בפרשת תישא מוזכרים צמחים רבים, ששימשו לשמן המשחה ולקטורת הסמים. בימינו מתאמצים לזהות את הצמחים הללו. גם בתחום צמחי המרפא מתנהל מאמץ לזיהוי צמחים בעלי יכולת ריפוי. אם תשאלו את ר' משה בן-אריה, תושב ערד, נמצא 'המלך של צמחי המרפא', כפי שהרמב"ם מגדירוֹ. המסע לאיתור הצמח הרפואי נמשך כחצי יובל שנים.

לפני שנצלול לממצאים, כמה מילים על בן-אריה (59): הוא נולד בנתיבות במשפחה דתית. בצעירותו למד פסיכולוגיה ובסיום תואר ראשון, בעקבות המלצה חמה של שני מרצים, פנה ללמוד את תורת הנפש של היהדות. הלימודים הובילו אותו להעמיק בספרי הרמב"ם, ובכלל זה בחיבוריו הרפואיים.

מאתיים סוגי לענה

בן-אריה נשמע מתוסכל כשהוא מדבר על תורת הרפואה של הרמב"ם. אין הוא מצליח להבין מדוע המלצות ברורות כל-כך של הרמב"ם למצבים הרפואיים שעמם בני-אדם מתמודדים בימינו אינן מיושמות כיום. "רופא שמביט במחשב, בבדיקות או בצילום, ואינו מתעניין במצבו הנפשי של המטופל – חוטא לתפקידו", הוא קובע נחרצות. "כל המחלות קשורות למצבים נפשיים, מתחים, כעסים, לחצים וכדומה".

ובחזרה לצמח שלכבודו התכנסנו. בשנת תשמ"ו, לפני יותר משלושים שנה, ביקר בן-אריה אצל הרב ברוך שפירא. "הרב דיבר איתי באריכות על 'המלך של צמחי המרפא' שהרמב"ם מזכיר בכתביו – 'אפסנתין' בערבית. בעברית הוא מכוּנה 'לענה'. הבעיה היא שיש כמאתיים תת-מינים של לענה. לאיזה מהם התכוון הרמב"ם?", משחזר בן-אריה.

מחקר של חצי יובל

לדבריו, הרב שפירא נתן כמה כיוונים המאפשרים לאתר את הצמח, ומאז בן-אריה עוסק באיתור, במחקר ובפיתוח קרוב לחצי יובל שנים. "המחקר כלל ניסויים במרכזים רפואיים, פיתוחים בבתי ספר לרוקחות, מחקר יישומי במפעל לתוספי תזונה ועוד. כל זה היה כרוך בהשקעה כספית אדירה", הוא אומר.

אחרי איתור הצמח החל בן-אריה לגדל אותו ולהשתמש בו לריפוי. "עוצמת הפעולה של הצמח מדהימה", הוא אומר בהתלהבות. "בכוחו לרפא מחלות רבות שהרפואה המודרנית אינה יודעת לרפאן".

מקום גידול סודי

בן-אריה מודע לתדמית של תוספי התזונה. "השוק בנוי בחלקו על הונאה", הוא אומר. "הצמח שלנו גדֵל בארץ ישראל, ואף-על-פי שניסו לגדלו במקומות אחרים בעולם, הגידול המקומי מפיק את האפקט הרפואי הטוב ביותר". היכן בדיוק גדל הצמח, הוא מסרב לומר. "באזור מדבר יהודה", הוא משיב לבסוף.

לדבריו, הצמח משפיע ככל הנראה על עצב הואגוס, המעצבב את רוב איברי הגוף ומשפיע גם על מערכות החיסון והעיכול. הוא מציג שורת מכתבי תודה מרגשים שקיבל במרוצת השנים. מאחורי כל מכתב כזה מסתתר סיפור חיים של אדם שנרפא בעקבות השימוש בצמח. "כשאדם שסבל ממחלה כרונית נרפא ולא חוזר אלינו עוד, זה האושר האמיתי", הוא אומר.

(ליצירת קשר עם משה בן-אריה: 055-6612651. מייל: mbenarye@gmail.com)

בן-אריה בשטח. אי-שם במדבר יהודה

קטגוריה: ,