באדיבות הקול היהודי
בכנס מעניין שיערך היום (ה') באוניברסיטת בר אילן יושק ספרו החדש של הרב יצחק גינזבורג בעריכתו של ניר מנוסי "איחוד התורה והמדע".

מדובר בספר ראשון מסוגו בעל אמירה מהפכנית הקוראת לאחד את עולם התרה עם עולם המדע ולגלות את הממשקים הרבים בין העולמות הנראים שונים כל כך.

בתפיסת עולמנו הקוטבית נראה כי עולמו של המדע המתפתח בימינו רחוק כמטחווי קשת מעולם התורה הנראה כחדגווני לצופה מן הצד.

אך על פני 600, העמודים בספר החדש מציגים הרב יצחק גינזבורג ומנוסי תורה שלמה ובהירה על פיה התפתחות המדע המסחררת הינה אך ראיה לכך שעולם התורה והמדע קרובים מתמיד.

יותר מכך, דרך העיסוק בחכמת המדע על כל פניה נפתחים שערי השמיים ונראים מראות של חכמת אלוקים.

לקראת ערב ההשקה תפסנו את עורך הספר ניר מנוסי לשיחה מרתקת המחברת בין העולמות. בין עולמות החכמה האנושית הכבירה לעולמה של החכמה האלוקית.

את השיחה אנו עורכים בערב מתן תורה, ומעניין כי קיים קשר הדוק בין איחוד התורה והמדע אל היום המיוחד בו ירד ה' על הר סיני.

| התחתונים עלו והעליונים ירדו

"אחת מהתופעות במתן תורה, שכתוב בו כי נגזר באותו יום שהתחתונים יעלו והעליונים ירדו.

אפשר להגיד שהתכלית של כל ההתגלות הזו שנקראת מתן תורה היא בסופו של דבר, ברבות הימים, לחבר את השמיים והארץ. את העולם האנושי עם החכמה האלוקית", אומר מנוסי.

מנוסי מסביר כי "החכמה האנושית צומחת בהדרגה מתוך הגישוש, הניסוי והטעייה האנושיים כאן עלי אדמות".

"אנחנו מתחילים באי ידיעה, ולאט לאט אנחנו חוקרים, מבררים, משערים, ובודקים. הגישוש הזה הוא בעצם המדע. התורה האלוקית מתגלה מלמעלה בצורה של השראה, בצורה של נתינה", מסביר מנוסי ומעיר כי "גם במדע יש מרכיב של השראה. וגם בתורה יש מרכיב של חקירה. אבל בכללות התורה היא מתחילה מהתגלות, והמדע מתחיל מחקירה אנושית ללא התגלות".

"האמירה שמאחורי הספר הזה אומרת שבעצם שתי החכמות הגדולות האלה שהקב"ה נתן לנו ניתנו לנו על מנת שנחבר אותן. הוא נתן לנו תורה כדי שנעמיק בה, נפרט ונפתח אותה, וגם טמן בטבע סודות רבים כדי שנגלה אותם באמצעות השכל האנושי שהוא נתן לנו, בלי קשר לתורה".

"חוקי הטבע זה חכמה אלוקית אחת וגם התורה היא חכמה אלוקית אחרת. הם בעצם שני סוגים של חכמה אלוקית. אך מכיוון שאנחנו לא רוצים להאמין בשתי רשויות אז אנחנו רוצים לראות ששתי החכמות האלה הן חלק מחכמה אחת".

| הרמב"ם התחיל, אך בדורנו נפתחו השערים

כאמור בספר בן 600 העמודים פורס מנוסי את עיקרי השיטה המיוחדת אך מתברר שזו רק טעימה זעירה מאוצר החיבור המרתק.

"לפי התפיסה שמוצגת בספר, זה אחד מהדברים שחז"ל דיברו עליהם כאשר הם דיברו על תורתו של משיח". "הם אמרו שכל התורה שיש לנו היום הבל היא בפני תורתו של משיח, ושהתורה היא נובלות חכמה של מעלה".

"הרמב"ם כבר לקח את המדע של תקופתו שזה המדע האריסטוטלי וניסה לחבר אותו עם התורה". "הוא הכניס פרקים ממש מדעיים, אליבא דתקופתו, לתוך המשנה תורה וודאי שגם למורה נבוכים".

"הוא ניסה ליישב ולחבר ולגשר בהתאם לתקופה שלו. עברו כמעט אלף שנה מאז, וצריך לעשות את זה שוב פעם בהדרגה גבוהה יותר עם המדע היותר מפותח שיש לנו כרגע".

לדברי מנוסי השערים שיפתחו לנו בעיסוק במדע כיום הינם גדולים לאין ערוך.

"המדע של היום הוא מדע הרבה יותר מתקדם עם הרבה יותר קבלות. הקבלות הן ההישגים הטכנולוגים שלו, וכן הדיוק והעקביות שלו. אז אנחנו צריכים לקחת את המדע של היום בראש ובראשונה את מדעי הטבע ולנסות בכל מיני צורות לאחות אותם, אל תמונת העולם התורנית".

"ליצור תמונת עולם אחת לא להרגיש שאנחנו חיים בשני עולמות שונים. וההפריה ההדדית שיכולה להיווצר בין הרעיונות מהתורה לבין תגליות של המדע הם אין סופיים".

"באוניברסיטה היום לומדים מדעי הטבע באופן שאינו קשור לאמונה ונדמה כסותר אותה. אך אם מפרידים בין המדע לבין הנחות היסוד שלו, התשתית הפילוסופית שבתוכה הוא מעוגן, אז אין שום סתירה בין המדע לבית האמונה. להיפך: המדע מגלה לנו את השכל האלוקי והחכמה האלוקית שיש בעולם".

"מה שיוצר את הסתירה לכאורה הן הנחות יסוד פילוסופיות ופירושים פילוסופיים לידע עצמו ואת זה צריך לדעת להפריד. ואם מפרידים, ודאי שיש מה ללמוד".

| לימודים באקדמיה ותורה, הילכו יחדיו?

עם זאת מנוסי מסייג את תהליך תיקון עולם האקדמיה בשלב זה. מתברר כי החיבור בין מדעי הרוח של האקדמיה לבין חכמת התורה הוא מורכב יותר. "מדעי הרוח זה משהו אחר, מכיוון שבמדעי הרוח קשה יותר לשרטט את הגבול בין הידע עצמו לבין ההשקפת עולם הערכית והתרבותית שבתוכה הוא מעוגן ".

"בגלל זה גם אנחנו כותבים בספר שהבירור של המדע מתחיל קודם כל במדעי הטבע. שלהם יש הרבה יותר יושר ודיוק ומחויבות לנתונים מוחלטים ופחות מקום לפרשנות".

"כל מה שהספר הזה בא לעשות הוא לעזור לנו לבנות התייחסות נכונה לשני העולמות הענקיים האלה, התורה והמדע".

בסופו של דבר אומר מנוסי כי על אף החיבור המדוייק שנוצר בין שתי החכמות ישנה תמיד האפשרות להתעלם מהאור האלוקי המאיר בעולם המדע.

"ודאי שאפשר ללמוד מדע בהקשר נפשי ופילוסופי של כפירה. של התכחשות לכל הרעיון שיש בורא לעולם, מימד רוחני לעולם, ולרעיון שיש התגלות אלוקית בעולם דרך התורה".

"אפשר להתכחש לכל הדברים הללו ולעשות מדע. אך המדע עצמו מגיע בעומקו לשאלות מאוד עמוקות על מקור העולם, מקור חוקי הטבע ועוד. המדע מגיע אל שאלות אלו, אבל לא יודע כיצד לענות עליהן".

"באמצע תמונת העולם המדעית יש חור בדמות התודעה האנושית, שהיא בעצם הופעה של מימד רוחני במציאות. בנוסף, השוליים של התמונה פרומים. לא ברור מאיפה העולם הגיע ולמה הוא נמצא כאן? אלו שאלות שהן לא מדעיות. כשמעמיקים מספיק במדע מביא אותך לפתחה של האמונה".

| לא ליישב סתירות - לגלות חיבורים

צד מיוחד בספר הזה בו הוא שונה מכתבים אחרים המנסים לקשור קשרים בין העולמות הוא כי "הספר הזה, בניגוד להרבה ספרים אחרים הוא לא בא ליישב סתירות בין התורה והמדע. זה כבר הרבה ספרים אחרים עושים יפה מאוד וגם מסבירים איך הם לא סותרים או איך אפשר ליישב".

"כאן הגישה היא אחרת, שאנחנו כבר רוצים לגשת לשלב הבא. השלב הבא זה איך ליצור חיבורים ואיך בכלל צריך להסתכל על שני העולמות האלה".

"איך אפשר להבין אותם ואיך הם נועדו להיפגש ולהתאחד. ולמצוא את הכיוונים איך אפשר לחבר אותם. כאשר, אחד הכיוונים העיקריים כאן הוא שדווקא חכמת הקבלה היא הממשק הנכון לחיבורים העמוקים".

לסיום, מתברר כי לבשורה הגדולה שיוצאת מן הספר החדש לקח שנים רבות לרדת לעולם שלנו בצורת ספר ערוך ובהיר. "הכתיבה לקחה הרבה זמן ולספר היו גרסאות רבות. אומרים שעם הילד הבכור עושים הכי הרבה טעיות, ואני אומר בצחוק שהוא בעצם הבן הבכור שלי עם הרב גינזבורג. הוא הספר החמישי שאנו מוציאים ביחד, אך הראשון שהתחלנו לכתוב", מספר מנוסי.

"היה פה מסע ארוך של בירור. מה רוצים להגיד ואיך רוצים להגיד, שפע גדול של רעיונות שהיה צריך לחשוב איך לשלב אותם בצורה נכונה. אני מאמין שבסוף הגענו לתוצאה שהיא מאוד עשירה והיא יכולה להעניק הרבה תוכן וחומר למחשבה להרבה אנשים. הספר הוא כמו לונה פארק עם מתקנים רבים ואפשר לטייל זמן רב בין החלקים השונים ולגלות את כל מה שמתחבא שם", הוא מסיים בחיוך ומזמין את הקוראים להצטרף לכנס שיערך הערב.

קטגוריה: ,