זה קרה לפני שנה. חוקר המוח, הד"ר תומר בקלש (46), החליט ללחוץ על הבלמים ולעצור. שנים רבות עסק בייעוץ לחברות פרסום ושיווק, תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות של חקר המוח, בניסיון לגלות מה 'עובד' עלינו ומה גורם לנו לצרוך מוצר או שירות. כמי שחקר את המוח האנושי שנים רבות והתמקצע בהתנהגות צרכנים ושיווק בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, הוא מגדיר את עצמו: "דוקטור בשטיפת מוח". כעשור מחייו השקיע בבניית מודלים מוחיים לתמרון המוח, כדי למקסם פרסום ושיווק.

אט-אט חִלחלה לתודעתו המשמעות ההרסנית של כל הטכנולוגיה הזאת, והנזק שהיא גורמת לנו, והוא החליט לעבור צד. עכשיו הוא יוצא ונותן לציבור מידע איך להיזהר ואיך להתגונן. מביתו, ביישוב טנא-עומרים, הוא נוסע ברחבי הארץ. מרצה, מתראיין ומתריע.

סף הריגוש עולה

הד"ר תומר טוען שהמוח שלנו אינו בנוי לכמויות המידע האדירות שאנחנו מאביסים אותו בהן. הטכנולוגיה העכשווית מעלה כל הזמן את סף הריגוש. אנחנו כבר לא יכולים להתרגש מפרח, מחיוך, מ'חוכמה' של ילד. "אני צריך לקפוץ בנג'י ממסוק כדי להרגיש משהו", הוא מסביר. "ההתמכרות הזאת ממש אוכלת לנו את המוח".

כששומעים אותו, זה מפחיד ממש. הוא מדבר על נזקיה של הזמינות המתמדת. אנשים מרגישים כל הזמן שהם שכחו משהו. אורך הגל של המסכים גורם בעיות במחזור השינה. אנשים מתבלבלים ומגיבים לזרים כאילו הם חברי המעגל האינטימי, ולבני משפחה קרובה – כאילו הם עמיתים לעבודה.

בעקבות האישה

לפני כחמש-עשרה שנים החלה רעייתו לשמור מצוות. "אני תמיד הייתי קרוב לארון הספרים היהודי, אבל בעקבות אשתי, אני מקיים מה שצריך", הוא אומר, ורעייתו מוסיפה בהומור: "הוא סוכן סמוי של היהדות"...

לימוד היהדות מפעים אותו, כשהוא מוצא את החיבור בין הכתבים העתיקים ובין הממצאים העכשוויים של חקר המוח. "אני משתמש במושג הידוע של מייסד חסידות חב"ד – 'מוח שליט על הלב', ומנתח אותו לעומק". גם חשיבותה של השבת עולה לאור המציאות העכשווית. "כשאני מסביר על התלות של האדם המודרני בטכנולוגיה, הרבה יותר קל להבין מדוע חיוני להתנתק ממנה ליממה".

טוב לִבְהוֹת

בהרצאותיו הוא מדגיש את חשיבותם של קשרים חברתיים אמיתיים. "חקר מחלת האלצהיימר מעלה כי הדבר התורם לבריאות מוחית בגיל השלישי הוא הקשרים החברתיים שיש לאדם. זה בדיוק המאמר היהודי 'או חַבְרוּתָא או מִיתוּתָא' (או חברות או מוות)".

הד"ר תומר מספק שורת המלצות לשיפור יכולותיו של המוח: "לישון בצהריים בין רבע שעה לעשרים דקות. לעשות משימה אחת ולא שתיים בו בזמן. לכבות את הנייד בכביש, בארוחות, בלילה. וחשוב מאוד – תתרגלו להיות אפילו כמה דקות עם עצמכם; לחשוב, לִבְהוֹת. זה תורם המון למוח".

תומר בקלש. הדוקטור לשטיפת מוח עבר צד

קטגוריה: ,