צפצופי מכשיר קשר היו רעשי הרקע של השיחה עם ר' נתי צישינסקי. "איפה אתה עכשיו?", מברר נתי וסוגר פרטים בזריזות. "סליחה", הוא אומר וחוזר אלינו.

שעה קלה אחרי צאת השבת חייגנו למספר הקווי של 'עזר לחיים', ארגון המסייע לחולים ולבני משפחותיהם, והגענו אל המנהל. בלי עוזרים ובלי 'משרדינו סגורים כעת'. נתי מחייך מעברו השני של קו הטלפון: "באמת רציתי פעם אחת לפנות אליכם ולבקשכם לכתוב על הפעילות שלנו"...

שלוש-מאות נהגים

צישינסקי (33) הוא חסיד גור, תושב בני-ברק. שבע שנים הוא מפעיל את הארגון שנולד בעקבות פציעתו של חבר בתאונת דרכים. "כשהלכנו לבקרו הבחנו שיש דבר שמכאיב לחולה הרבה יותר מהכאב הפיזי", הוא מספר. "זה הקושי הלוגיסטי של בני המשפחה לבקרו ותחושת הבדידות באשפוז. בסיום הביקור אמרתי לחבריי שחייבים לעשות משהו".

ונתי קם ועשה: "שאלתי כמה חברים אם יוכלו להסיע חולים ובני משפחותיהם למרכזים  הרפואיים, והם נענו. השאר היסטוריה. כיום יש לנו כשלוש-מאות נהגים מתנדבים". נתי מדגיש שהפעילות מתקיימת באזור המרכז, בשאיפה להתרחב לכל רחבי הארץ, "גם מי שפונים אלינו מאזורים אחרים מקבלים מענה אנושי, ולעיתים אנחנו מפנים אותם למתנדבים המתגוררים בסמיכות אליהם".

מורה לחיים

כל פנייה שמגיעה לארגון משוגרת בהודעה קולית למאות המתנדבים, והראשון שפנוי מוזנק לנקודה המבוקשת. נתי עצמו יושב במוקד במקצת שעות היום. ומתברר שאין זה עיסוקו המרכזי. "אני מורה בחדר גור בירושלים", הוא מפתיע, "מפעל 'עזר לחיים' הוא התנדבותי לגמרי".

בעת האחרונה הארגון השיג אמבולנס. "במרוצת השנים פנו אלינו נכים וביקשו סיוע תחבורתי, ונאלצנו להשיבם ריקם", מסביר נתי. "עכשיו אנחנו יכולים לעזור גם להם". הארגון גם מסייע בהבאת שמחה לחולים. "לא פעם מספרים לנו על חולה שאינו מוכן לקום מהמיטה, או שמצב רוחו שפוף. אנחנו מזניקים אליו זמרים ונגנים, בהתנדבות מלאה גם מצידם, ופשוט מרוממים את רוחו".

מתנדבים וסיפורים

איך מממנים את כל הפעילות הזאת? "אני לא אדם שמגייס כספים", אומר נתי. "בהתחלה הוצאתי מכיסי אלפי שקלים. כיום, עם התרחבות הפעילות, יש ברוך השם תרומות שמתקבלות מדי פעם בפעם".

השיחה נקטעת שוב ושוב. הקריאות אינן פוסקות. פעילי הארגון חווים סיפורים מרגשים. "בחנוכה האחרון", הוא משתף בסיפור טרי, "ערכנו מסיבת חנוכה ליהודי בן תשעים. נכדיו סיפרו לנו שהוא לא מסכים לרדת ממיטתו. אחרי שבאנו ושימחנו אותו, האיש פשוט התעורר לחיים".

נתי מפנה באמצעותנו קריאה: "אני קורא לבעלי רכב להתנדב אצלנו, וכמובן למאושפזים ולבני משפחותיהם – אם אתם מתקשים בהסעה, פנו אלינו (טל' 033-730440), ונעשה הכול לסייע".


הסעה שמביאה שמחה. נתי ו'עזר לחיים'

קטגוריה: ,