תקיעות השופר שיבקעו בשבוע הבא מבתי הכנסת יבשרו כי נכנסנו לחודש אלול. זה חודש הקורא לכל יהודי לעצור, להתבונן, לחשוב. לפחות פעם אחת בשנה חייבים לערוך מאזן שנתי רוחני, ולברר לעצמנו אם אכן חיינו מתנהלים בכיוון הנכון.

הנטייה הטבעית של כולנו היא לעשות היום את מה שעשינו אתמול. "כזה אני", אנחנו נוהגים להצטדק, כשדורשים מאיתנו להשתפר ולתקן את דרכינו. איננו אוהבים להיכנע לקריאה המחייבת טלטלה ושינויים.

קריאה של אהבה

ככל שהשנים חולפות האתגר הזה נעשה קשה יותר ויותר. האדם מרגיש מגובש. כבר מזמן אין הוא נער צעיר, שמשנה כיוון בקלות. יש לו המעלות שלו והחולשות שלו. לכאורה כזה יישאר עד יומו האחרון.

באה היהדות ואומרת: לא, גם אתה יכול וצריך להשתנות. גם אתה נקרא לעשות תשובה. שום דבר אינו סגור וחתום. עכשיו אפשר וצריך לפתוח דף חדש. גם אם היית 'בסדר', גם אם אתה ירא שמים ועובד ה' – עדיין עליך להתקדם, לתקן, לא לדרוך במקום.

בכל יהודי שוכנת נשמה בעלת כוחות אין-סופיים. אם נרצה באמת לחולל שינוי, שום דבר לא יעמוד בפנינו. לא ההרגלים, לא הגיל, לא הסביבה. ברגע שנהיה נחושים לעשות שינוי במהלכי חיינו – נצליח לעשות זאת.

בחודש אלול בורא העולם פונה אלינו באהבה וקורא לנו לשוב, לשפר, לתקן. מי שלא הניח תפילין עד עכשיו – שיתחיל עכשיו לקיים את המצווה הגדולה. מי שלא הקפיד על תפילה בציבור ועל קביעות עיתים לתורה – זה הזמן להחליט החלטות מתאימות. ומי שמועד פה ושם בלשון הרע ובכבוד הבריות – שיעשה את התשובה שלו ויחולל את המפנה המתחייב אצלו. זהו חודש אלול – קריאה לכל יהודי לשנות את דרכיו לטובה.

בימי חודש אלול מאיר הקב"ה את פניו אלינו, מגלה לנו את י"ג מידות הרחמים שלו, ובכך נותן לכל יהודי כוחות עצומים לחולל את המפנה. מי שינצל את הכוחות הניתנים עכשיו – יוכל לחולל מהפך במסלול חייו. שום דבר אינו בלתי-אפשרי. הקב"ה מושיט לנו יד תומכת. צריך רק לרצות.

בלי תוויות

הדברים אמורים גם בהתייחסות לזולת. יש נטייה להדביק תוויות על אנשים, לקבוע מי טוב ומי רע. זו גישה מוטעית מיסודה. חז"ל אמרו כי אחד הדברים המכוסים מליבו של אדם הוא – הנעשֶה בליבו של חברו. היהודי הציני והקשוח, שלכאורה אינו מקשיב כלל לדבריך, עשוי להתגלות כמי שהדברים פולחים את כליותיו וליבו.

צריך רק לפנות איש אל רעהו מתוך אהבה וחיבה, מתוך רצון כן ואמיתי, ולעזור זה לזה. בלי התנשאות, בלי איומים והפחדות. לדבר אל הזולת כחבר, כידיד. וחזקה על דברי אמת, היוצאים מן הלב, שגם ייכנסו אל הלב, ותהיה לכולנו שנה טובה ומתוקה.

השופר, קריאת התעוררות. תקיעת שופר באוסלו, נורווגיה (צילום: ישראל ברדוגו)

קטגוריה: ,