באדיבות הקול היהודי
הרב רצון ערוסי, רבה של קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, תוקף את כלי התקשורת, אך מסביר את הצורך להשמיע גם שם את קול היהדות.

"לאחרונה בכנס העולמי לדיני ממונות שקיימנו, התקשורת הכללית במידה והתייחסה לכנס, לא התייחסה אל התוכן, אל המעמד, אל החשיבות של הכנס אלא עסקו במה אמר השר, מה אמר המפכ"ל, אך ורק לדברים הפוליטיים ולא לדברים הענייניים המהותיים, ולא אל הבשורה שמשפט התורה מביא בנושא כל כך אקטואלי וחשוב שעסקנו בו - היחס להפגנות במרחב הציבורי", אומר הרב ערוסי.

הירשם עכשיו וקבל את כל הכותרות החמות אליך לווצאפ! - לחץ כאן
מכיוון שלדבריו התקשורת מגמתית בכל הקשור לייצוג דעת התורה, נשאל הרב האם בכלל יש מקום לאישיות תורנית להתראיין לכלי תקשורת או שמדובר בבזבוז זמן.

הרב אומר כי "אכן לצערנו יש לנו אחים ורעים שמנהלים את התקשורת הכללית, העיתונאית, הרדיופונית הטלויזיונית, ויש מהם שהם רחוקים מתורה ומצוות ואפילו עם אג'נדה שנוגדת עניינים דתיים ואמוניים. אין להם עניין בכל מה שקשור לתורה, למצוות, למשפט התורה ולהפך.

יש להם לפעמים, לא לכולם, עניין להתנצח, להתנגד, להראות שמשפט התורה לא רלוונטי. ובאמת לכאורה לא היה צריך ללכת להתראיין אצלהם. התקשורת מציפה בוקר וערב את המאזינים והצופים באג'נדות שהן רחוקות מן היהדות. אך לנו אסור להפקיר את הזירה הזו, ויש צורך למרות הסיכונים ולמרות השלילה להביא את החיוב את האורות מול הצללים".

הרב ערוסי תוקף גם את רדידות צורת העיסוק התקשורתי, תוך הקדשת רגעים ספורים עבור בירור נושאים שברומו של עולם.

"לא מזמן ראיין אותי תחקירן לקראת הופעתי בטלויזיה החינוכית בעניין החלת המשפט העברי, והוא מזהיר אותי מראש, התוכנית היא 7 דקות. אבל תדע לך 7 דקות בטלויזיה זה נצח, אבל יעמוד ממולך מישהו שיביע גם דעה אחרת. שני מראיינים, שני מרואיינים ב- 7 דקות", מספר הרב

"השדרן פותח ושואל אותי, מה עמדתנו לגבי הלהטב"ים? אמרתי לו, מה זה קשור למשפט העברי? הוא ענה, כיוון שאנחנו מדברים על החלת המשפט העברי, אז השאלה אם המשפט העברי מכיל אוכלוסיות שונות, מה יש לו לומר על להטבי"ם על פמיניזם כל הדברים האלה. אמרתי לו, ואת זה אתה רוצה ב- 7 דקות? שני מרואיינים, שני מראיינים להתמודד עם נושא כזה ב-7 דקות? אז הוא אומר, אבל צריך לדעת אם המשפט העיברי רלוונטי וכו'. אמרתי לו, אם זו הדרך שלכם אני לא מגיע לראיון. אז פנה אלי במיוחד העורך של התוכנית וטען, אבל צריכים לדעת מה העמדה שלכם? אמרתי למה לא? אם תתן סדרת תוכניות בשמחה. 7 דקות לא יכול להיות".

הרב מספר כי השדרן המשיך להתווכח איתו. "הוא טען כי אם יכול להיות שאין מה להגיד בשלוש דקות בנושא, או שמה שיש להגיד הוא נגד הלהט"ב , לא יעלה על הדעת שהמשפט העברי יהיה רלוונטי...".

"לא יתכן שההשקפה הדתית מתייצבת לדין בפני המראיין, לראות אם היא בסדר או לא בסדר במסגרת דקה או שתי דקות שהוא נתן לך להשיב על שאלה כזו גדולה", אומר הרב בתוקף.

צלמי עיתונות (יח"צ)

הרב ערוסי מתייחס גם לקמפיין נגד מה שמכנים בתקשורת "הדתה".

"רבותי, הם מדברים על הדתה. מה זה הדתה? כל ריח של יהדות שאתה אומר לציבור, אתה כאילו מטיף לו להיות דתי. וזה אסור חס וחלילה כי אתה כאילו כופה עליו. למה זה כופה? אתה אומר לו, אם ירצה יקבל. לא ירצה לא יקבל. אבל זה שאתה לא רוצה לשמוע, אתה גורם שהבערות שלך תכפה עליך השקפת עולם. כי אם אתה כיהודי לא יודע יהדות איך תבחר בין יהדות ללא יהדות? תלמד את היהדות, כשתגיע לרמה שתוכל להתווכח על היהדות, אדרבה אצדיע בפניך".

הרב מאשים את כלי התקשורת במה שלדבריו נקרא 'הדחה'. "הם לא רוצים ללמוד וקוראים על כל סרך של יהדות, הדתה. הם לא יודעים שהם עושים עושה הדחה. כל השנים התקשורת בידם והם משמיעים דעות של בני אדם שרחוקים מתורה ומצוות ואתם באים ואומרים, אוי ואבוי אם ישמעו דבר דתי זה הדתה. מה אתה עושים כל השנים אם לא הדחה?

כואב הלב מאוד מאוד על אחים ורעים כאלה, בשם אחינו. כולנו בני עם אחד אנחנו, אבל הם כל כך שוגים שהם לא יודעים שעם שורשים יהודיים צריך להתמודד. צריך ללמוד במשך שנים, ולא בדרך של גימיקים ולא בדרך של שאלה ותשובה טלווזיונית ונגמר הסיפור וזהו. צריך לשבת ללמוד ולהתמודד עם הדברים האלה. אנחנו צריכים להתפלל לקדוש ברוך הוא שיפקח את עיניהם כי בלי שורשים יהודיים זאת לא מדינה יהודית".

קטגוריה: ,