בחודש אדר ת"ש (1940) ניצל הרבי הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון) מליובאוויטש מציפורני הנאצים, והגיע לארה"ב. בבואו הכריז את הכרזתו המפורסמת "אמריקה אינה שונה", וקרא להפריח בה חיי יהדות, כמו ב'עולם הישן' באירופה.

הוא החל מייד לשגר שלוחים לערי ארה"ב. אחד מאותם חלוצים היה הרב משה-יצחק הכט ע"ה (שנפטר בשנת תשנ"ב). היעד הראשון שלו הייתה העיר ווסטר. כעבור כמה שנים, בשנת תש"ו, נשלח לניו-הייבן, ושם חי עד יום פטירתו. עם בואו לעיר הקים בה בית ספר יהודי. כיתה קטנה בת ארבעה תלמידים, בביתו הפרטי. בני הזוג עברו מבית לבית, שוחחו עם הורים, והדברים היוצאים מן הלב המסו את הקרירות האמריקנית.

ממשיכים כרגיל

ביו"ד בשבט תש"י הסתלק הרבי הריי"צ. חתנו, הרבי מליובאוויטש, חיזק את רוחם של השלוחים, ועודד אותם להמשיך במשימתם. "בעקבות הקשר עם הרבי היה ברור לאבא שהכול נמשך כרגיל", אומר בנו וממשיך דרכו בשליחות, הרב יהושע הכט (60). "אותה פעילות, אותה נקודה, אותה שליחות".

יחלפו שנים והרב הכט יזכה למחוות מיוחדות ונדירות מהרבי, כביטוי הוקרה למאמציו הגדולים בהקמת האימפריה היהודית שצמחה בניו-הייבן. אלפי תלמידים עברו תחת ידיו במרוצת השנים. בתים יהודיים רבים הוקמו בזכות ההשקעה שלו ומסירותו העצומה.

חוזרים כיהודים

בנו, הרב יהושע, הקים בית בישראל בשנת תשמ"ג, וקיבל הוראה מהרבי לסייע לאביו בשליחות. "זמן קצר אחרי החתונה הצטרפנו לניהול המוסדות שאבא הקים", מספר הרב יהושע. "אבא לא הסתפק במה שיש ושאף כל הזמן שהפעילות תתפתח. כך הוקמו לצד בית הספר גני ילדים ותיכון לבנות, מוסדות מצליחים שפועלים עד היום".

הנה סיפורה של משפחה אחת שיכול לספק הצצה למהפכה שהתחוללה: "הגיעה לכאן משפחה ישראלית, לצורך השלמת לימודים, עם שלוש בנות ובן. ההורים שלחו את ילדיהם למוסדות שלנו, אף-על-פי שהמשפחה אינה דתית בהגדרתה. בסיום שהייתם כאן ערכנו להם מסיבת פרידה עם כל המכרים. האבא, דוקטור נכבד, נשא נאום, ובתוך דבריו אמר את המשפט: "באנו לניו-הייבן כישראלים, ואנחנו חוזרים כיהודים".

מחוות נדירות

בשלהי טבת תשנ"ב קיבלה ניו-הייבן היהודית בצער את פטירתו של הרב הכט. רבים התקשו לעכל את הבשורה על לכתו של השגריר שהוכיח שניו-הייבן אינה שונה, בדיוק לפי חזונו של הרבי הריי"צ וממשיך דרכו, הרבי. במסע ההלוויה, שנערך בניו-יורק ועבר דרך מרכז חב"ד העולמי 770, השתתף הרבי מליובאוויטש, שאף נשא שיחה מיוחדת, ובה ביאר את שמותיו של המנוח.

בנו, הרב יהושע, נכנס לנעליו הגדולות של אביו בחיל ורעדה. "מאז פטירתו של אבא פעלנו בשני מישורים – לשמר את המוסדות שאבא הקים ולהרחיב אותם. הרחבנו את הפעילות עם הילדים והקמנו קייטנות מיוחדות. כיום, לצד המוסדות שלנו, הוקמו שמונה בתי חב"ד נוספים, הפועלים באזורנו וממשיכים במהפכה היהודית".

המהפכה נמשכת. הרב יהושע הכט על רקע תמונת אביו

קטגוריה: ,