בימי החנוכה היו הרב דורון בפלר ורעייתו שרה עסוקים בהכנת אירוע גדול במלון רמדה בירושלים, למשפחות הרחבות של זוגות שטרם זכו להיפקד בילדים. "מטרת האירוע, שנועד לנשים – אם, חמות, גיסה וכדומה – להנחות מה לומר ומה לא, מתי, כמה ואיך. לפעמים יש רצון כן ואמיתי לסייע, אבל התוצאה הפוכה", הוא מסביר.

בני הזוג בפלר הקימו את ארגון אדו"ה אחרי שהם עצמם ציפו חמש שנים לזרע של קיימא. דורון (32) משמש רב בישיבת הסדר בקריית גת ובזמנו הפנוי מקדיש ממרצו לפעילות. "רעייתי היא לב הארגון ועושה את רוב העבודה", הוא מבהיר.

לבד במערכה

חמש השנים שעברו עליהם בציפייה לילד הפגישו אותם עם הקשיים הרבים הפוקדים זוגות כאלה. "היינו לבד. אנשים לא באמת הבינו מה עובר עלינו", הוא מסביר. "התגוררנו בגבעת מרדכי בירושלים, מקום נפלא, שוקק ילדים, ברוך השם. אבל מי שאין לו ילדים והוא רואה את העגלות הרבות, ליבו נצבט".

ככל שחלפו החודשים גבר הסבל: "מהשנה השלישית אתה חש את מבטי הרחמים שננעצים בך, ואז מגיעות השאלות וזרם העצות וה'סגולות', שרק מעצים את הקושי. לא פעם יש גם משבר אמוני ושאלות 'למה'. ברוך השם, כיום יש הרבה יותר סיוע, ידע והבנה, גם בפן הרפואי וגם בפן ההלכתי. יש למשל ארגוני 'פוע"ה' ו'בוני עולם', שפעילות הקודש שלהם עצומה ומסייעת רבות לאותם זוגות".

חומת הבושה נופלת

בפרסומי העמותה לא תמצאו את הביטוי 'חשׂוכי ילדים', אלא 'מאותגרי פוריות'. "אל תשתמשו במושג 'חשוכי ילדים', הפוצע את לב הזוגות האלה", ביקש הרב בפלר במהלך הריאיון. הניסיון שצברו הוא ורעייתו מאפשר להם להתמקד בנקודות החשובות. "אנחנו מביאים למפגשים רבנים שחוו את הקושי הזה, כדי שתהיה להם שפה משותפת עם קהל היעד. דבריהם מחזקים מאוד את המשתתפים והם יוצאים מחוזקים באמונה".

באירועים האלה משתתפים כל החוגים והעדות. הרב בפלר מחייך: "אני תמיד אומר שהמשיח יבוא מהאירועים האלה. באים אלינו זוגות מכל החוגים, המגזרים, העדות והחצרות. בתחילה יש החשים מבוכה ואי-נוחות, אבל כשהם חשים בתרומה האדירה שהם מקבלים, חומת הבושה נופלת". אין דבר המשמח את הזוג בפלר מזוגות שמפסיקים לבוא לאירועים. "אנחנו מצלצלים ומתרגשים לשמוע על בשורות טובות", הוא אומר.

לא ללחוץ

הפעילות מלוּוה סיפורים מרגשים. "היה זוג מבוגר שהשתתף בשבתון שעשינו", הוא מספר. "כעבור שנה התקשרו לבשר שזכו לחבוק בן. האישה סיפרה שהרופאים היו פסימיים, ובעקבותיהם גם היו בדיכאון. אבל אותה שבת פשוט הרימה אותם, ופתאום קרה הנס".

יש בפיו מסר לציבור הרחב: "אל תביטו על הזוגות האלה ברחמים. חדלו ממתן עצות וסגולות. הֱיו בטוחים שהזוגות כבר שמעו על כך. ולמעגל הקרוב יותר, לא ללחוץ. אם אתם רוצים לסייע, פשוט התפללו עליהם".

עצות מבעלי ניסיון. הרב בפלר

קטגוריה: ,