בל"ג בעומר השנה היו מי שבילו הרבה מול מדורות. לא, הם לא פיזמו 'בר-יוחאי', אלא חירפו את נפשם בניסיון להציל מהלהבות חיים ורכוש. אחד מהם הוא שלמה לובינר (60), 'מומי' בפי חבריו, תושב נופי פרת.

לובינר מפקד על תחנת הכיבוי האזורית בנימין. הוא וכיבוי האש יחד כבר עשרים וחמש שנים. עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, הוא זמין. משפחתו ספגה את הרוח הזאת. "כולם עובדים כיום בהצלת חיים", הוא אומר ומחייך, גאה במורשת שהנחיל לילדיו. "ברגע שהבנתי שהתפקיד הזה הוא שליחות חיי, התחברתי אליו ואינני מוכן להיפרד ממנו".

שילוב בוער

ל"ג בעומר לוהט כמו שהיה בשבוע שעבר הוא חריג מאוד. "היה פה שילוב של חום גבוה, יובש, רוחות, הצתות וגם מדורות ל"ג בעומר", מסביר לובינר. "גם הצמחייה גדלה מאוד בעקבות גשמי הברכה. ראיתי מקומות שהיא הגיעה לגובה שני מטרים! ברוך השם שהצלחנו להשתלט על כל הדליקות".

לובינר מספק הצצה לנתונים הארציים של מבצע 'אש חמה': 41 שעות לחימה רציפה, 1023 שריפות בשטחים פתוחים (אירוע חדש בכל שתי דקות), 3400 דונם משטחי קק"ל שנשרפו, 4540 דונם משטחי רט"ג שנשרפו, 40 בתים שנשרפו במבוא מודיעין, 10 בתים שנשרפו בקיבוץ הראל, 80 שעות טיסה, 9 כלי טיס מחמש מדינות (מצרים, קפריסין, יוון, קרואטיה ואיטליה), 1312 לוחמי אש באירועים הרבים.

מכבאים ללוחמים

אחרי אסון הכרמל הכבאים קיבלו את השם 'לוחמי האש', ולובינר סבור שבצדק: "בכל מקום שממנו אנשים בורחים, אנחנו נכנסים. לוחמי האש אינם שונים מכל לוחמי יחידה מובחרת אחרת. אנחנו צריכים לקבל החלטות בתוך שניות, להיכנס לזירת האש, להציל חיים ולצאת במהירות בלי פגע. יש פה סכנת חיים מתמדת, הכרוכה בהצלת חיים".

המלאכה הזו מספקת ללובינר וללוחמים שתחתיו רגעים אנושיים רבים: "אתה יכול להציל ילדים שפניהם מפויחות ובהמשך לקלוט שאתה מכיר אותם, אלא שלא יכולת לזהותם. או להגיע לזירת תאונה קשה ולהציל אבא ושתי בנותיו, שאחת מהן תציל לימים את החבר הטוב שלך".

רשלנות ומשחקי ילדים

לובינר קובע כי רוב השריפות נגרמות מרשלנות וממשחקי ילדים. "חשוב לשמור על סדר וניקיון בחצר, במחסן ובכל מקום רגיש", הוא ממליץ. "לנכש עשבייה. להרחיק דברים דליקים. להקפיד שנרות השבת לא יוצבו ליד וילון, למשל. ואם פורצת שריפה, להוריד מייד את מתג החשמל הראשי, לצאת החוצה ולהתקשר ל-102. כל שנייה שאנחנו מקדימים מאפשרת לנו להציל חיים או רכוש".

שלושים צוותים עובדים תחתיו, לצד המתנדבים הקהילתיים. את הסיפוק הוא שואב מהידיעה שהמקצועיות והמהירות של אנשיו הצילו חיים. "כשאתה מגיע לזירת תאונה ומייד מטפל בלכודים ומצליח להצילם – אין סיפוק גדול מזה. לא פעם אני מקבל תגובות בנוסח 'אם לא היית מגיע מהר – כולנו היינו נשרפים'. התגובות האלה ממלאות אותי כוח להמשיך".

עשרים וחמש שנה בכיבוי. "אין סיפוק גדול מזה"

קטגוריה: ,