הקיץ האחרון הקפיץ את הזמר החסידי הצעיר מוטי שטיינמץ, חסיד ויז'ניץ בן 27, תושב בני-ברק, לראש הכותרות. מול עתירות של גורמים אנטי-דתיים, והחלטות בית המשפט לשלילת קיום אירועים מוזיקליים בהפרדה בין גברים לנשים, הציג שטיינמץ עמדה נחרצת – אין הפרדה, אין הופעה! לא יהיו פשרות על גדרי הצניעות ועל עקרונות ההלכה.

לאחר מאבק משפטי מתוח אושרה ההופעה בעפולה, וציבור דתי וחרדי גדול נהר לשמוע את שטיינמץ, שמביא סגנון שירה ייחודי, רווי רגש ונשמה. בעקבות המהומה הוא הִרבה להתראיין לכלי התקשורת הכלליים והשמיע את עמדתו בקול רם וברור.

תנאי בסיסי

"אחד הדברים שאני וחברת בנט הפקות עומדים עליהם כשמזמינים אותי, הוא שהאירוע יהיה על טהרת הקודש ובהפרדה מלאה", מספר שטיינמץ. "ויתרנו על אירועים יוקרתיים ברחבי העולם ולא התפשרנו. כאשר תוכננו האירועים לציבור החרדי בעפולה ולחיפה – לא העלינו על דעתנו כי יתנכלו לאירועים האלה וינסו לשלול מנשים חרדיות ודתיות את הזכות לבוא להופעה בהפרדה, כביכול בשם זכויות הנשים".

המגמה הזאת מדאיגה אותו. "אם לא יחוקקו חוק שיתיר לציבור החרדי לקיים אירועים במתכונת שמתאימה לאורח חייו ולגדרי ההלכה – זו תהיה פגיעה קשה בציבור", הוא אומר. "לא נוכל לקיים אירועים על טהרת הקודש, וציבור גדול יפסיד אירועים תורניים ברמה גבוהה".

ברכה ב'טיש'

ואיך הוא מסביר את ההתנגדות להופעות שלו דווקא? "אנחנו מתאמצים מאוד שכל האירועים המוזיקליים שלנו יהיו יותר אירועי תפילה והתרוממות הרוח, ולא הופעה בלבד. וידוע שבמקום שבו יש קדושה, יש כוחות המנסים להפריע".

הוא התעודד מאוד מהתגובות החמות שקיבל. "קיבלתי תגובות נלהבות מכל שכבות הציבור. הקהל תמך מאוד בעמדות העקרוניות שהצגנו. התרגשתי במיוחד כאשר מורי ורבי, האדמו"ר מוויז'ניץ, באמצע שולחן השבת, מסר לי 'שיריים' ואמר: 'זה בשביל ישראל-ברוך-מרדכי שטיינמץ שקידש שם שמיים ברבים'".

מעמד שגדלתי עליו

שטיינמץ מאמין בשירה החסידית האותנטית. "מתברר שיש קהל גדול המחפש תוכן ועמקות בשירה", הוא אומר. "זו שירה שהיא הודיה לה', או תפילה ובקשה, והיא צריכה לבוא מנקודה עמוקה ואמיתית. אני שר את האמת שבי. אני רואה במוזיקה שלי שליחות, לפתוח ולאַחֵד לבבות".

לוח ההופעות שלו בחג הסוכות הקרוב דחוס. "אני שמח להופיע ולהשתתף במצווה הגדולה של 'ושמחת בחגך'. השיא מבחינתי הוא טיש ה'אושפיזין', שמחת בית השואבה המפורסמת, בסוכת הרבי מוויז'ניץ. שם השמחה אמיתית, מלאה קדוּשה והתרוממות רוח. זה מעמד גדול ומרגש שגדלתי עליו, ושהעניק לי הרבה השראה ולימוד איך צריכה להישמע שירה חסידית אמיתית".

תגובות נלהבות. שטיינמץ בהופעה (צילום: פנחס עימנואל)

קטגוריה: ,