מייק, יהודי אמיד, התקשה להסתיר את התרגשותו בתום תפילת ראש השנה בבית הכנסת המפואר בפאלם-ביץ', פלורידה. הוא פילס את דרכו אל החזן צבי גרינהיים, לחץ את ידו בחמימות ואמר לו: "בדרך כלל אינני בא לבית הכנסת אלא בליל ראש השנה. אבל בזכות התפילה הנעימה שהתפללת היום, אבוא גם מחר ואביא את בניי איתי".

למחרת התייצב מייק בבית הכנסת, עם בניו, שגדלו בבית מנותק מחיי יהדות. "מאז מייק בא תכופות לבית הכנסת", מספר גרינהיים. "סיפור כזה נותן תחושת סיפוק אדירה".

ביום לומד, בערב חזן

הוא בן עשרים ושש בלבד. בחודש האחרון נשא אישה והקים בית בישראל. אך שמו נישא לרחבי הגלובוס. בהיותו בן שבע-עשרה כבר שימש חזן בימים הנוראים בבית כנסת מבוסס באשקלון. בראש השנה הקרוב יעבור לפני התיבה בפאלם-ביץ' בפלורידה, כמו בחמש השנים האחרונות. הצצה בדרכונו מגלה עשרות חותמות ממעברי גבול רבים ברחבי העולם.

ועם זה, צבי איננו עוד חזן בעל קול ערב, שחייו מתנהלים בין הופעה להופעה. במשך היום הוא שוקד על לימודו בישיבת חב"ד 'חזון אליהו' בתל-אביב, שבה לומדים בעלי תשובה מכל רחבי הארץ.

הלימוד שינה את התפילה

הוא נולד בבית שומר מצוות, ביישוב חשמונאים. בילדותו למד פיתוח קול בבית ספר לחזנות בפתח-תקווה. את שנות נעוריו עשה בישיבה התיכונית 'נהורא' שבמבוא חורון. בסיום שירותו הצבאי חש דחף ללמוד תורה, ומצא את מקומו ב'חזון אליהו'. "לימוד החסידות על התפילה שינה את התפילה שלי לחלוטין", הוא מספר. "בעקבות השיעורים וההתוועדויות בישיבה, הכול השתנה אצלי. הדברים קיבלו משמעות עמוקה הרבה יותר".

כאן עולה חיוך על שפתיו והוא מספר: "אחרי תקופת לימודים בישיבה הזמינו אותי לבית כנסת שבו כבר הופעתי בעבר. בסיום התפילה ניגש אליי אחד המתפללים ואמר, 'שמעתי אותך בעבר ושמעתי אותך היום. התפילה שלך היום היא אחרת, פחות טכנית ויותר רגשית'. שמחתי לשמוע את זה".

האב השכול התרגש

כיום יש אצלו הבחנה ברורה בין הופעה לבין תפילה: "הופעה זה יותר שואו. יש הגברה, תזמורת, תאורה, פירוטכניקה. תפילה חייבת להיות פנימית ועמוקה. שליח ציבור נושא עליו תפקיד אחראי מאוד, והעיקר הוא לעמוד לפני הבורא ולהתפלל מהלב". כשהוא מוזמן לאירועים בחו"ל, הוא אינו ממהר לקפל ציוד ולשוב לביתו, אלא מנסה לסייע לפעילותו של הרב או השליח.

רבות מהופעותיו מתקיימות בבית הכנסת הגדול בתל-אביב. בהכנסת ספר תורה לזכרם של נרצחים בפיגוע ניגש אליו אב שכול ואמר: "לא חשבתי שאתחבר אי-פעם לתפילות ולבית כנסת. אחרי ששמעתי אותך, אני רוצה לבוא שוב להתפלל". צבי אומר שהמשפט הזה ריגש אותו מאוד. "זו הייתה המחשה ברורה לכוחה של תפילה".

מהחתונה לפאלם-ביץ', פלורידה. גרינהיים

קטגוריה: ,