זה קרה לפני פחות מחודשיים. ר' דוד שמאמה (28), משליחי חב"ד ברמת-גן, היה בסיבוב היומי בקרב בעלי העסקים, שהוא נוהג להניח עמם תפילין מדי יום, כשקיבל מסרון מאחד מידידיו. הלה כתב כי יש יהודי בן שמונים ושבע, עולה מצרפת, החש ברע. "שכנים הזמינו לו 'הצלה', אבל הללו אינם מצליחים לתַקשר איתו. האם תוכל לגשת לשם בדחיפות?", ביקש האיש.

השליח הצעיר, דובר הצרפתית, רץ מייד לכתובת שקיבל. "ראיתי שם אדם מבוגר, מתייסר מכאבים ובוכה", משחזר דוד. "כונני 'הצלה' בדקו את לחץ דמו ואת רמת הסוכר. הם המליצו לו להתאשפז אך האיש סירב, והם עזבו. נשארתי בביתו".

בודד בארץ

האיש שפך לפני דוד את אשר על ליבו: 'אני בודד. עליתי מצרפת כדי לחיות ליד שתי אחיותיי, אבל לפני שנתיים הלכו שתיהן לעולמן זו אחר זו, ומאז אני לבד". עוד סיפר כי בעבר עבד במפעל מטוסים בצרפת, ומעולם לא התחתן.

הצעיר ניסה לעודדו והציע לו להניח תפילין. האיש נענה בשמחה, וגילה כי זה יותר משבעים שנה לא הניח תפילין. "הוא התרגש מאוד בשעת הנחת התפילין, ובפעם הראשונה הופיע זיק של שמחה ואושר בעיניו", מספר דוד.

מלאך משמים

מאז נהג הצעיר לבקר בכל יום את הזקן הצרפתי. "הנחתי לו תפילין ודיברנו. הוא פרק לפניי הרבה מטעני בדידות", משתף דוד. "בכל פעם שנכנסתי לביתו חיבקני בחום, ואמר שאני בעבורו כמו מלאך משמים. מצבו הבריאותי השתפר, ברוך השם. אני מביא לו תרופות מבית המרקחת, ומסייע לו בקניות ובעניינים אחרים".

התפנית המפתיעה התרחשה יום אחד. "באחד מביקוריי אצלו התקשרה אליי אימי", מספר דוד. "אמרתי לה שאני מבקר כעת יהודי מבוגר עולה מצרפת. 'מה שמו?', התעניינה. 'לואי (אלי) פיטוסי', השבתי. אימא העירה מבלי משים כי יש לנו קרובי משפחה ושמם פיטוסי. סיימתי את השיחה איתה ואמרתי בליבי שאתקשר אליה מייד כשאצא מביתו".

נפלאות ההשגחה

בינתיים שאל דוד את האיש אם הוא מכיר את משפחת אלוש (משפחת אימו). "לואי הרהר רגע והשיב שהיה לו בן-דוד, אלוש שמו, שגר עמו בילדותו בעיר בג'איה באלג'יריה. במלחמת העולם השנייה נפל על ביתם פגז. כל דרי הבית נהרגו ורק שני ילדים ניצלו: בן לולוס ובת ז'קלין. נדרכתי. ידעתי שיש במשפחת אימי שניים שזה שמם. אחרי בירור קצר עם אימי התברר כי לואי הוא – לא פחות ולא יותר – דודה של אימי!".

כאשר חשף את הגילוי לפני לואי הגיב האיש בהלם מוחלט. הוא לא הצליח להוציא הגה מפיו ורק נישק את הצעיר שוב ושוב. "לא האמנתי שנשארו לי קרובי משפחה", מלמל. "בחודשים האחרונים זעקתי בכל לילה לאלוקים, שאין עוד טעם לחיי ושייקח אותי אליו. והנה באת אליי כמלאך משמים, ומתברר שאתה קרוב משפחתי. תפילתי נענתה!".


בכי של שמחה. לואי והשליח דוד שמאמה

קטגוריה: ,