זו הפעם השלישית בה רנד לוקח חלק בפרוייקט צמאה, זאת לאחר שביצע את השיר 'והיא שעמדה' בצמאה - דיסק שזכה באלבום זהב וכן את 'בך בטחו אבותינו' בצמאה 3.

הפעם שר רנד את הניגון "הנשמה יורדת לתוך הגוף", שיר המבטא את תפקידה של הנשמה בעולם בו אנו חיים למרות הצער הגדול בהתמודדויותיה השוטפות.

מילות הניגון:

הנשמה יורדת לתוך הגוף

וצועקת 'ווי ווי'.

ירידה זו צורך עליה עד שכל זה הוא כדאי

שולי רנד אמר עם פרסום ביצועו לניגון כי, "כששמעתי את הניגון הזה מאוד רציתי לשיר אותו. חשבתי שאני מבין את השיר כי הוא קרוב אלי.

הניגון הזה הוא ניגון מופלא של נחמה לנשמה המבוהלת שצריכה להאסף ממקומה הבטוח בעולם של גן עדן אין קץ, ולרדת לתוך גוף שהיא לא מכירה. היא יודעת ומשוכנעת שהוא לא ידע להתייחס אליה בכבוד הראוי לה. השיר מנחם את הנשמה ואומר לה שאותה ירידה, אותו כאב כדאי לה כי הוא לצורך עליה גדולה שלה.

השנה אשתתף בעצמי באירועי י"ט כסלו בבנייני האומה ואני מחכה להם בקוצר רוח. זה אירוע שהוא חד פעמי ומיוחד מאוד, זה לא מופע זו התוועדת ענקית של התכללות נשמות ישראל בצורה מיוחדת מאוד. יש באירוע פחות תופעה של זמר שמפגין את כישורי זמרתו אלא יותר את היכולת להיות מעורבב עם נשמות ישראל. אני מחכה לזה בקוצר רוח.

י"ט כסלו הפך בשנים האחרונות ל'חג לאומי', אני חושב שמי שחווה את האירוע הזה, האירוע נחקק בו עמוק.

מה שיפה בסיפור, זה שהתאריך התפרסם כל כך בזכות הניגונים הקדושים שמשוייכים לחסידות חב"ד. הניגונים הם מעל הזמן ומעל השכל, הפעולה שלהם פלאית על נפש האדם. עיקר ההתפשטות של י"ט כסלו באה דרך הניגונים של צמאה. היסטורית כולם הכירו את התאריך אבל הניגון הצליח לשבר חומות וחקק את האהבה הגדולה לניגון ולמוזיקה בלבבות ישראל".

בכתבי החסידות יש שאלה שחוזרת ונשנית פעמים רבות: לשם מה ירדה הנשמה לעולם הזה? קודם ירידתה לכאן הייתה הנשמה בעולמות עליונים, נהנתה מזיו השכינה, ופתאום הורידו אותה לתוך גוף גשמי, והוא מוצאת את עצמה עסוקה כל היום בטרדות גשמיות ובצורכי הגוף?

התשובה הניתנת על כך היא, ש"ירידה זו צורך עלייה היא". אכן, זו ירידה גדולה, אבל בסופו של דבר דווקא על-ידי הירידה משיגה הנשמה את העלייה הגדולה ביותר, והיא מתחברת עם הקב"ה עצמו על-ידי קיום התורה והמצוות בעולם הזה דווקא.

העובדה שהשאלה חוזרת ונשנית שוב ושוב מעידה שזאת לא שאלה אינטלקטואלית המצפה לתשובה מושכלת, אלא זה כעין מוטו שעל האדם לשים כל הזמן לנגד עיניו: לשם מה ירדה נשמתי לעולם הזה? הנשמה שבתוכי סובלת, היא נפלה הרחק ממקורה העליון; האם אני ממלא את תפקידי בעולם, כדי שאכן תושג המטרה "ירידה זו לצורך עלייה"?

הרעיון הזה גלום בשיר הקצר "הנשמה יורדת לתוך הגוף". חלקו הראשון של השיר מתאר את כאבה של הנשמה שנפלה למטה, והיא צועקת על הניתוק שנכפה עליה ממקומה הטבעי והעליון. חלקו השני של השיר מייצג את התכלית והמטרה – "ירידה זו צורך עלייה, עד שכל זה הוא כדאי".

שלושה סינגלים יצאו עד כה מהאלבום החמישי בסדרת צמאה, ובהפקת האירועים כבר מתכוננים לפסטיבל החסידות הגדול של השנה- אירועי י"ט כסלו בבנייני האומה.

פרוייקט צמאה צמח כסדרת הופעות המוניות, התוועדויות מוזיקליות שהן חלק מאירועי י״ט כסלו - ראש השנה לחסידות, הנחגג מדי שנה – בבנייני האומה, בירושלים. הפרוייקט, המפגיש חומרים וניגונים חסידיים עם יוצרים מכל הקשת התרבותית היהודית/ישראלית - זכה להצלחה יוצאת דופן והוליד סדרה של אלבומים ייחודיים שהגיעו למעמד של אלבומי זהב ופלטינה, לצד ערוץ יו-טיוב מצליח ועוד.

צמאה מפגיש מבצעים ויוצרים חדשים ומרעננים עם ניגוני חב״ד מסורתיים. עד כה השתתפו באלבומים השונים היוצרים והזמרים אביתר בנאי, נתן גושן, חנן בן ארי, דוד דאור, רמי קליינשטיין, קובי אוז, קובי אפללו, ישי ריבו, שלמה גרוניך, אמיר דדון, עידן רפאל חביב, יונתן רזאל, שולי רנד, אריאל זילבר, אברהם פריד, שי צברי ועוד. את כל ארבעת האלבומים הפיק ועיבד נאור כרמי.

אירועי י״ט כסלו תשע״ט בבנייני האומה בירושלים, ייערכו גם השנה במתכונת של עשרה מופעים שיתפרסו על פני ארבעה ימים. בהשתתפותם של: אברהם פריד, אביתר בנאי, שולי רנד ונאור כרמי, וכן בהשתתפות אמנים אורחים- ארז לב-ארי, ביני לנדאו, נועם בנאי ועקיבא תורג'מן.

קטגוריה: , ,