אתה מייצר עימות. הביקורת כלפי בית המשפט, ביחס להתפתחות של משפט התורה. היא באה להגיד 'תרפו'. תנו לציבור אפשרות לדון איפה שהוא רוצה. שהציבור יוכל להביא לידי ביטוי את השקפת העולם שלו על ידי החוקים. על ידי חוקי היסוד. תנו לתורה שמדברת מתוך הלשונות של הציבור שהולך וגדל, תנו לו לבוא לידי ביטוי. זה המאבק".

קטגוריה: ,