כשמספרים את סיפורו של נס חנוכה מתמקדים בגזירות שגזרו היוונים על קיום המצוות, ובניסיונם לכפות את האלילות היוונית על היהודים. אלה עוררו את פרוץ המרד של החשמונאים, שהוביל לניצחון המזהיר על האימפריה היוונית, לשחרור ירושלים, לטיהור המקדש ולנס פך השמן.

אבל ההתמודדות האמיתית החלה הרבה קודם הגזירות. זה היה כאשר התרבות ההלניסטית שטפה את כל המרחב, ובכלל זה את ארץ ישראל. היא באה בגישה חדשנית כלפי התרבויות המקומיות של כל עם – בואו נמזג תרבויות, ניקח מכל אחד ואחת את הדברים היפים שבה, וניצור תרבות כלל-עולמית משותפת.

שיטפון מכל עבר

כך אנחנו רואים את התרבות ההלניסטית חודרת אט-אט לתוך ארץ ישראל. בתחילה זה נראה נחמד. מה רע באימוץ רעיונות חדשים? למה לא לטפח את תרבות הגוף, הרי גוף בריא הוא דבר חשוב? ואולי כדאי לתת לילדים שמות מודרניים, כמו מנלאוס ויאסון, במקום שמעון ויהודה?

היו יהודים שאמרו בליבם כי אפשר לטעום מן התרבות היוונית ולהישאר יהודים מאמינים ויראי-שמים. אלא שהדור הצעיר כבר הלך עוד צעד לקראת התערוּת בתוך העולם החדש והמודרני, והדור השלישי כבר נטש לגמרי את היהדות, התייוון, ואף קידש מלחמה על אֶחיו, שנשארו נאמנים למסורת אבותיהם.

התברר כי הפזילה לעבר התרבות הכלל-עולמית באה על חשבון הזהות היהודית. מכאן הייתה קצרה הדרך לתהליך ההתייוונות, שהוביל יהודים רבים להתכחש ליהדותם ולאמץ זהות יוונית, ואף לבוז למי שהתעקשו להישאר יהודים הדבקים במורשתם.

למעשה, זה בדיוק האתגר העומד לפנינו בעידן הנוכחי. את מקומה של התרבות ההלניסטית החליפה התרבות המודרנית. זו שוטפת אותנו מכל כיוון אפשרי. היא מקדשת ערכים הומניים כלל-אנושיים, בזה לערכי אמונה ומסורת, ודוגלת בטשטוש הגבולות בין בני-אדם ובין עמים.

ההתמודדות עם השיטפון הזה אינה קלה כלל וכלל. בני-אדם, מטבעם, אוהבים להיות חלק מהעולם הגדול והרחב, ולא להרגיש חלק מקבוצה נבדלת ושונה. הדבקות בערכים היהודיים והשמירה על הייחוד היהודי גם מוצגות על-ידי התרבות העולמית כאחיזה בנושנות וכרעיון שאבד עליו כלח. לא קל להישאר מחובר לשורשים מול הפיתוי הקורץ להיסחף אחר רוחות הזמן וליהנות ממנעמי החיים.

פך השמן הטהור

חנוכה מלמד אותנו את סכנתה של הפתיחות הזאת לרעיונות זרים. עם ישראל שרד בזכות דבקות בלתי-מתפשרת בזהותו ובמורשתו. יש לנו תרבות שהיא שלנו, וממנה אנו שואבים השראה ועוצמה רוחנית. תורת ישראל היא המצפן שלאורו העם היהודי הולך, ואין לנו צורך בפזילות החוצה.

לא לשווא הנס של חנוכה קשור בפך השמן הטהור, החתום בחותמו של הכוהן הגדול. יש כאן מסר סמלי עמוק מאוד – סוד כוחו של העם היהודי הוא החיבור עם המקור הטהור, זה שהשפעות זרות לא נגעו בו. עם התורה הקדושה, כפי שהיא עוברת מדור לדור, ממשה רבנו ועד ימינו, עד ביאת משיח צדקנו.

האור שאנו נושאים מדור לדור. חנוכה בבית הלבן (צילום: ברוך עזאגווי)

קטגוריה: ,